Az 1830-iki kolera.

Full text search

Az 1830-iki kolera.
Az 1830.-i országgyűlés bezárása után a vármegye legott hozzáfogott a következő országgyűlésre vonatkozó követi útasítások elkészítéséhez, de az országgyűlés egybehívását megakadályozta az 1831. nyarán kitört kolerajárvány, a mely szinte feltartóztathatatlanul terjedt az országban. A vármegye közönsége 1831 július 9-én intézkedett első ízben a kolera elterjedésének a meggátlása iránt, pedig ekkor már a járvány a Galicziával határos vármegyékben elterjedt.
A vármegye a járvány tanulmányozása czéljából Baintner Ferencz dr. vármegyei második főorvost Rimaszombatba küldte, egyuttal a szomszédos Heves, Borsod és Gömör vármegyével való közlekedést elzárta; e vármegyék határszélein mindenütt fegyveres őrök vigyáztak és az érkező utasokat, 10–20 napra a felállított veszteglő intézetekbe utasították. A járvány terjedésének a megakadályozása czéljából mindennemű sokadalmat, különösen a búcsújárásokat és a mátra-verebélvi szent kúthoz való zarándoklást betiltották. Mindezek az óvintézkedések azonban megkéstek, mert a július 13-án tartott gyűlésen már arról értesítette az első alispán a rendeket, hogy a járvány Balassagyarmaton és a vármegye több községében fellépett. A rendek ekkor újabb óvóintézkedéseket léptettek életbe és külön járványbizottságot választottak. A július 19-én Losonczon tartott közgyűlés betiltotta a templomi istenitiszteleteket, minden községben egy házat járványkórházzá alakíttatott át, a holttesteknek más helységbe való átszállítását betiltotta és azoknak nyolcz lábnyi mély sírba leendő eltemetését rendelte el. Az augusztus 11-én, Patvarczon tartott közgyűlés beszüntette a czéltalan határzár (kordon) fenntartását; e helyett az országútakra kettős őrséget rendelt, a melyek csak az egészségi bizonyítványnyal ellátott utasokat bocsátották be a Községekbe. Bérczy főorvos jelentéséből tudjuk, hogy a járvány mindegyre terjedt 505a vármegyében. Szeptember elejére azonban már jelentékenyen csökkent, úgy hogy a szeptember 7-én, Szügyben tartott közgyűlés a helységek elzárását beszűntette, sőt bizonyos korlátozással a vásárok megtartását is engedélyezte. Még ekkor is jelentettek be szórványosan koleraeseteket, a többi között Pauer György vanyarczi seborvos és Liptay Sámuel orvosnövendék is áldozatául estek a hivatásuknak. Szeptember végére megszünt a járvány Nógrád vármegyében is. (Simon János, vármegyei főlevéltáros közlése.)
A közelgő országgyűlésre való tekintettel a főispán 1832 július 18-ra tűzte ki az általános tisztújítást. Még a tisztújítás előtt Gyurcsányi Gábor első alispánt a királyi tábla ülnökévé nevezték ki és így megvált a vármegyétől. Ettől a férfiútól, a ki az 1822–23. évi vármegyei ellentállás vezére és lelke volt, s az ezt követő 1825–27. és 1830. évi országgyűléseken is annyi borsot tört a kormány orra alá, szabadulni igyekeztek, s ezért a követi tisztséggel összeférhetetlen állásba helyezték, mert máskülönben a megválasztását a főispán aligha tudta volna megakadályozni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me