Sárvári vár.

Full text search

Sárvári vár.
A sok viszontagságot átélt sárvári vár tulajdonképen Vármellék községben van. A vár ma is jó karban tartatik; most várkastély és központját képezi az estei kir. herczegi uradalomnak.
Barna falai magasak, ablakai nagyok; az épület emeletes, világos, udvara ötszögletes. Dísztermében érdekes freskók vannak és pedig a falakon Dorfmeister Istvánéi 1769-ből: Judit Holofernes fejét levágja; Dávid legyőzi Góliátot; Delila és Sámson; Egy áldozat bemutatása (Ábrahám); Eszter; Saul királylyá kenetik; Egy nő kalapácsot tart kezében, az előtte fekvő férfi fejébe szeget akar verni. A boltozaton ismeretlen festő csataképei: a kanizsai csata, 1601-ben; a győri, 1598-ban; a pápai, 1597-ben; a veszprémi, 1596-ban; a budai, 1602-ben; a tatai, 1597-ban; a sziszeki, 1593-ban.
A vár, melyet 1328 körül Ujvárnak neveztek, különösen a török háborukban nagy szerepet játszott, s hogy nagy erősség is lehetett, kitűnik Nádasdy Feencz grófnak, Vasvármegye akkori főispánjának, 1532. évi augusztus 15-én, Nagy-Boldogasszony napján kelt, Tamás fiához intézett leveléből, mely szerint a várat a törökök minden erőlködésök daczára sem voltak képesek bevenni. Nem csoda, hisz 1700-ig csak három fahíd létezett a Sárvárt kerítő három folyóvizen; környéke posványos volt, útai rosszak, ugyannyira, hogy nedves időben csak ladikon lehetett bejárni.
A sok viszontagságokat átélt Ujvár többször elpusztult; végre az 1588-ban még fából épűlt várat 1615-ben Nádasdy Pál gróf a Ságh-hegyéről hordatott kőből ujra fölépíttette, a mit bizonyít egy kőtábla felirata s rajta a grófi czimer, mely a vár belső részén, a bejáratnál jobb kéz felől, a falba van berakva. A későbbi villongások, viszontagságok alatt természetesen a vár is romlásnak, pusztulásnak indult, de 1822-ben estei Ferdinánd és fia Ferencz főherczegek, mint a vár örökös urai, kijavíttatták és mostani állapotába helyezték.
A sárvári vár és Sárvár városa már a XII. és XIII. században is szerepeltek. Róbert Károly király Sárvár visszafoglalásáért a Sitkey-családnak egy falut ajándékozott. Ugyanez a király 1328. évi május hóban kelt szabadalom-levelében a saárszigethi lakosoknak nem új jogokat ad, hanem már az előbbi birtokot megerősíti. Egyébiránt a sárváriaknak a régi időkben szép és előnyös jogaik voltak, pl. bíráskodás minden polgári és bűnügyi perben, még a vérhatalmat is ide értve, mindennemű vámmentesség stb., sőt Sárvár szabad menedékhely volt. Az időben a Jaák-nemzetség volt Sárvár ura.
Nádasdy Ferencz gróf neje, utóbb özvegye, Báthory Erzsébet, 1600-tól 1610-ig, tehát tíz éven át a sárvári várban, ezen kivül Csejtén, Bodrog-Kereszturon, Bicskén, Beczkón stb. ártatlan leányokat kínoztatott és sokat 95le is gyilkoltatott. Némelyek azt állítják, hogy ő ezen leányok vérében szokott esztelen hiúságból mosakodni vagy fürdeni. Némelyik historikus igaznak tartja e vádat, mások viszont kétségbevonják.
1677. junius 8-án Sárvár felső és alsó vidékével trakostyáni gróf Draskovich Miklós és nejének adatott el, kerekszám 1.300,000 forintért. Később Sárvár tulajdonosai lettek: gr. Szluha, a palini Inkey-család, Szily Ádám, gróf Palavichini, végre az estei kir. herczegi család.
Sárvárnak már 1539-ben virágzó iskolája volt, Nádasdy Tamás gróf idejében, melyet „az jó úr nagy költségvel állított téglákból és az iskola 1535-ben elkészülvén, csakhamar nagy hírre vergődött és legjelesebb tanárokat szerezte meg számára.” (Erdősy Sylvester János, Dévai Biró Mátyás.)
Jelenleg egy róm. kath. alapítványi fiu-iskola áll fenn, továbbá egy, a Paulai Szt.-Vinczéről nevezett irgalmas nővérek vezetése alatt álló alapítványi leány-iskola; mindkettő modenai Ferencz herczegnek köszöni létét.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me