A város leírása.

Full text search

A város leírása.
Mikor az ember megérkezik a Nagybecskerek pályaudvarra, melynek gyér világítását legközelebb villammal cserélik föl, úgyszólván bent van a városban. A vasút mellett, vele párhuzamosan haladó utczát, melynek jobboldalán Heinermann Alajos dr. szanatóriuma áll, Német végsornak nevezik s ez az Aradáczi-utczába torkollik, a melynek a vasúti pályán túl folytatása van és itt balra látható a Nagybecskerek–Begapart állomás, azon túl pedig a vasúti gépjavító műhely és a vármegyei József közkórház. A betorkolásnál az Aradáczi-utcza jobboldalán van a városi villamos-telep, mely egészen a Begáig nyúlik le. Utána Annau és Wingler nagyszabású gőzmalmát találjuk. Az Aradáczi-utczából balra nyílik a Lenau-utcza, melynek végén jobbra, a Kossuth-utcza sarkán terül el a róm. kath. temető, benne egy kis kápolnával. Az Aradáczi-utczában jobbra van Hiller József és Fia szeszgyára, balra pedig a Német-utcza ágazik ki, elején a róm. kath. árvaházzal, melyben kápolna is van. Az innen balra haladó Boldogasszony-utczában kisdedóvó áll. Az Aradáczi-utczából balra nyíló Kórház-utcza baloldalán van a tűzoltó laktanya. A hol az Aradáczi-utcza a Bega partjára ér, ott Gizella-part a neve. Itt van a nyári uszoda és a Duna gőzhajózási társaság kikötőhelye és ügynöksége. A túlsó oldalon van a Széchenyi-parti liget, benne az Evezős Egyesület háza és azon túl a korcsolyapálya. Az út baloldalán a Hollaender-féle czukorgyárat találjuk. Beljebb balra a Szapolyai-utcza nyílik, melynek elején jobbra a régi fogházépület áll, a mit kultúrpalota és múzeum czéljaira akarnak átalakítani és szemben vele az új színházat tervezik. Ez utczának a folytatása a Melenczei-utcza s a hol ez a Honvéd- 572és Révay-utczákba ágazik ketté, azon a sarkon emelkedik a Honvéd-laktanya, mellette pedig a Honvéd-utczában az állami kisdedóvó és a Magyar-utcza sarkán az áll. elemi iskola. A Révay-utczából ered a Karácsonyi-utcza, melyben a Benó Testvérek torontáli czipőgyára folytatja üzemét. A vasúttól bevezető út, midőn elhajlik a Begától, a Bonnaz-utcza nevét veszi föl. Jobb oldalán érjük először a róm. kath. polgári és elemi leányiskolát, melyekben az oktatást a Miasszonyunkról nevezett nővérek végzik. Ezekhez sorakozik, másik oldalával a Jókai-utczára nézve, a központi áll. elemi iskola emeletes épülete. A zárdával szemben van a vármegyei nyugdijalap épülete, melyben az államépítészeti hivatal, a kir. tanfelügyelőség és a kincstári ügyészség nyer elhelyezést. Ehhez csatlakozik a vármegyeháza, mely másik oldalával már a Ferencz József-térre néz.
A Bonnaz-utczából kilépve, a város szívében vagyunk: a Ferencz József-téren, melynek alakja trapéz és majdnem minden oldalán díszes, emeletes épületek szegik. A Bonnaz- és Jókai-utczák közös betorkolásánál balra a színes-mázos cseréppel fedett, egyemeletes, modern vármegyeháza, jobbról pedig a pénzügyigazgatóság kétemeletes épülete, melyben az áll. adóhivatal és pénzügyőrség is e helyezést nyer, földszintjét pedig üzletek foglalják el. Utána következik a rendőrségi épület, melynek emeletén a Torontáli Agrár Bank r. t. helyiségei vannak, udvarában pedig a szinház húzódik meg. Ennek tőszomszédságában a Rózsa és Magyar Király-szállók állanak, melyeknek ez idő szerint közös a bérlőjük. Mellettük, a tér másik oldalának vonalában emelkedik a régi városháza szürke épülete, megszabva irányát a Bega-felé haladó Városház-utczának, melyben a községi főgimnázium emelkedik, hol a piarista rend tanít. Az intézetnek tágas külön kápolnája van. A városházával egy vonalban egy keskeny homlokzatú, csinos emeletes házat látunk, míg a tér éjszaki oldalát majdnem egészen a román stílű róm. kath. plebánia templom foglalja el. Előtte emelkedik fehér kőalapon Kiss Ernő tábornok vértanú bronz-szobra. E téren vannak a keddi és pénteki hetivásárok.
