Tájkórok.

Full text search

Tájkórok.
A vármegyében uralkodó tájkórok közül első sorban említendő a kretinizmus, mely a tatai járás néhány községében fordul elő, bár nem nagy számban. A maláriának, mely hajdanában a csallóközi járásban uralkodott, nagy híre volt; elterjedésének viszonyai azonban napjainkban nagyon megváltoztak. A vízlevezetés és ármentesítés e terület talajviszonyainak oly változását idézték elő, hogy ott, a hol mocsarak és pangó vizek terültek el, most búzakalászok és dús növényzet díszlik. Ezzel a malária-lázak uralma meg van törve. A ránk maradt egészségügyi jelentések szerint e vidéken az epeláz és a tífusz nagyon el volt terjedve, kivált a nyári hónapokban.* Az 1850. és 1853. évi veszedelmes járványok a vízmentesítési munkálatok megkezdése előtt léptek fel, még mielőtt a laposokban meggyűlt víz a zsilipek és csatornák segélyével, levezethető volt. Két hatalmas zsilip működésének megkezdésével azonban, 1857-ben a féléven túl bezárt belvizeknek természetes medrükbe (Dunába és Vágba) való bocsátása után a váltóláz annyira csökkent, hogy a katonai állományban a váltólázasok száma 53 százalékról 8.9 százalékra szállt alá. E kedvező állapot egy évtizednél tovább tartott. A hatvanas évek vége felé a csatornáknak az idő folyamán bekövetkezett eliszaposodását 1868-ban egy szerfölött veszedelmes járvány követte: a katonák létszámának 85 százaléka váltólázban szenvedett. A hetvenes évek elején a váltóláz csekély terjedelmű volt egészen 1876-ig. Ez év február havában a Duna vize 667 cm.-re áradván, az egész víz- és jégtömeg a Vág medrébe tereltetvén, azzal egyesülve felfelé vette folyását. A Duna és Vág töltései több helyen átszakíttattak. Ez évben a katonai létszám 50%-a, az utána következőben pedig 73%-a esett váltólázba.
Az 1778. évi augusztus havi jelentés szerint: »Weihselfieber nahmen zu«.
Az 1783. év júliushavi jelentés: »Hoc mense fere integro febres biliosae remittentes és quaedam Diarrhoeae et disenteria epidemice grassabantur.«
Az 1788. évi augusztus hóra vonatkozó jelentés: »Die in vorigen Monaten anhaltenden (besonders von hitziger Art) Weichsel – wie auch Breihfieber vermehrten sich auf eine sehr beträchtliche Zahl.«
Az 1880. évben ismét bekövetkezett áradás a vidéket sokáig veszélyeztette. Márczius havában a víz 679 cm-re emelkedett és a Csallóköz nagy részét elborította. Az utána következő 1883. évben a Csallóköz ármentesítési ügyét kormánybiztos vette át. Az előrebocsátottakból kiderül, hogy a folyók vizének a meleg hónapokban, vagy azokat megelőzőleg kiáradt és visszamaradt mennyiségétől függ a járvány terjedelme, míg a kiáradt víznek akadálytalanul végbemenő lefolyása maláriát nem okoz.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me