Harmadkori hegyek.

Full text search

Harmadkori hegyek.
Az Ipoly balpartján elterülő harmadkori vulkáni eredetü hegységek közűl a Börzsönyi (v. Diósjenői) hegység, – a mely a »Mátra legnyugatibb tagjának tekinthető – az Ipoly könyökétől a Dunáig terjed.« * Kelet felé csak jelentéktelen völgyek különítik el a Cserháthoz tartozó Nagyszáltól. Főtömege harmadkori »andezit, zöldkőandezit, andezittufa és breccia.« A Börzsönyi hegységnek keleti fele esik vármegyénk területére.
Czirbusz Géza dr. ugyanis a »Bakony, Vértes, Pilis, Nagyszál, Cserhát, Mátra és Bükk hegységek megszaggatott hegysorozatát növényzetileg egy lánczolattá« kapcsolja össze és »a nemzeti czímernek megfelelőleg, ezt a megszaggatott lánczolatot Ős-Mátrának« nevezi. Jankó J. dr. »Mátra hegylánczolat« nevével illeti a közép hegység keleti részét. – A Börzsönyi hegység legmagasabb kiemelkedései a Csoványos (682 m.), délen a Sóshegy (585 m.), Nagygalla (476 m.) és a Kőhegy (376 m.)
A Cserháttól éjszak-éjszakkeletre – a Rima és Ipoly völgyei között – terűl el a nógrádi harmadkori (miocén) dombvidék. »Alacsony, kietlen, mállás termékekkel borított bazalt- és trachit kúpok és lapos neogén halmok sokadalma«, a mely átlag 200–400 m. magasságot ér el. Nógrád vármegyében fekvő nevezetesebb részei a Karancs és a Medves. *
A Karancs egészen, a Medves-nek csak déli fele tartozik vármegyénkhez.
A Karancs-hegység a tarjáni és füleki völgyek nyugati oldalán vonul; »magva gránátos zöldkő, a trachitképletek legrégibb tagja«. A Medves tulajdonképen csak terjedelmes »hegylapos, eruptiv tömegekkel«. *
A Karancs Salgótarjántól éjszakra, Somosujfalú fölött 727 méternyire a környező dombvidék fölé emelkedő hegytömeg. A Pilinyi várhegy (368 m.) mészkőből áll; a Karancs déli nyúlványa 697 m.; átlagban 727 m.-nyire emelkedik a tenger színe fölé. A füleki patak tövében emelkedő Medves hegység főhegye a Szilváskő (623 m.), a Salgó-hegy, a Somoskő (322 m.) és a Füleki-hegy (360 m.); főleg bazalttömzsökből áll.
4Nógrád éjszak, éjszaknyugati határán emelkedik a szintén harmadkori trachitból és annak túfáiból felépült Osztrovszki hegység, a mely a »naresniczai és korponai völgyektől keletre a divény-de tvai hágóig (431 m.) terjed.« Trachit kúpjai hasonló rupturán ülnek, mint a minőket a Cserhátból ismerünk. Eruptívus tömegei »részben az ó-harmadkorban létezett szárazföldre, részben az ó-harmadkori, részben a fiatal-harmadkori mediterrán-képződményekre települtek.« Tufái egészen az Ipolyig érnek és hozzájárultak e folyó völgyének feltöltéséhez. Trachit kúpjainak magassága 600–900 m. között változik s csak a Jávoros (a megye éjszaknyugati határán) haladja meg az 1000 métert, (1024 és 1044 m.) * A hegység nógrádmegyei részén főleg tufák és breccsák szerepelnek.
Nevezetesebb csúcsok még: a Losoncz és Tuhárszki patak között a Héthatár-hegy (576 m.) a Tuhárszki és Sztregova patakok között a Bradlo (818 m.), a Lazov (667 m.), a Lizecz (699 m.) a Falhegy (345 m.), az Ipoly mellett a Strazna hora (333 m.), a Teplibroda és Tiszovnyik patakok között a Cach (783 m.), a Lehotka és Tiszovnyik között a Rektorov (676 m.), Szt.-Péter fölött a Havran (328 m.), a Pladlinszky és Hloboka p. között a Kobola (666 m.), a Kékkő fölötti Pecnostrana (530 m.), az Ipoly mellett pedig a Rettegő-hegy (253 m.).