A vármegyeháza és a templom között ágazik ki a Megyeház-utcza, melynek baloldalán a posta- és távíró hivatal és ezzel szemben az Osztrák Magyar Bank épülete látható. Ez az utcza a jobbra nyíló Nádor-utczáig tart, melynek baloldalán a kincstári ispánságot és a Messinger Karolina-féle magán leánynevelő intézetet találjuk. A Megyeház-utcza folytatásának Váraljai-utcza a neve, melynek baloldalán, a Luther-utcza sarkán az ág. h. ev. hívek temploma áll, mellette a paplakkal. A hol a Gradnulicza nevű szerb városrészben ez az utcza kiszélesedik, ott megy keresztül a Szerb Zárda-utcza, a mely állítólag, – mint a hogy a Váraljai-utcza az egykori becskereki vár emlékét – az egykori szerb zárdáét volna hivatva megőrzeni. Ez azonban téves fölfogás, mert a legszorgosabb történeti kutatások még a nyomát sem sejttetik annak, mintha itt valaha szerb zárda lett volna. Hanem igenis volt itt egy szentéletű remete, Prepodobni Rafailo, a ki a török korban még itt húzódó erdőben lakott, melyben kápolnát is épített és a hozzá zarándokoló híveket gyógyította. Ez a kápolna még ma is megvan, a Zárda és a Váraljai-utcza sarkán, a nagy, bekerített telken álló gör. kel. szerb templom mellett. A remete öreg szilfája még ma is ott áll a kerítésen belül és a tövében kereszt, melynek a hívő nép ma is gyógyító erőt tulajdonít és odaviszi éjjelre betegeit. A templom udvarának a Zárda-utcza felé eső részén, a melyben a még meglevő sírkövek tanúsága szerint temető is volt, az egyik szerb elemi iskola áll, szemben vele a sarkon pedig a másik. A Váraljai-utcza baloldalán áll. kisdedóvó, a végén pedig, az úttól balra van egy motoros malom, a gör. kel. szerb temető, ettől kissé távolabbra az ág. h. ev. és ref. hívek temetői.
A Ferencz József-térből keletre ágazik ki a város főutczája, a Hunyadi-utcza, melynek széles gyalogjárója aszfalttal van burkolva és két oldalán a legszebb üzletek sorakoznak egymás mellé. Jobb oldalán van Grünbaum Vilmos üzlete, mely a néprajzai és háziipari munkáknak, hímzéseknek és szőnyegeknek valóságos gyűjteménye. Balról pedig a Benó Testvérek czipőgyárának tekintélyes árúraktárát találjuk. Jobbról ágazik ki a Kinizsi-utcza, melyből viszont az Eötvös-utcza nyílik; a hol az izr. imaház és vele ferdén szemben az áll. elemi iskola található. A fő-utczából balra ered a Szerb templom-utcza, melynek elején jobbra, nagy telek közepén a szerb templom áll, mögötte a szerb elemi iskolával és kisdedóvóval. Ennek az utczának a folytatása a Jenő főherczeg-utcza, mely a szabálytalan háromszög alakú vásártérben végződik. A hol a Hunyadi-utcza kiszélesedik, az Erzsébet-tér nevet veszi föl, melyen a Korona-szálló áll, emeletén a Nagybecskereki Takarékpénztár 575helyiségeivel. Innen balra a Korona és jobbra a József főherczeg-utcza ágazik ki s ez utóbbi a Nagy, ma: Ferencz József-hídra vezet. E hídról a Bega folyásának fölfelé egy másik hidat látunk, melyen a Torontáli h. é. (keskenyvágányú) vasút jár keresztül. Ez ugyanis a Begapart-állomásról kiindulva, az Aradáczi-utczán, Gizella-parton, Bonnaz-utczán, Ferencz József-téren, Hunyady-utczán, Erzsébet-téren, a Korona- és Kazinczy-utczákon halad át és így a várost szelve, átmegy a Begán és a Temesvári-utczán folytatja útját egészen az állomásig. A keskenyvágányú vasútnak a városban négy megállóhelye van.




