Gazdasági növények.

Full text search

Gazdasági növények.
16. Gazdasági növények. A gyümölcsöket termő fák és növények. Gyümölcsöt termő fák és növények tekintetében Pozsony vármegye egyes vidékein a multhoz képest örvendetes haladást szemlélhetni. A gyümölcsfélék egész sorozata jól tenyészik és érik e vármegyében, névszerint az alma, körte, cseresznye, szilva, baraczk, mandula, berkenye, naszpolya, málna, ribiszke, egres, sőt még a füge is. A hegyes vidéken sűrűn tenyészik a dió, melynek szaporaságától kapták a vármegye egyes helységei, mint Alsó- és Felső-Diós nevüket. De gyakori a dió a lapályon is, mint a pozsonyi díszligetben és a dunai szigeteken. Ez utóbbiak híres téli gyümölcsök termőhelyei, névszerint a Pötsen, meg az Óliget, melyek gyümölcstermőségének híre messze visszaszáll a középkorba.* Egyes gyümölcsfajok, nevezetesen a szilva, kajszibaraczk és körte jól jövedelmező kiviteli czikkek. Ezekből jókora mennyiséget Német- és Francziaországba visznek ki. Az Alsó-Csallóközben Vásárút és Bős két fő gyümölcstenyésztési telep. A vásárúti telepet a pozsonyi társas káptalan birtokán néhai Urbanek Ferencz kanonok létesítette. A hírneves pomologus* elhunyta után ez a telep visszafelé fejlődött ugyan, de vidékén mégis rendkívül gyarapodott a gyümölcstermesztés. Vásárút, Kürt, Vámosfalu, Tőkés, Kisudvarnok, Nagyudvarnok, Eperjes kivitelre is termesztenek almát s körtét a legnemesebb fajokból, s a tőkési sziget útjait nemes gyümölcsfák szegélyezik. A bősi telep Üchtritz-Amade Emil gróf gyümölcsöse és faiskolája az Öregduna mellett.
L. Ortvay: Pozsony város története II. 4, 69.
Verhandl. d. Ver. f. Naturk. zu Presb. 1857. II. II, 31.
A Felső-Csallóközben Apponyi György gr. kertészete Éberhardon, az özv. Reiszig Alajosné, szül. Takács Kornélia gyümölcstelepe Jókán, ugyanitt Vitál Alajosnak nagy szakértelemmel és költséggel vezetett, ma már, fájdalom, pusztuló gyümölcsöse a Kis-Duna mentén, Galgóczy Antal gyümölcsöskertje Püspökiben, a Czilchert Róberttől telepített gyümölcsös Gútoron és a Szmrtnik, Nagy, Zsitvay, Bittera családoknak a föloszlott Urbanek-féle faiskolából fölújított gyümölcsösei a legnemesebb alma-, körte-, diófajokat szolgáltatják. Vajka, Keszölcsés, Doborgaz községek szigeteinek határain is igen elterjedt a gyümölcstermesztés. Itt Molnár Zsigmond, Molnár László, Bittó Lajos voltak a nemesebb alma- és körtefajták meghonosítói. Sárga és görög dinnyéiről meg éppen híres a Csallóköz.
A külső járásban még a negyvenes években alapította Kossúton Fekete Ferencz híres gyümölcsösét, melyet nemcsak a községi közbirtokos társak, hanem az egész környék példaként követett. Esterházy Miklós gróf gyümölcsöse Tallóson szintén e kor alapítása. Napjainkban Kuffner Károly czukorgyáros ültette ki gyümölcsfákkal haszonbérelt birtokának út- és határszélet.
