Közutak.

Full text search

233Közutak.
A régi magyar vidéki életet ecsetelő írók a vármegyék egyik jellegzetességeként útjaik járhatatlanságát tüntették fel. Igazuk is volt. Nemcsak nekik, de a nyolczvanas évek élczlapjainak is, melyek az alispánt, szolgabírót tüzes paripáktól vont és mégis tengelyig sárba feneklett szekerkén ábrázolták.
A vármegye ősi képe megváltozott és a modern szellem, a sárba ragadt régi magyar szekerkét is gummitalpas hintóval, meg száguldó gépkocsival váltotta fel.
Igy történt ez Nógrádban is. Már a nyolczvanas években mind sűrűbben jelentkeztek az útjaik kiépítését sürgető gyárosok és falusi küldöttségek. A pénz hiánya azonban útját állotta e törekvéseknek, míg végre a közuti törvény életbelépte új eszközöket nyujtott a vármegyének arra, hogy közuti adó megállapításával, az utak osztályozását és az építkezés rendjét biztosítsa.
Scitovszky János, a vármegye alispánja, ismert vasszorgalmával hozzá is fogott a törvény végrehajtásához, de egy-két út kiépítésénél tovább nem juthatott, mert 1895-ben alispáni székétől megvált. Utóda, Török Zoltán, teljesen új alapon indította meg az eljárást. Kibővítette a vármegyei úthálózatot s megállapította a viczinális utak tervezetét. A megyei utak kiépítésére 800.000 koronás kölcsön felvételét eszközölte ki s ezzel az általa kidolgozott építési terv keresztülvitelét biztosította. De nem elégedett meg a megyei utak kiépítésével, hanem megindította az egyes viczinális utak építését czélzó érdekeltségi tárgyalásokat is. Az érdekeltségek csoportosítása és az útibizottságok szervezése befejezést sem nyert még, midőn a király kegye alispáni állásából a főispáni székbe emelte. A nagy munkálat, melynek alapját oly sikeresen vetette meg, Török Zoltánnak főispánná történt kinevezésével fennakadást nem szenvedett, mert utóda: Nagy Mihály alispán a megkezdett munkát lankadatlanul folytatta tovább.
A vármegyei úthálózat teljesen kiépült; a viczinális utak építését pedig siettette egyrészt a kezdetben a terhektől idegenkedő közönségnek a kiépített utak kényelme által felébresztett áldozatkészsége s a jó utak iránt felébredt vágya, másrészt pedig az a helyes közúti politika, a melylyel a vármegye közel 100.000 korona segélyt osztott szét és páratlanul olcsó 2 Ľ %-os vármegyei kölcsönökkel támogatta az útépítő községeket.
Mindezek következtében egy rövid évtized alatt oly rohamosan fejlődött a vármegye úthálózata, hogy ma már alig akad néhány oly község, mely természeti nehézségek, vagy pedig pénzhiány következtében eddig – legalább egy irányban – utat ne kapott volna.
1910-ben 1086 km. kiépített útja van a vármegyének, melyből az állami utak hossza csupán 112 kilométerre rúg, míg a többi 874 km. felerészben megyei, felerészben pedig viczinális út.
Az úthálózat gerincze ma is a budapest–balassagyarmat–kassai országút, mely már I. Mátyás király idejében fontos országos forgalmat közvetített Lengyelország, a Szepesség és Budavára között. Ez a vonal Katalin-pusztánál kies, vad helyen vezet a vármegye területére s a határtól, a régi világban hirhedt Lókospusztáig terjedő szakasza, festői erdőségeken vonul át. A mint azonban Rétságot elhagyja, már nyíltabb, barátságosabb vidékre vezet és Érsekvadkertnél az Ipoly-völgyét megelőző homokos vidékre ér. Balassagyarmattól a virágzó és termékeny Ipoly-völgyén halad Losonczig, honnét ismét dombos vidéken fut el egész a szomszédos Gömör vármegye határáig. Az 1896-ban kiépült helyi érdekű vasút természetesen sokat elvont ez ősi út fontosságából. Az út mentén álló számos csárda megüresedett s nagyrésze romokban hirdeti régi a országos közlekedés emlékét. A közelmúltban azonban ismét nagy fontosságra tett szert, mert széles kőpályáján ma már egymásután veri fel a port a székesfővárosból a magas Tátrába száguldó sok gépkocsi.
