A csanádi püspökség és káptalan.

Full text search

A csanádi püspökség és káptalan.
A püspökség és káptalan sokat szenvedtek ugyan a XVI. század évtizedeiben, de azért még mindig az ország elsőrendű egyházi javadalmai közé tartoztak. Akkor még megvoltak ősi birtokaik. Borovszky Samu jeles történetírónké az érdem hogy e birtokok lajstromát egykorú adó- és tizedlajstromok alapján rekonstruálta.* E szerint a csanádi püspökség birtokai legnagyobbrészt Csanád vármegyében feküdtek. Tekintélyes birtoka volt Arad és Torontál vármegyében is, míg Temes vármegyében: Derse, Iregd, Kana, Lukateleke, Monyórós, Nádasd, Sarád (bortized), Sebes és Kárán városok (tized), Székszó, Szentgyörgy, Telek, Zombor voltak a birtokai. A csanádi székeskáptalan nagyprépostja összesen 14 község tizedét birta, míg a csanádi székeskáptalan birtokai legnagyobbrészt Csanád és Arad vármegyében, de Csongrád és Külső-Szolnok vármegyékben is feküdtek, Temesben Megyer, Őcse (részben), Szent-András (részben), Istvánteleke (részben), Zsadány voltak a birtokai.
U. o. id. m. 161–165. 11.
333Az egyházmegye területén birtokaik voltak még: a Szent-Üdvözítőről nev. csanádi társaskáptalannak, a Boldogságos Szűzről nev. Szt. Gellért apátságnak, az egresi apátságnak, az aradi, budai és váradi káptalanoknak s a nyúlszigeti apáczáknak.
Egyházi műkincsekben leggazdagabb volt természetesen a csanádi székesegyház. Musinai Gerván János püspöknek az oláhok ellen viselt 1529-ki háborúban történt halála után a püspökség fő nélkül maradt. A protestánssá lett s akkor még Ferdinánd-párti Török Bálint a széküresedést arra használta fel, hogy rátört katonáival Csanád városára s egyenesen Szt. György vértanu székesegyházába menve, ott minden arany és ezüst edényt, a mit a sekrestyében talált, összeszedetett és Szigetvárra szállíttatott. Így ment veszendőbe a csanádi székesegyház műkincseinek az a maradéka, a mit Dósa György pórhada még meghagyott.*
Borovszky: id. m. 167. 1.
A csanádi káptalani iskola, a mennyire a békétlen kor viszonyai engedték, fenntartotta magát a XVI. század közepéig, sőt mintául szolgált a közelebbi környék népesebb városainak, melyek hasonló tanintézeteket állítottak föl, a mint az Szegeden, Gyulán, Aradon, Lippán és Temesvárott történt. A vagyonosabb családok most is, mint a mult században, külföldi egyetemekre küldték fiaikat. 1533 után azonban, mikor az ellenkirályok küzdelmei folytak s a törökök támadásai is mind sűrűbben léptek fel, a délvidéki fiatalság külföldi iskolázása megcsappant. Temesvárról és a temesi vidékről alig találunk már tanulókat amaz egyetemek anyakönyveiben, melyeket azelőtt látogatni szoktak. 1534-ben előfordul a bécsi egyetem anyakönyvében néhány szegedi ifjú mellett Georgius Temeswari de Themeswar; a krakói egyetemen ugyanakkor Michael Temesvary, Pankotay canonicus és Michael a Crasso.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me