Borkereskedelem.

Full text search

Borkereskedelem.
Borkereskedelmi szempontból nemcsak a vármegyének, hanem jóformán az egész országnak legfontosabb helye, úgyszólván góczpontja Budafok, s Magyarország bortermésének igen lényeges hányadrésze a budafoki pinczék útján kerül a fogyasztó piaczokra. Hogy Budafok az ország legnagyobb borforgalmi helyévé fejlődött, annak okát három körülményben találjuk. Első a főváros közelsége. Mind a kereskedelmi érintkezés, mind a városi fogyasztó nagyközönség szükségletének könnyű és gyors kielégítése szempontjából a kőbányai hasonló pinczék mellett közelebb és jobban megfelelő helyet nem is képzelhetnénk. A második körülmény a közlekedési eszközök révén előállt kedvező helyzet. A dunai hajózás, a Magyar Állam- és Déli vasút, villamos vasút, országút, igen nagy forgalom lebonyolítását teszik lehetővé. A harmadik körülmény pedig az, hogy abba a geologiai harmadkori üledékes mészkő-rétegbe, a mely Budafok és a vele szomszédos községek határának nagy részében majdnem a felszínen 106van, aránylag kevés költséggel és fáradsággal oly kitünő és nagykiterjedésű pinczéket lehetett építeni, a melyek mind a bor kezelése, fejlődése és iskolázása, mind a ki- és beszállítás, raktározás, egyszóval a nagy forgalom előnyös lebonyolításának lehetősége tekintetében párjukat ritkitják. E szikla-pinczék egyrésze régebben, még a szőlők telepítése utáni időkben készült, nagyrésze azonban újabb keletű s építésüknek ideje összeesik egyrészt a főváros régi híres borvásárjainak hanyatlásával, másrészt a főváros építkezésének a közelmultban történt emelkedésével.
A fogyasztási adók emelkedése ugyanis nagyon megnehezítette a fővárosi borkereskedők helyzetét s arra kényszerítette őket, hogy borkészleteiket a fogyasztási adóvonalon kívül, tehát adómentesen raktározzák. Igy jutott azután egyre több kereskedelmi pincze Budafokra és Kőbányára s a fővárosi borkereskedelem súlypontja lassankint Budafokra helyeződött át. Elősegítette a pinczék szaporodását az a körülmény is, hogy azok építése aránylag igen kevés költségbe került, mert a pinczék kivájása alkalmával kibányászott követ – főként ha jó rétegre akadtak – a főváros építkezéseinél – addig, míg a tégla ki nem szorította – igen jól értékesítették; sőt volt reá eset, hogy a kitermelt kőanyag értékesítése után a pincze nemcsak ingyenbe maradt, hanem még nyereség is mutatkozott. Van ugyan lösz-rétegbe ásott pincze is Budafokon, de a híres szikla-pinczék a fiatalabb harmadkor szarmata emeletébe, a cerithium mészkőrétegekbe vannak vájva. A tétény-budafoki fennsíkot ez a mészkő alkotja, mely összefüggő területen, a Dunától nyugat felé, mintegy 8 kilométer hosszúságban és 2–3 kilométer szélességben, az alig egynehány decimeter vastag termőréteg alatt mindenütt megtalálható, sőt sok helyen a rétegek fejei a felszínen vannak.
Ezekbe a rétegekbe a pinczék vízszintesen úgy vannak vájva, hogy a pincze alja az előtte levő térrel egy síkban fekszik, lépcsőkre nincs szükség, a hordók ki- és beszállítása tehát semmi nehézséggel nem jár. A hol, mint pl. a Duna felé eső szélen, a kőzet a Duna alá hajlik, ott a bejárat kedvéért a sziklát függélyesen kellő mélységig lefaragták s az így képződött falhomlokzatba vájták a bejáratot. A fennsíkon pedig a pinczék előtt aknaszerű udvarokat ástak, a melyekbe lejtős kocsiút vezet le, úgy hogy a pincze bejáratát kocsival is a lehető legjobban meg lehet közelíteni, sőt miután a pincze méreteivel nem takarékoskodtak, sok helyütt magába a pinczébe is bejárhat a kocsi. A cerithium-rétegek vastagsága – Szabó József megállapítása szerint – több mint 100 láb, s a szerint, hogy mily mélységben van a pincze síkja, a felette levő kőzet-réteg vastagsága változik, néhol csak egy-két méter, máshol 15–20, sőt több méter vastag. Ez a körülmény okozza, hogy a pinczék hőmérséklete a külső hőmérséklet ingadozásától majdnem teljesen független, s így a borok raktározására és kezelésére úgyszólván ideális. A pinczék hőmérséklete általában 12–13 C° körül van, az egész évi ingadozás a legtöbb pinczében nem haladja meg az 1 C° fokot; a miután a külső hőmérséklet évszakok szerinti emelkedése vagy sülyedése csak a vastag szikla-rétegeken át juthat hosszabb idő alatt a pinczék síkjáig, a külső hideg vagy meleg a pinczében csak hónapok múlva jelentkezik, leghidegebbek a pinczék április s legmelegebbek deczember hónapokban. A kedvező hőmérsékleti viszonyok mellett nagy előnyük a pinczéknek az is, hogy mérsékelten nyirkosak vagyis se nem nedvesek, se nem szárazak, a párolgás okozta veszteség tehát a borokban mérsékelt, viszont fölösleges nedvesség nem lévén jelen, nem penészesednek és romlanak a hordók. Egyébként a pinczék szellőztetése és tiszta levegővel való ellátása, az azok fölött levő sziklarétegbe vájt szellőztető aknák útján, könnyen és a szükség szerint eszközölhető.