Fájó emléket kelt ez ősi út egyik műemlékének elenyészte. A XVIII. század vége felé építették fel a sok-íves rárósi Ipoly-hidat. A tervező nem takarékoskodott az anyaggal. Óriási kövekből épített négy bolthajtásos híd nyergelte meg az Ipoly szeszélyes medrét, s a hidon levő János-szobor, valamint a híd nyitott pályájával szemben letelepedett csárdacsoport, még néhány évvel ezelőtt a múlt idők regényes emlékjele volt. Állítólag II. József király mondotta volna az előtte e hatalmas híd láttára dicsekvő uraknak, persze ékes német nyelven: »Uraim vagy kevesebb hidat, vagy több vizet.« Oly óriásinak tűnt fel előtte a híd a nyáron patakká összehúzódott Ipoly fölött. József királynak azonban nem adott igazat az idők folyása. A nagy híd megérte ugyan még az utolsó insurgensek átvonulását 234is, rajta dübörgött végig Görgey visszavonuló hada s a nyomába törő Cseudajeff orosz generális üldöző kozák szotnyái. De az Ipoly ravasz folyó. Évente, hóolvadáskor mind több iszapot hordott a nagy híd alá s a kőbolthajtások már alig látszottak ki az iszapból. A kőpálya behorpadt s a vármegye fájú érzéssel mondott búcsut régi emlékének s helyében 1904-ben, az állami mérnökök, modern magas ívű vashíd építését kezdték meg. De megmentett mégis valamit a régi emlékből a multon merengő néphit. Az aranyozott Nepomuki János szobrot. Mert megmondotta a dereshajú öregbíró, hogy ha Nepomuki János szobra az új hídon fel nem állítódik, jég veri el a határt s az Ipoly-folyó széles völgyének nem táplálója, hanem örökös Isten csapása lészen.
Ebből az országos útból kanyarodnak szerteszéjjel a vármegyének modern követelmények szerint épült útjai, melyek hosszú vonalakban szelik át a palóczság dombos vidékét s a tótság lakta hegyeket. Megyei út visz Balassagyarmatról a Kürtös-völgyön Kékkő váráig, Balassa Bálint báró ősi fészkéig s onnét, erdős bérczek között, fel a zólyomi határig. Megyei úton jut el az utas Balassagyarmatról a Cserháton át a Galga völgyéhez s onnét le, Verseg felé, a pestmegyei határig. Szécsényt, a palóczság szivét, megyei út köti az országúthoz, valamint Karancsságon át a salgótarjáni bányavidékhez. Hosszú vonalak még a hatvan–mátraverebély–füleki s a szécsény–zagyvaszántói utak is. Nagyban szolgálja az ipart is a megyei úthálózat a Szalatnya-pusztától a zlatnói üveggyárig s Málna patakon át Farkasvölgyig vezető regényes fekvésű részeivel. Gyönyörű vidéken fut át a losoncz–zólyomi út. De hangulatos környezetben gazdag a Losonczról a gácsi vár alatt elfutó megyei útnak, a 818 méter magas Páris hegyre kapaszkodó útszakasza, valamint az onnét a sztregovai völgy felé futó része. Alsósztregovától fehéren siklik tova az út, míg egy merész fordulattal a rárósi híd aranyos Nepomuki Jánosának csillogására bukkan ki az Ipoly völgyébe.