Nagybecskerek. – 1. Begarészlet. – 2. Áll. polg. és felső keresk. iskola. – Apácza-zárda. – 4. Pénzügyi palota.




Nagybecskerek. – 1. Az Osztrák Magyar Bank épülete. – 2. A Rudolf-kaszárnya. – 3. Az Erzsébet-híd. – A Ferencz József-híd.
A hídfőtől balra a Bega-partján Ambrózy József szappangyára, jobbra pedig tekintélyes hosszúságban Dungyerszky Lázár újonnan épült és modernül berendezett sörgyára látható. Mindjárt a hídon túl a Gabona-tér van, közepén a városi mázsa szerény épületével. Az első balra haladó utcza a Temesvári-utcza, melyen befordulunk és az elején a gör. kel. szerb elemi iskolát, kijebb a mértékhitelesítő hivatalt, az áll. kisdedóvót és kint a Szent Miklós-utcza sarkán a városi járványkórházat találjuk. Balról van a keskenyvágányú vasút Nagybecskerek-Vámház nevű állomása, ennek közelében pedig a régi szerb temető és azon túl a városi faiskola. A városon kívül van jobbra Bürger és Grünwald, vasöntője és gépjavító műhelye, balra a Wehner Testvérek téglagyára. A határnak ezen a részén álltak valamikor az akasztófák, mert midőn a czukorgyárhoz vezető keskenyvágányú szárnyvonalat építették, körülbelül 30 koponyát és csontvázat találtak egymás közelében, melyeket azután eltemettek. Innen visszatérve a Gabona-térre, a Tomaseváczi utczán folytatjuk utunkat. Balra, a Csernovics-utcza kiágazásánál levő üres saroktelken a város új iskolaépületeket emel az állami elemi iskola elhelyezésére. Kint a Zsigmondfalvi-utcza sarkán van a városi menedékház. Jobbról van a szerb temető, közepén kápolnával, ezt követi Staglschmidt József gőztéglagyára, az izr. temető és Lukács és Társai szeszgyára és szeszfinomítója. Balra látjuk Klein Bernát gőztéglagyárát, kijebb pedig a Nagybecskerek Gyártelep pályaudvart. A vasúti pályán áthaladva és jobbra kanyarodva, a délmagyarországi czukorgyárba jutunk, mely, a tomaseváczi úttól az écskai országútig 70 k. holdat meghaladó területen a folyó 1911. évben épült és már üzemét is megkezdte. A gyártelepen a főépületeken kívül, mely a legmodernebb, óriási arányú gépekkel és saját villamos művel van fölszerelve, számos tisztviselői és munkás-lakás áll és a Bega partján vízszívó készüléke van, mely a szükséges vizet a gyárba nyomja.
A czukorgyárat elhagyva, e tájon látjuk Nagy Dezső dr. gőztéglagyárát és távolabb a Bega partján özv. Guttmann Jakabné és Fiai műkőgyárát. A Petőfi-utczán át visszatérve a városba, itt találjuk balra a Dungyerszky-féle első torontáli szőnyeggyárat, melynek készítményei messze földön híresek. Befelé haladva, jobbra a Vörösmarty-utcza sarkán van Lukács Miklós szappangyára. Beljebb az utczában, közel a Gabona-térhez özv. Gutmann Jakabné és Fiai szőnyeggyára. A Petőfi-utczából balra befordulunk a Mária Terézia-utczába, melynek közvetetlen folytatása a Mercy-utcza. A hol ez utóbbit a Toldy Ferencz-utcza metszi, ott a balsarkon a csendőrlaktanya, beljebb pedig szintén balra, a cs. és kir. közös gyalogság kaszárnyája látható. A Mária Terézia-utczából a Rákóczi-utczán befelé haladva a Kálvin-térre érünk. Itt van középen a ref. templom, tornyával a Bega felé s tőle jobbra a Bega bal partján a Kaszinó régi épülete parkkal, jobbra pedig a m. kir. törvényház, mely homlokzatával szintén a Begára néz. E mögött van a Toldy Ferencz-utczában a dohánybeváltó hivatal. A Kálvin-térre torkollik a Kis, vagy: Erzsébet-híd, mely a Jókai-utczának az egyenes folytatása. A Jókai-utca egyik oldalán a Bega-partra nézve, szemben a törvényházzal, az állami felsőkereskedelmi és polgári iskola áll, mely az állami elemivel egybeépült, a másik oldalon pedig szintén a Begára támaszkodik a nőegylet magán kisdedóvója. A Jókai-utczán át ismét visszajutunk a Ferencz József-térre, a honnan elindultunk.
*

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me