A Mária Terézia-szobor.

Full text search

A Mária Terézia-szobor.
A Vizi-kaszárnyánál van a város legszebb szobra: a koronázó-emlékszobor. Pozsony szab. kir. város emelte Neiszidler Károly országgyűlési képviselő indítványára, Magyarország ezredéves fönnállásának és a pozsonyi királykoronázásoknak az emlékére. Ünnepies leleplezése 1897 május hó 16-ikán ment végbe országos fénynyel, a király, az uralkodóház, a kormány, a törvényhozás és az állam főméltóságainak jelenlétében. A szobor a pozsonyi születésű néhai Fadrusz János alkotása, ki ezzel a művével valóban halhatatlanná tette a nevét és az első művészek közé emelkedett. A szobor 200.000 koronánál jóval többe került a városnak. Mária Terézia királynőt ábrázolja lóháton. Egyik oldalán egy magyar főnemes, a másikon marczona vitéz áll. A koronázó dombot, melyen a szobor áll, az egész ország magyar földjéből hordotta össze a nemzet kegyelete.
A Dunára néző oldalon e szavak vannak bevésve:
„VITAM ET SANGUINEM”
A város felé fordított oldal felirata ez:
„Magyarország fönnállásának ezredik évében, a királykoronázások emlékére
emelte Pozsony szab. kir. város közönsége 1896.”

Pozsony. – A koronázó Domb-tér.
Körper K. felvétele
160A szobor aljában a következő, pergamenre írt okirat van elhelyezve, melyet Thaly Kálmán országgyűlési képviselő, a Magyar Tud. Akadémia rendes tagja szerkesztett:
„A magyar állam I. Ferencz József ő császári és apostoli királyi Fölségének dicsőséges uralkodása és losonczi Bánffy Dezső báró miniszterelnöksége idejében, 1896-ban ezeréves fönnállásának emlékét ünnepelvén, Pozsony szab. kir. város közönsége, már ő Fölsége megkoronáztatása negyedszázados évforduló napján: 1892 június 8-ikán tartott díszközgyűlésében, Neiszidler Károly országgyűlési képviselő indítványára, hazafias lelkesedéssel egyhangulag elhatározá, hogy az ezredévi ünnep magasztos alkalmára, a hajdani koronázási domb helyén méltó emlékművet állíttat. Ez emlékmű Dröxler Gusztáv kir. tanácsos polgármestersége alatt Fadrusz János akadémiai szobrásznak, e város szülöttének tervei szerint és munkájával, még ugyan 1896-ban elkészülvén, fönt dicsőített Fölséges Királyunk legmagasabb személyének, a Fönséges Uralkodóház tagjainak, az ország Herczegprimásának és zászlósurainak, a törvényhozás mindkét háza s a kormány tagjainak, Pozsony város közönségének, a törvényhatóságok, a tudomány-egyetemek, műegyetem, a magy. tud. akadémia és más meghívott kulturintézetek képviselőinek, bel- és küföldi díszes vendégseregnek s megszámlálhatatlan közönségének jelenlétében, 1897 május hó 16-án, nagy ünnepélylyel felavattatott, gránittalpazatával, márványszobraival örök időkre büszkén jelképezendő a királyi eskü és a törvények állandó, sérthetetlen szentségét s emlékeztetvén a koronázások szertartásainál ezen helyről a világ négy tája felé irányzott jelképes jelentésű, királyi kardvágásokra; különösen pedig lélekemelő emlékezetére a magyar hazaszeretetnek, a magyar törvénytiszteletnek s ama törhetetlen hűségnek, a melylyel e nemzet az árván maradt és a félvilágtól megtámadott bájos, fiatal Királynőnek, dicsőemlékű Mária Teréziának ingadozó trónját s a magyarok lovagias oltalmába ajánlott fönséges családját, az ősz nádor erdődi Pálffy János gróf buzdító fölhívására, példátlan lelkesedéssel „életet és vért” áldozva, világbámulta vitézséggel megmenteté s ádáz elleneit visszaverte vala.
Emlékszobor, Te, a magyar hűség, magyar hősiesség, magyar lovagiasság és törvénytisztelet, Te, az ősi magyar erények kővé vált hirdetője, állj rendületlenül! Állj örök időkig! Állj, míg az ezeréves, imádott haza áll!”