Gazdag a megyei úthálózat szép műépítményekben is. A losoncz–füleki út híres durendai hídját s a rapp–salgótarjáni út rappi Ipoly-hídját 1909-ben új rendszerű, magas, vasíves hidakkal cserélte fel a vármegye. Méreteiben hatalmas a balassagyarmati Ipoly-híd is, míg a rárós–kiskürtösi út kürtösi bejárója magas kőfalazataival, ősi várak hozzájáró s védett útjaira emlékeztet.
E széles koronájú megyei úthálózatot még több kisebb jelentőségű s rövidebb útvonal egészíti ki s belőle lépten-nyomon vezetnek ki a különféle kisebb völgyeket és község-csoportokat összekötő keskenyebb, de jól épült viczinális utak. 64 viczinális útcsoport van, melyek némelyike tekintélyes úthálózatot tart fenn.
Az útcsoportok élén álló útibizottságok, tagjaik serény érdeklődése mellett rendszeresen üléseznek a járási főszolgabírák elnöklete alatt. Szorgalmuk legszebb jutalma az a szép siker, melylyel falvaikat az elhagyatottságból kiragadták. A düledező, rozoga fahidak s feneketlen kátyuk helyén gondosan készített betoncsövek s javarészt kőpilléres, vagy sokszor vastartós tölgyfahidak állanak.
Istenben boldogult Szontagh Pál, horpácsi kúriájából kijövet, csak agyagos sáros szekerének a dejtári homokból történt kivontatása árán tudott eljutni Balassagyarmatra. A kúria új tulajdonosának, néhai Mikszáth Kálmánnak görögös kastélya már köves viczinális út mentén büszkélkedik. A hol Rüdiger gróf orosz generális ágyúi leragadtak a romhányi sárban, ugyanott fürge lovak vigan ügetnek a köves viczinális úton még télvíz idején is. Viczinális út mentén van a szép nézsai kastély, a nógrádi várrom, Buják és Szanda vára.
Érdemes ezeken a kis viczinális utakon elkalandozni. Sok-sok régi emléket fedez fel a rajtuk utazgató. A cserhátsurányi völgyben karcsun fehérlik ki a surányi régi török mecsetnek tornya. Salgótarjánból gyönyörű kis völgyön jutni el a nagyméretű inaszói bányatelepre. Másutt zöld erdők között fehéren világít ki, keskeny szalagként a hegyekre, bérczekre kigyózó viczinális út s a legközelebbi dombon túl tünik elő a tavaszszal szinpompában uszó virágos alsóesztergály völgy, vagy az elhagyatott Turmezőnek magas fallal körülvett csillagos templom tornya. A gácsi első útcsoport egyik legszebb vonala most épül. Vad helyen, két magas hegy között, csörgedező csermely mellett fut el a szűk völgyben, hogy Tugár községet s a mellette levő új márványbányát elérje. A sziráki járás hatalma magyar falvainak szálas magyar népe pedig, fekete szántóföldek között, már a magyar ember kényelmének jobban megfelelő, szélesebb viczinális utakon hajtat a hatvani, váczi és sziráki vásárokra.
Mozog, sürög, a nép a viczinális utakon és a megyei és állami fővonalakon, 235s nem gondol már azokra a súlyos terhekre, melyekkel e kényelmét meg váltani volt kénytelen. De ezek a terhek ősi mozdulatlanságból emelték ki, mert a vásárok felszaporodott néptömege, a kiépült utak mentén füstölgő gyárkémények, új jövőről regélnek.
*
Nógrád vármegye vasúthálózata nem nyújt egységes képet, mert a vasút országos érdekek szerint épült s így a vármegye középpontosítását a helyi érdekű vasutakra bízta.
A vármegyén az országnak két legjelentősebb vonala vonul át. Az egyik a budapest–marchegg–bécsi fővonal, mely a vármegye egyedüli hajókikötőjén, a Duna mentén fekvő Nógrádverőczén vezet át. Az utasnak nincs is ideje észrevenni, hogy Nógrád vármegyén megy át, mert a vonatok csak néhány perczig érintik a vármegye eme kiszögellő, de látványos részét.
