Holics.

Full text search

Holics.
Holics, egyike a vármegye legrégibb és legérdekesebb városainak. A Morva-folyóhoz közel, magaslaton fekszik, kiemelkedve a Morvát szegélyző hullámos lapályból. Lakosainak száma 5747, akik közül általános többségben van a tót, nevezetesen 4637, azután még 1987 német és 118 magyar. Vallásra nézve 5069 r. kath., 814 ág. ev. és 859 izr. Postája, táviró-állomása van; egyik állomása a pozsony–szakolczai vasútnak s egyúttal csatlakozó állomás a morvaországi Gőding felé. Főszolgabirói székhely.
Holics hajdan erős vár volt, melynek keletkezése visszanyúl a honfoglalás korába. 1205-ben „Winar” volt a neve, a XIV. században pedig négyféle elnevezését találjuk és pedig: „Alba”, „Holicz”, „Wezzunkerch” és „Alba Ecclesia”. 1416-ban mint „Neuhaus” szerepel. 1301-ből származó oklevelek már mint régi várat említik. Vízárkai még maig is jó karban vannak és részben a mostani díszes kastélyt veszik körül, mely a cs. és kir. család tulajdonához tartozik.
E várnak 1386-ban Stibor vajda volt az ura, 1437-ben gróf Schlick, 1444-ben Pongrácz, 1506-ban gróf Czobor és Révay és 1736-ban Mária Terézia és Lotharingiai Ferencz útján került a cs. és kir. család birtokába. Az imponáló nagyságu kastélyt a Czobor-család építtette, de Mária Terézia, kinek Holics egy ideig kedvencz nyaralóhelye volt, kibővíttette. A várkastély egy 1799-ben szerkesztett és a cs. és kir. holicsi urad. levéltárban őrzött „Localbefund” szerint, akkoriban már két emeletes volt, 98 szobával és a szükséges mellékhelyiségekkel. A kastély nyugoti oldalán nagy fáczános terült el. Két oldalán egy-egy halastó, gazdag mesterséges halnevelő volt. A kastélyt körülvevő külső sáncz árkait II. József csapoltatta le és tömette be. A belső vízárkot szintén kiszárították, de máskülönben eredeti állapotában megmaradt. Nem messze innen egy fóka-tó is volt, melyben kilencz fókát tartottak.
Ez időben Holicsnak 5109 lakosa volt. Az első orvost: Ungerhoffer Ferenczet, I. Ferencz rendeletére alkalmazta a városi tanács 600 frt fizetéssel és lakással. Ez ideig csupán seborvosok működtek a városban. 1774-ben Mária Terézia elemi iskolát állíttatott, melyet a mult század végén átlag 180 gyermek látogatott.

HOLICS.
Saját felvételünk.
A régi kath. templomot, mely kőfallal van körülvéve, már nem használják. Ez 1387-ben épült, mig az istentiszteletekre most használt templom 1381755-ben. Az ág. evangelikusok 1787-ben kaptak engedélyt templomépítésre. Az izraeliták imaháza egyike a legrégiebbeknek. 1755-ben létesítette I. Ferencz a kapuczinusok kolostorát 50,000 frtnyi alapítványnyal. 1786. márcz. 13-án, a kolostor a szerzet eltörlése után plébánia-lakás lett, a templom pedig plébánia-templom. Ugyanekkor zárták be a régi, roskadozó templomot, melynek 1160 frt értékü szentedényeit I. Ferencz idejében hadiköltségre ajánlották föl. Van az egyháznak egy casulája, mely Erzsébet királyné nászruhájából készült.
A város két nagy csatának is színhelye volt. 1315-ben itt ütközött meg Csák Máté és Lipparot Henrik, János cseh király vezére; 1618–48 közt pedig a Bethlen-féle felkelés alkalmával tűzzel-vassal pusztították el a várost az ellenséges hadak. Ekkor kapta mai „Holics” elnevezését.

HOLICS. – A FŐTÉR A RÉGI TEMPLOMMAL.
Saját felvételünk.
A híres holicsi porczellángyárról, melynek készítményei ma már ritkaságszámba mennek, más helyen emlékezünk meg. A gyár, mely a mult század végén még körülbelül 100 munkással dolgozott, és mintegy 50,000 frt értékü árut készített, 1825-ben szünt meg. Ma már csak az épülete áll fenn és magánczélokra szolgál. Itt van elhelyezve, az azelőtti gépház helyén, a díszes és nagy kaszinóterem. A városban most is több ipartelep áll fenn, még pedig egy mezőgazdasági szeszgyár, három malátagyár, egy gőzfűrész, egy műmalom és két szikvízgyár; kőbányáinak lapos rétegű kitünő anyagát pedig messze vidéken mint első rendű burkoló-anyagot használják.
A lakosok önsegélyző keresztény-egyletet és magyar olvasókört tartanak fenn. Iskolái elégségesek és jók, különösen a Felvidéki magyar közművelődési egyesület óvoda-iskolája, mely itt fontos, hazafias feladatot teljesít.
A már említett várkastély terjedelmes park közepén áll. Fejedelmi berendezését a kir. család elvitte onnan, de azért nem áll üresen és ma is fényesen van berendezve, azonban a legértékesebb bútorok, függönyök, falszőnyegek stb. hiányzanak. Ritkaságszámba megy tágas dohányzó- és 139játszótermének disznóbőrből készült és japáni mintákkal préselt falikárpitja, mely rendkívül értékes, de a falakról csak nehezen, azok rongálásával volna eltávolítható. Van itt egy kis kabinet, mely arról nevezetes, hogy Mária Terézia sajátkezüleg kivágott silhouettekkel ragasztotta tele a sárga, nehéz selyemmel kárpitozott falakat. A legváltozatosabb, sőt néha kaczagtató jeleneteket ábrázoló silhouettek kimetszése rendkívüli türelmet, biztos kezet és nagy műizlést igényelt. A falak telidestele vannak ragasztva ilyen képekkel. A kastély közelében, a főút mentén, fekszenek az emeletes, régi uradalmi épületek, tiszti lakások és irodák.

HOLICS. – A CS. ÉS KIR. CSALÁD KASTÉLYA.
Saját felvételünk.

HOLICS. – A CS. ÉS KIR. KASTÉLY JÁTSZÓTERME.
Saját felvételünk.
A járás egyes községei még következők:

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me