Birtokosok a mohácsi vész után.

Full text search

Birtokosok a mohácsi vész után.
A mohácsi vész utáni korszakban Petrovics Péter Temes vármegye főispánja szerez birtokokat a vármegye területén. Az övé volt Rudna, Szárafalva, Bessenyő, Egres, Perjémes, Oroszlámos.
Az Osztopáni Balassa család a XVI. század második felében megszerezte Csücsködöt (Nagycsanádtól nyugatra). Az Esztári család magvaszakadtával Ferdinánd király 1553-ban Deszket Pécsváradi Balázs Deák váczi püspöknek s rokonainak adományozta. Porkoláb Péter – még 1536 előtt – alkalmasint házasság révén, Figedet szerezte meg (az Aranka és a Maros között), mely azelőtt a Vizesgyáni családé volt. Nagymihályi Sándor és Gábor 1550-ben még igényelték Kenéz falut, melyet a család Zsigmond király 1427. évi adománya óta bírt. A Maczedóniai család visszaszerezte Nagy-Szent-Pétert, melyet 1490-ben zálogosított el Haraszthi Ferencz szörény bánnak s azt még 1561-ben is bírta. 1561–64 között azonban eladta Forgách Simionnak. A Maczedóniai család a XVI. század első felében még Perjémest is bírta.
A Dóczy örökség révén Szenteltváros (Mokrin helyén) egy részét Csúlai Móré Katalin, Feledi Eustákné bírta; a másik része a temesvári vár tartozéka s a harmadik a Telegdyeké (László és Györgyé) volt; de miután hűtlenségbe estek, részüket 1558-ban Bélaváry Jánosnak és Telegdy Gáspárnak adományozta. A negyedik rész, melynek Hagymási Kristóf volt a földesura, 1561-ben Kerecsényi László birtokába jutott.
Habár Temesvár elfoglalása óta (1552) a mai Torontál vármegye területén a török lett az úr, mindamellett a király és a nádor bőkezűen osztogatták az adományokat a hódoltsági területen. Az új adományosok sorát Kányaföldi Kerecsényi László nyitja meg, a ki 1561-ben Oroszlámos városban és Keresztúr helységben levő részjószágokra nyer nádori adományt; ugyanez év július 12-én, Telegdy Mihály hűtlensége következtében, a koronára szállott Béb, Oroszlámos, Monostor, Rábé, Csóka, Szanád, Fejéregyház és Hódegyház helységekre nyer adományt és 1565-ben Pádé és Szaján, valamint Tarros részeit is elfoglalja.
A régi birtokosok közűl a Telegdyek egy 1572-ben kelt oklevél szerint Béb, Féregyház, Csóka, Homokrév, Morotva, Oroszlámos, Monostor, Szanád, Hódegyház stb. helységekben voltak birtokosok; azonban a család tagjai Biharba húzódtak s midőn a XVI. század második felében Telegdy Miklós meghalt, a családnak akkor élő tagjai: Mihály maradékai, a törökök miatt nem tudtak hozzáférni ősi birtokaikhoz s bár Miklós magvaszakadtaval jogaik érvényesítését megkísérlették, sohasem jutottak többé ősi javaik birtokába.
Az 1564. évi adólajstrom még a következő birtokosokat sorolja fel: Palatics János (Zombor), Forgách Simon (Nagy-Szent-Péter), Zay Ferencz és társai (Kis-Gyála), Mágócsi Gáspár és Liszti János (Szárafalva), Csáky László (Rév-Kanizsa), Kutasi István (Kutas-Teremi); Olcsárovics Demeter (Bocsár), Gyálai István és János (Nagy-Gyála), Vasvári István és János (Térvár).
Gyula eleste után (1566.) a vármegye területén hosszú időn át nem voltak magyar földesurak. Olcsárovics Demeter a vár védelmében esett el, Kerecsényi László parancsnok török fogságba került és a törökök később megfojtották.
Báthory Zsigmond erdélyi fejedelem az 1593. hadjárat kitörése után több ízben tett kísérletet a Maros vidékének visszafoglalására. Hadvezérei Csanádot 528is kézre kerítették de a vár már 1598 nyarán ismét visszakerült a törökök kezébe. Az erdélyi fejedelmek a régi Csanád vármegyét mindamellett ezóta úgy tekintették, mint Erdélyhez tartozót s Báthory Zsigmondtól kezdve gyakran osztogattak adományokat a mai Torontál vármegye területén fekvő helységekre. Báthory Zsigmond 1597-ben Lapispataki Segnyey Miklósnak adományozza. Perjémest Bethlen Gábor 1621 október 18-án elkobozta a hűtlenségbe esett Móricz Márton összes birtokait, többek között Dócz helységet, s azokat eladta Kornis Zsigmondnak. 1609-ben Báthory Gábor több hadházi hajdunak Zombor falut adományozza. 1647-ben I. Rákóczy György fejedelem a Zombor faluban levő részjószágokat Kis Márton körösszegi hajdukapitánynak adja. 1649 január 25-én II. Rákóczy György Palota pusztát Köröstarcsai Vér György borosjenei főkapitánynak s Nagy Miklós és Ferencz ugyanodavaló vitézeknek adja. 1654-ben a Maros mellett levő Palotát Kolontár Máté borosjenei vitéz kapja.
II. Rákóczy György uralkodása alatt azonban már a magyar király és a nádor is kezd adományokat osztogatni a mai Torontál vármegye területén. 1653-ban Bélteki Pált és Olasz Pált a garamszentbenedeki konvent Szent-Miklós, Pádé Morotva és Hodics birtokába iktatja. 1648-ban Döri István és Török András nádori adományt eszközölték ki Bessenyő részeire. 1662-ben Balassa Imre nádori adomány alapján be akarta magát iktattatni Boldogfalva, Dedemszög stb. falu és puszta birtokába. Egrest és Harmadot 1655-ben Lessenyei Nagy Ferencz, Milojkovics Miklós és Dénes György nyerik adományul. I. Lipót király Fejéregyház pusztát 1681-ben Gbeláni Miklósnak és Mihalek Miklósnak adományozza. (Borovszky Samu i. m. I.–II.)
A török hódoltság megszüntével azonban az adományosok nem érvényesíthették többé jogaikat, mert a pozsareváczi békével visszanyert területet tudvalevőleg nem csatolták az anyaországhoz. Csak 1779-től, Torontál vármegye visszaállításától kezdve gyakorolhatták ismét az e területen letelepedett nemes családok előjogaikat s szerezhettek nemesi birtokokat. Mindazokat a nemes családokat, melyeknek nemességét a vármegye területén kihirdették, vagy a melyeket a vármegye kétségtelen nemeseknek elismert, 1779-től külön jegyzőkönyvbe iktatták, melybe a vármegye visszaállításakor kinevezett első megyei főtisztviselők neveit is bejegyezték.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me