Nándor.

Full text search

Nándor.
Ferencznek 1861 augusztus 15-én bekövetkezett halálával a seniorátus Nándorra szállott. Nándor a család vázsonyi ágából származik; harmadik fia volt Károly országbírónak és államminiszternek, a ki 1826 szeptember 23-28-ig bírta a senioratust. Nándor 1783 július 13-án született. Kora ifjuságában katonai pályára lépett, a hol gyorsan haladt előre. 1810-ben, alig 27 éves korában, a 639Merweld-féle dzsidásezrednél alezredes, 1813-ban pedig a 7. számú huszárezred parancsnoka lett. Huszárezredével részt vett az 1813. évi hadjáratban a francziák ellen, s augusztus 19-én, Szászország határán, Petersdorf mellett, kétezer lovasból álló dandárral, egy 15 ezer főből álló ellenséges hadosztályt tartóztatott fel félnapon át. Szeptember 7-én egy csapat huszárral egész Rumburgig nyomult előre s a helységben talált ellenséges csapatokat meglepvén, nagy részüket levágta vagy fogságba ejtette. Szeptember 26-án huszáraival Pirnánál meglepte az ellenséges podgyászszállitó szekereket s heves küzdelem után a podgyász-szekerek őrizetére rendelt ellenséges csapatokat levágván vagy szétvervén, gazdag zsákmány birtokába jutott. Jelentékeny részt vett az október 13-19-én vívott lipcsei csatában, mely alkalommal nem egyszer adta bátorságának fényes tanújelét.
A franczia háborúkat követő békés idők alatt is gyorsan emelkedett. 1822-ben vezérőrnagy, majd altábornagy, 1840-ben a Nádor-huszárezred második tulajdonosa és Velencze katonai parancsnoka lett. E fontos állásban érték az 1848-iki mozgalmak, melyek az osztrák uralomnak egy időre véget vetettek Velenczében.
A párisi események hírére márczius 17-én Velenczében is felkelés tört ki, melyet azonban Zichy Nándor a rendelkezésére álló csapatokkal csakhamar elnyomott. Néhány napig látszólagos nyugalom uralkodott a városban, de a forradalom tüze a hamu alatt lappangott, és csakhamar ismét lángra lobbant. Márczius 22-én a velenczei nép megrohanta az arzenált, melyet véres harczok árán hatalmába kerített. Az aznapi utczai harczokban az osztrák katonaságból számosan köztük Marinovich ezredes is – elestek, míg lovag Martini altengernagyot a fölkelők elfogták. Mivel az első mozgalmak hatása alatt gróf Pálffy Alajos. a kormányzó, állásáról lemondott s ijedtében elmenekült Velenczéből, a polgári és katonai kormányzat Zichy Nándor vállaira nehezedett. E nehéz helyzetben, hogy a további vérontásnak elejét vegye, oly szerződésre lépett a felkelőkkel, hogy a nem olasz ajkú osztrák katonaságot a városból elküldte. Mihelyt ez megtörtént, a felkelők az egész várost hatalmukba kerítették s a túlzó demokratákból alakult ideiglenes kormány vette kezébe a hatalmat, mely Velenczét márczius 23-án Szent-Márk-köztársaság neve alatt önálló hatalomnak nyilvánította. Zichy Nándor ekkor elhagyta Velenczét s Bécsbe ment, a hol haditörvényszék elé állították, mely öt tíz évi várfogságra ítélte. 1851-ben azonban kegyelmet nyervén, birtokaira vonult. A közéletben nem szerepelt többé, de Velenczét, melynek egykor katonai parancsnoka volt, nem tudta elfeledni. Az év egy részét rendesen ott töltötte s ott is érte utól a halál, 1862 október 17-én. Hűlt tetemeit hazaszállították s az oroszvári családi sírboltban helyezték örök nyugalomra: Neje, kivel 1807 deczember 13-án kelt egybe, gróf Széchenyi Istvánnak nővére, Zsófia volt. Gyermekei azonban nem maradtak. (Wurzbach Konst. Biogr. Lexicon LX. – Pallas Nagy Lexikona XVI. 759. – Magyar Tudományos Értekező 1862. II. 354.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me