Pozsony. – A Mária Terézia-szobor (Fadrusz János műve).
Körper K. felvétele
A koronázó-emlékszobor helyén állott azelőtt a „koronázási domb”, mely a várost ért átalakulások következtében helyet is változtatott, míg a legutolsót 1871-ben Pozsony város közgyűlése elhordatta, de egyúttal azt a kötelezettséget vállalta magára, hogy annak helyére a város költségén emléket emel.
A domb a haza minden részéből küldött földből volt összehordva, falazata díszes gránitalkotmányból állott. Három feljárója közül az egyik a város felé, másik a Hungária-kávéház helyén állott Esterházy uradalmi magtár, a harmadik a Lanfranconi-ház helyén állott kir. sóház felé nézett, s a domb gyepes lejtőit erős lánczokat tartó oszlopok szegték be.
Az 1871-ben lebontott domb 1775-ben épült, a katonai szertárnak használt régi gabonatár helyén kétszáztíz esztendeig fönnállott régi királydomb helyett, a melyet a gabonatár építése miatt bontottak le 1774-ben. A Mária Teréziától emelt királydomb e szerint 96 évig állott fönn és két király koronázásakor használták. (II. Lipót 1790 nov. 15-én és V. Ferdinánd 1830 szept. 28-án, ez utóbbi volt tehát az utolsó.) A régi koronázó-dombon 1563 szept. hó 8-án volt az első kardvágás. (I. Miksa.) Azóta ide lovagoltak föl királyaink (Rudolf, Mátyás, stb.).

A Kossuth Lajos-tér Pozsonyban.
Körper K. felvétele
161A koronázó-emlékszobor környéke jelenleg szépen van parkozva. Innen a Duna-parton a Justi-sor az állandó hídhoz vezet. Itt van a dunagőzhajózási társulat állomáshelye és raktára. A hídon túl azután a gyárakhoz (városi villamos vasúti, posztó-, kőolajfinomító- és bőrgyár), majd az új téli kikötőhöz érünk, melynek munkálatai 1897-ben kezdődtek. A kikötő 50 hold terjedelmű és minegy 250 hajóra van számítva. Előtte van a Malom-liget.
Az állandó dunai hídtól a Baross Gábor-út vezet a Vásártérre. Ebben az utczában van a régi hidász-kaszárnya, (mely 1857-ben épült és eredetileg cs. katonai altanodának volt rendelve), a cs. és kir. hadtestparancsnoksági épület és az osztrák-magyar bank pozsonyi fiókjának pompás palotája. A hidász-kaszárnya előtti téren most csinos parkocska van. A Baross-út végén, illetőleg elején van a Grössling-utcza, mely a koronázó-dombtérnél kezdődik és a Kempelen-útnál végződik, mely aztán a Justi-sorra visz. A Grösslingen van a legszebb pozsonyi fürdő (a Pozsony-fürdő), mely a Ventur-utczában levő pozsonyi iparbank tulajdona. Néhány évvel ezelőtt épült és hidegvíz-gyógyintézete is van.
A koronázó-emlékszobortól a Híd-utczán át jutunk a Kossuth Lajos- (azelőtt Séta-) térre. A Híd-utczában van a régi hidász-szertár, mely most már a város tulajdona, és melyről már föntebb is szólottunk. Mária Terézia építtette. Nyugati oldalán a következő fölirás van: „providentia Mar. Theresiae Aug. Res frumentaria constituta A. 1773.” – Ez épülettel szemben a Magyar király-, majd odább a sarkon a háromemeletes Nemzeti-szálló fekszik. Mindkettő keresett helye az idegeneknek. A Nemzeti-szálló mellett, a Kossuth-téren van a Palugyay-féle Zöldfa-szálló. A város legelőkelőbb vendéglője ez. Sok történelmi emlék fűződik ez épülethez. Ennek erkélyéről hirdette ki Kossuth Lajos 1848 márcz. 17-én Magyarország újjászületését, a mikor Pozsonyba az országos küldöttség visszatért és azt az örömhírt hozta, hogy V. Ferdinánd gróf Batthyány Lajost bízta meg a független magyar miniszterium megalakításával. A Zöldfa-szállóval szemben, a tér másik oldalán, a Ventur-utcza sarkán, a volt Holinger-féle (most Secessio-) kávéház áll, mely a 40-es években a jurátusok kedvelt találkozóhelye volt. Itt beszélte meg az országgyűlési ifjúság a tennivalókat. Innen indultak tüntetésekre, itt hányták-vetették meg az ország ügyeit. Ugyancsak a Kossuth Lajos-téren van id. Pálffy János gróf palotája, melyben a gróf lakosztályain kívül az uradalom központi irodája van elhelyezve. A gróf lakosztálya itt is, mint minden más kastélyában és palotájában, telve vannak ritka és nagybecsű műtárgyakkal, remek régi bútorokkal és rendkívül gazdag és becses képgyűjteménynyel, melyben a németalföldi képek gazdag sorozata különösen kiemelendő.

Pozsony. – A Ganymed-díszkút (Tilgner Viktor műve).
Körper K. felvétele

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me