Házasság.

Full text search

Házasság.
A leányok legnagyobb része 16–18 éves korában megy férjhez, a legények pedig 18–24 éves korukban házasodnak.
Ha valakinek házasulandó fia van, elmegy a »zsok«-ra, vasárnap és ünnepeken a faluháza és a templom előtt tartani szokott tánczra, s ott kiszemeli a fia számára egy leányt. A leány hajlandóságáról és hozományáról értesülést szerezvén, nehány rokonával s kezében pálinkával telt kulacscsal, a leány szüleinek házába megy, hol az érkezőket a leány a tornáczon kézcsókkal fogadja, ők pedig a leányt pénzzel ajándékozzák meg. A szülők is előkerülnek s koczintás közben betessékelik a vendégeket a szobába, hol kedélyes, kerülgető beszélgetés indul meg: Mit keresnek? Egy megfutamodott üszőt. Azt hallottuk, hogy e házban van .... s így tovább. Majd rátérnek a hozományra. Ebben és az eljegyzés napjában megállapodnak, megállapítják a menyasszonyi foglalót is és hogy milyen ruhadarabokat adjon a vőlegény a menyasszonynak. Mikor a legény atyja a leánynak a »foglalót« átadja, azt mondja néki, hogy »Most már a mienk vagy«. Nagy lakomával tartják meg ezután az eljegyzést.
A lakodalmat megelőző napon a vőlegény és a menyasszony, egy-egy barátja kíséretében, a rokonságot és jóismerősöket meghívja a lakodalomra. A Temes és Maros mentén czifra szőnyeggel takart s virággal díszített, csengős lovon, pálinka kínálás közben, két vőfély hívogatja a vendégeket.
Ugyane napon, napnyugta előtt, czigányzene mellett, kocsin viszi a vőlegény a 158háromfiókos almáriumot a menyasszonyához, itt megrakván a menyasszony ruhájával, viszatér vele, a koszorúsleányok dalai és zeneszó kíséretében.
Az esküvő napján, tíz óra tájban, két külön kocsisorban, feldíszített kocsikon, zeneszóval, kurjongatások között vonul a násznép az anyakönyvvezetőhöz s onnan gyalog a templomba. Az egyik kocsisor élén haladó kocsin a menyasszony ül a két vőfélylyel, a másik sor élén a vőlegény halad a két komával. A templomból kocsin, zeneszóval vonulnak a falu főbb utczáin át a menyasszonyi házhoz, a hol gazdag lakomához ülnek. Majd dal és zeneszó mellett vigadoznak, tánczolnak esti 9–10 óráig, a mikor az ajándékokat említik fel, tréfás megjegyzéseket téve az ajándékozóra s az ajándék beszerzési módjára nézve is.
Ezután viszik haza a menyasszonyt. A vőlegény udvarában a kapu mindkét oldala előtt tűz ég, az udvarban az anyós két gyertyát, egy darab kenyeret és sót ad a menyasszonynak, majd dereka körül vászonszövetet csavarnak s evvel húzzák be a házba, hol folytatják a lakomát, a mulatságot, a tánczot reggelig, a mikor a vőlegény a menyasszonynyal s a vendégekkel a komát hazakíséri. Innen az ifjú párt kísérik haza s rövid táncz után a lakodalmas nép szétoszlik. Másnap az ifjú párnál kárlátó van. Az egész ünnepség alatt a menyasszonyra egy őr (diver) vigyáz, s ez, ha a menyasszony elvész, pénzbírságot fizet.
A keresztelés átlag egyszerű. A gyermekágyas asszonyt a komaasszonya itt is egy hétig ellátja élelemmel s eljár hozzá a gyermeket füröszteni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me