Szenczi Molnár Albert.

Full text search

Szenczi Molnár Albert.
Pozsony vármegye területén jelenleg 11 lelkész és 15 tanító működik. Az egyházközségek ügyeit az azok kebelében alakult presbiteriumok intézik. A presbiterium elnöke a lelkész. A Pozsony vármegyéből származott református férfiak közül a legnevezetesebb Szenczi Molnár Albert, a kinek irodalomtörténeti méltatásáról más helyen van szó. A református egyháznak használatára írt énekeskönyve mai napig őrizi emlékét, mert hiszen ez az énekeskönyv még most is használatban van s a biblia után a legtöbb kiadást ért magyar könyv.
Ne maradjon említés nélkül az a tény se, hogy az országgyűlések ideje alatt a magyar református egyháznak legjelesebb szónokai szoktak egyházi beszédeket tartani. Az ilyen szónokokat annak idején diétai prédikátoroknak nevezték. Ilyenek voltak Hunyady Ferencz, Fésös András s időrendileg a legutolsó: Dobos János czeglédi lelkész, a ki az 1848-iki országgyűlés ideje alatt az ág. hitv. evang. testvéregyház kistemplomában tartott remek egyházi beszédeket.
Az elmondottakból kiviláglik, hogy a pozsony-vármegyei reformátusság is kivette a multban részét a munkából és szenvedésből. Sajnos, hogy e munkásságról adatok hiánya miatt bővebb, részletesebb képet egyelőre nem festhetünk, habár a hiányzó adatok is időközben megkerültek. Thury Etele ref. theol. tanár ugyanis a primási levéltárban megtalálta és lemásolta a régi egyházi jegyzőkönyveket. A dunántuli ev. ref. egyházkerület föladata lesz e megkerült régi jegyzőkönyveket kinyomtatni és ezekben az olvasó meg fogja találni mindazt, a mit eleink többek közt a samarjai és komjáti ev. ref. egyházmegyére vonatkozólag följegyzésre méltónak találtak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me