Ezek a kedvező körülmények tették azt, hogy Budafokon ma 302 kereskedelmi borpincze van, melyek közül a nagyobbakba 50–80–100 ezer hl. bor is elhelyezhető s az összes budafoki pinczék befogadó képessége körülbelül egy millió hl. Ha még megemlítjük, hogy az évi borbehozatal átlag 250–300 ezer hl, s a kivitel majdnem ugyannanyi, akkor Budafoknak borkereskedelmi szempontból való jelentőségét el kell ismernünk. A behozott borok egy része a vármegyei szőlőterületek termése, de képviselve van abban az országnak többi, aránylag közelebb eső borvidéke is. A kivitel részint a főváros fogyasztását látja el, de más belföldi piaczok felé is élénk, Ausztria felé is számottevő, de a vámkülföldre gyenge. Általában véve a forgalom tárgya inkább az olcsóbb és tömegbor, a drágább, finomabb borok s a vörös borok forgalma nagyon korlátolt. 107Az eladás túlnyomó részben nagyban és hordókban történik, palaczkborok árusítását számottevő forgalommal csak mintegy 10–15 pincze eszközli.
A be- és kiszállított borok mennyisége 1908- és 1909-ben így oszlik meg:
Behozatott1908-ban1909-ben
Hajón9091 hl.34287 hl.
Vasúton28723 hl.242660 hl.
Összesen296322 hl.276947 hl.
Ezenkívül a közelebb fekvő községekből tengelyen is hoztak be borokat, de azok mennyiségére nézve pontos adatok nem állanak rendelkezésre. Valószínű, hogy 1–2 ezer hektoliternél nem több az ily módon beszállított bor. A behozott bor majdnem kizárólag egész vaggonrakományonként érkezett, a darabárúként behozott bor mennyisége az 1908. évben 12 vaggon, 1909-ben 9 vaggon volt.
Kiszállíttatott1908-ban1909-ben
Hajón11410 hl.6145 hl.
Vasúton170462 hl.173918 hl.
Tengelyen történt szállítás hozzávetőleg110000 hl.90000 hl.
Összesen291872 hl.270063 hl.
A vasúton elszállított borokból az 1908. évben 831 vaggon vagyis kb. 70.000 hl.; 1909-ben pedig 920 vaggon, vagyis kb. 75–78.000 hl. mint egész kocsirakomány, a többi pedig, vagyis 1908-ban kb. 110.000 hl., 1909-ben kb. 105.000 hl. mint darabárú adatott fel. Ezek az adatok némi tájékozást nyujtanak az iránt egyrészt, hogy a kivitelből mennyi esik Budapestre, mivel az idevaló szállítás jóformán kizárólag tengelyen történik, másrészt pedig, hogy a nagyban és kicsinyben való eladás milyen arányban állanak egymáshoz.
Budafokon kívül nagyobb borkereskedelmi góczpont a vármegyében nincsen. Egyes nagyobb telepek közvetetlen eladással is foglalkoznak, s bort és ki nem erjedt mustot is szállítanak, ez utóbbit különösen Bécsbe, de a boroknak is igen lényeges része kerül Alsó-Ausztriába, melynek savanyú boraihoz házasításra igen jól használhatják az aránylag lágyabb homoki borokat.
A kisebb homoki termelőknek szüretelő háza és pinczéje sok helyütt ma sincsen, s így ezek legtöbbje kénytelen termését szüret után mielőbb eladni, sokszor áron alul is, mely körülmény az általános borárakra természetesen kedvezőtlen befolyást gyakorol. A kistermelők egy részének még okulniok kell azon, hogy a szertelen telepítés, kellő felszerelés és berendezkedés hiányában, nem hogy kellő haszonnal nem jár, hanem a vállalkozást is a tönk szélére juttatja.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me