Attila fiai.

Full text search

Attila fiai.
Attilának titokszerű halála után hat fiára maradt a hunok birtoka. Neveik Ellák, Dengizik, Emnedzur, Uzindur, Gheism és Ernák. Ellák, a legidősebb, örökölte a királyi főhatalmat. A többi testvér között nemsokára kitört a versengés. 237Ellák kénytelen volt atyja birodalmát mindnyájuk között felosztani. A germán fejedelmek, látván Attila fiainak viszálykodását, szabadulni igyekeztek tőlük. Éppen Attila leghívebb emberei, Ardarik, a gepida király és az osztrogótok fejedelmei, Valemir, Theodemir és Videmir lázadtak fel ellenök. Többszöri megütközés után végre Pannoniában a Nedas vagy Netad patak mellett a gepidák, gótok, svévek, rugiok és herulok egyesült hadereje megverte a hun, alán, skiv és satagar egyesült csapatokat. Közel 30.000-en estek el a hunok és a velük szövetkezett népek közül, közöttük Ellák is. A legyőzött hunokat visszaszorították az alsó Duna és Deneper mellékére, honnan még nehányszor háborgatták ugyan a gótoknak Száva-melléki szállásait, de Valemir mindannyiszor visszaverte őket. Az V. század utolsó negyedében már visszavonultak a hunok a déloroszországi síkságra, részint pedig Thrácziába és a Pontus vidékére. Jordanis említi, hogy egy kisebb hun csapat a Duna és Temes közé húzódott és letelepedésük helyét „Csillagmezőnek” nevezte.
A germán népfajnak talán a gótok, gepidák vagy a vandalok délmagyarországi megszállásának idejéből származott el hozzánk Temes vármegye legfőbb folyóinak, a Begának és Temesnek elnevezése is. Germán folyónévnek mondja Borovszky a Bega nevét, mely még Béla király névtelen jegyzőjénél Beguey alakot tüntet fel s az ó-felnémet pach, patak szóval egyjelentésű becc, angol beck, németalföldi beek és alsórajnai beeke alakok valamelyikének hazánk területén rekedt maradéka. A Temes folyó neve az Attilánál követségben járt Priscus Rhetor iratában még Tiphészasz alakban jelenik meg. Valószínűleg ez a Jordanis Tibisiája. Konstantin császár Timészész-nek írja. Az átalakulást Borovszky úgy magyarázza, hogy az ó-felnémet zoum szóból, mely azonos az ó-, közép- és éjszak-alnémet tóm-mal, a németalföldi toom-mal, az ó-friz tám-mal, az angolszász teám-mal és az ó-angol tém-mel, ez utóbbinak többese, azaz a témes szó maradt ránk a Temes folyónévben, a mi magyarul zablát, féket, halásztanyát és haladó vonulást jelent.*
Borovszky Samu: A honfoglalás története 85. l.
Természetesnek találom, hogy a hun birodalom szétmállása után is még számos hun családot további maradásra késztetett, nemcsak az itt lakó népekkel való összerokonulás, hanem a szerzeményhez való ragaszkodás is és jövőjüknek a kivándorlással együttjáró bizonytalansága. Alárendelve az új germán hódítóknak, kétségkívül a Temes tájain is maradtak vissza hun fajbeli lakosok.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me