A nagyszombati járásban Nagy-Szombatban az ötvenes években Siebenfreund János nagyszerű gyümölcs- és szederfa-ültetvényekkel adott jó példát a gyümölcsfa-tenyésztőknek. A szempczi járásban pedig Esterházy Mihály 19gr. szempczi gyümölcsös-kertje és faiskolája s ennek egy emberöltőn át hűséges szakértő kezelője, Ritter Mátyás terjesztette nagy eredménynyel a gyümölcsfa-termesztést s a kitünő gyümölcsfajokat. E járás községi faiskolái a Bach-uralom és provizorium alatt Ritter fölügyelete alatt állottak s a legjobban voltak mívelve. Sajnos, napjainkban visszaesés mutatkozik. A Kis-Kárpátok keleti oldalán és nyúlványain a szőlőmíveléssel összekötve a gyümölcsnek, mint piaczi terméknek termelése dívik. Ezek látják el leginkább a városok piaczait, és a magyar vidékeken, a Csallóköz közepén, a külső járásban, sőt Komárom vármegyében is, gabonáért cserélik be szilvájukat, almájukat. E járásban az alma és körte mellett a beszterczei szilva, őszibaraczk, cseresznye, nagyobb tért foglal el. Rétén még Dóka Lászlónak is volt régebben, nagy szakértelemmel kezelt gyümölcsöse.
A nagyszombati járás igen előhaladott a gyümölcstermesztésben. Nem csoda, miután a Zichy Ferencz gr. vedrődi és pusztafödémesi, szakszerű kezelés alatt állott faiskolái bőven adták a kiültetendő csemetéket. Zichy Pál Ferencz gróf czifferi, Majláth György zavari, Dezasse Emil gr. bohuniczi, d’Hennin heczeg szeredi és Pálffy István gr. csesztei gyümölcsös telepei az egész járásban szétosztva, terjesztették a gyümölcsfákat s gyarapították a nemes gyümölcs termesztését.
A pozsonyi járás legkitünőbb góczpontja az Esterházy Mihály gr. gyümölcs- és díszkertje Cseklészen s e mellett az urasági szakértő kertész közvetelen vezetése alatt állott községi faiskola és az anyatörzsekkel kiültetett gyümölcsös. Az egész vármegyében ez a legjobban kezelt községi faiskola. Szomszédságában, Magyarbélen, Gyiokó Szilárd telepített kitünő gyümölcsöst és kivitelre termő csemege szőlő kertet. A hegyoldalon Bazin, Szentgyörgy városok területén a szőlők között és alján szintén terjedt a nemes gyümölcs termesztése. Szentgyörgy város kajszinbaraczkot, köszmétét, ribiszkét és szőlőt szállít Németországba. Főrév község rétjei ugyancsak gyümölcsözők. A Pozsonyból Récsére vezető út szélén a Pozsony város birtokához tartozó szilvafák évi termését 6–700 frton árúsítja el a város a legtöbbet igérőknek. A pozsonyi járás hegyen túl levő részében, Stomfán Károlyi Alajos gr., Malaczkán Pálffy hg. gyümölcsfaiskolái és több plébános törekvései terjesztették a Bécs közelében nyereségesnek bizonyuló gyümölcstermesztést. Sajnos, hogy a községek földmíves lakói nem annyira a nemes fajokat, mint inkább a biztosabban termőket gondozzák. Masanszki alma és beszterczei szilva a főterményük. Dévény vidékén a virág mellett a gyümölcs is jobb gondozásban részesül.
A malaczkai járásban kevés számottevő gyümölcstenyésztési kísérletről szólhatunk. Mindössze is csak azt említhetjük, hogy Nagylévárdon és Szentjánoson vannak urasági gyümölcsösök.
Némely gyümölcsfajok azonban határozottan elhanyagoltatnak. Így a mandula is, mely előbb Pozsony vármegyében gyakoribb volt, mint ma. A Csallóközben s Pozsony környékén szaporák voltak a mandulafák, melyeknek zöld gyümölcse teljesen kielégítette a pozsonyi czukrászok évi szükségletét. Ma is említik a mai Újtelepen feküdt régi Falb-féle telepen, valamint a Stefánia-úton fekvő régi Grassalkovics-féle lovarda (ma vendéglő) telepén virult mandulafákat. De az itt virult kertek nagyrészt már beépítvék, a fák kiírtvák vagy korhatagon kidöltek annélkül, hogy újakat ültettek volna, úgy hogy czukrászaink ma messzebb eső tájakról kénytelenek szükségletüket beszerezni. A Csallóközben, Olgyán s másutt virult mandulafák nagyrészt kivesztek.*
L. Ortvay: A mandulafa. Néhány szó tenyésztése érdekében. Megjelent a Nyugatmagyarországi Hiradó 1903. XVI. évf. 141. sz.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me