Már a budapest–ruttka–berlini fővonal kevésbé mostoha Nógráddal szemben, mert a hatalmas méretű selypi czukorgyártól kezdve, sorra veszi a vármegye nevezetességeit. Alig fut át a berlini gyorsvonat a zöldelő Zagyva-völgyén, alig felejti el az utas a hatalmas búzavetések imponáló képét, Kisterenyénél már új világba ér, a hol a kőszén, a kőbányák és a gyárak lépnek előtérbe. Itt már a füstölgő gyárkémények, villamos és gőzüzemű bányavasutak, sodronykötélpályák egész sorozata váltja fel egymást. A gyorsvonat Salgótarjánban áll meg. Mozdonyát elcserélik, a könnyű síkmozdony helyett négy-csatlós hegyi-óriás áll a kocsik elé, s a nehéz gép lihegve kapaszkodik Somoskőújfalu felé, hol óriási kőfejtő-telepek szürkélnek a sötétzöld erdők között. A sziklák közül kiérve, Füleken áll meg a vonat, hogy Gömör felé igyekvő utasait elbucsuztassa. Ezután zöld réteken zakatol a gyorsvonat Losonczig, hol az állomás élénksége meglepő. Innen a Krivány-völgyén meredek pályán viszi el az utast a zólyomi határ felé. A Krivány völgye összeszorul s a nyilt, magyar vidéket sűrű erdőkkel szegélyezett zöld völgy váltotta fel. Néhol egy-egy szűk mellékvölgy, vagy szakadék enged röpke pillantást az elzárt völgyből. Fürész községen túl hosszú alagútba fut a vonat, hogy azt elhagyva, a Kriván-hágón kapaszkodjék át s ezzel búcsut mondjon Nógrádnak.
A ruttkai fővonal kiépülte után, hosszú éveken át nem épült új vasút. Végre a vármegye 680.000 koronás kölcsönt vett fel, hogy ezzel a nógrádmegyei h. é. vasutak részvénytársaság keletkezését lehetővé tegye. A községek is siettek a czél elérését törzsrészvények vásárlásával lehetővé tenni s a vasútépítés 1894-ben megindult. Ekkor Balassagyarmatnak mindössze egy irányban volt vasútja. 1892-ben hosszabbította meg az osztrák-magyar államvasút-társaság ipolyvölgyi szárnyvonalát Balassagyarmatig. A nógrádmegyei h. é. vasut vonalainak 1896-ban történt megnyiltával, Balassagyarmat két új vasútvonalat nyert. Ezek egyike a Cserhát hegylánczon át vezet le a Galga völgyébe, s azon Aszódig, a másik pedig az Ipoly völgyén vezet Szécsényen s a virágzó palócz vidéken át Losonczig.
Losoncz város állomásának nagy forgalmát még másik két helyi érdekű vasút is táplálja. A losoncz–gácsi szárnyvonal s a losonczvidéki h. é. vasutnak Poltáron át Rimakokováig vezető vonala, a mely főleg a Felvidék számos agyag-, üveg- és vasgyárai forgalmának lebonyolítását szolgálja. Ebből a vonalból egy rövid szárnyvonal is ágazik ki, Ipolyberzenczéről Szinóbányán át, Katalinhutára.
A vármegye déli része 1909-ben még egy új vasutat nyert. A duna–ipolyvölgyi h. é. vasút ágazik ki Váczott a fővonalból s azzal Nógrádverőczéig párhuzamosan haladva Szokolya felé, majd a nógrádi várrom alatt szép vidéken fut Diósjenő felé s onnan Drégelypalánkra. Ez a vasút valóban a székesfőváros turistáinak érdekét szolgálja legjobban, mert festői szépségű helyeket tesz Budapestről könnyen megközelíthetővé. Ennek a vasútnak is van egy szárnyvonala, a mely Diósjenőről ágazva el, Rétságon át Romhányig vezet.
Végül említést érdemel a kisterenye–kisújszállási vonal is, a me1y azonban Nógrádot csak néhány kilométernyi hosszban szolgálja.
*

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me