2. sz. ábra. Nógrád vármegye geologiai viszonyainak vázlatos térképe. Mértéke kb. 1:624,000.
5A Karbon-korszakban Magyarország területén a maiaktól egészen elütő hegység vonúlt végig éjszaknyugat-délkeleti írányban. Az újabb gyűrődések következtében a régi hegység összetöredezett és legnagyobbrészt lesülyedt a föld mélyébe, úgy, hogy a harmadkori tengerek elöntötték és üledékeiket vastag rétegekben reá telepítették. E régi hegységnek * fennmaradt röge többek között a Vepor is, a melynek gneiszmasszivuma a divény-dettvai hágótól keletre terül el (a Losoncz, Dettva és Tiszolcz-Breznóbányai útak keretében); »az Ipoly, a breznóbányai és a tiszolczi patak között túlnyomólag gneiszből, délen csillám-, agyag-, kristályos kvarczpalából áll.« Nógrád vármegye határa a Vepor délnyugati lejtőiből aránylag kicsiny részt hasít ki, melynek határait éjszakkeleten a Divényoroszitól az Ipoly-csúcs (1058 m.) felé, éjszakkeleten pedig az Ipoly-csúcstól a Jaszenina (998 m.) felé húzódó vonal, illetőleg keleten a Szuha-patak völgye adják megközelítőleg. Délnyugati határát az Osztrovszki trachitja és tufái jelzik. Délen a miocén halomvidékekkel érintkezik a M.-Kárpátok határvonala mentén. *
Suess ezt Variscusi hegységnek nevezte el.
Nevezetesebb csúcsok: a megye éjszaknyugati határán a Dobrócz (924 m.), az Ipoly-forrás vidékén a Páter (1113 m.), e kettő között a Tanyovo (931 m.), Kotmány fölött a Kotmanovo (746 m.), az Ó-Ipoly-forrás vidékén a Brlozsnó (842 m.)
Területünk negyedik fiziográfiai egysége az Ipoly völgye. A Zagyvával, minthogy csak egy-két helyen esik megyénk területére, * e vázlatos ismertetés keretén belül behatóbban nem foglalkozhatunk.
A Medves-hegység délnyugati lábánál eredő Zagyva felső folyása (Salgótól Kisterenyéig) majdnem egészen megyénk területére esik, azontúl – jobbágyi és lőrinczi részleteit nem tekintve, a melyek Nógrád vármegye legkeletibb csücskéit szelik át – jóformán már csak határt jelöl.
A Börzsönyi hegység, a Cserhát és a Mátra elválasztják a Felvidéket az Alföld nagy depressziójától. Mint valami nagy rekesztő gát, úgy szerepelnek: az Ipoly völgyét ők alakították. Jellemzését Sóbányi munkája nyomán adjuk.

3. ábra. Az Ipoly völgyének vázlatos szelvénye. 1. Grauwacke; 2. mediterrán homok; 3. trachit; 4. trachit breccsa és konglomerát; 5. tömött tufa; 6. homokos tufa; 7. trachit konlomerát; 8. lősz; 9. alluvium; (Sóbányi nyomán).
Az Ipoly völgye már a harmadkorban nyugatra nyíló medencze volt. Lezökkenése a krétakorban vette kezdetét és tartott az ó-harmadkor végéig. A mediterránban az Ipoly mindkét partján ezidőben törtek fel legtömegesebben a trachitok, éjszakon az Osztrovszki-hegy régi őskőzeteire, délen a Börzsöny és Cserhát homokjaira települve. A völgy maga két különböző korú szakaszból áll. »Legrégibb szakasza eredetétől éjszakdéli irányban, ama pontig vonúl, a hol a mediterrán üledékekkel borított területre lép. E szakaszban a völgy az Osztrovszki hegység kristályos paláiba van vésve. Mély árokszerű völgyrészlet ez, keskeny talppal, melyet a beömlő patakok törmelék-kúpjai borítanak.« A völgy második szakasza (Galsától Balassagyarmatig), melyet csekély esés és széles völgytalp jellemez, sokkal fiatalabb korú (pontusi). Ez a felfogás azonban még részletes beigazolásra szorúl, mivel a völgyet igen magas felső plioczén terraszok kisérik, a melyek más plioczénkorú hidrografiára engednek következtetni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me