A véglények szaporodása

Full text search

A véglények szaporodása
Rendkívül érdekes és tanulságos jelenségek játszódnak le a véglények oszlásával kapcsolatban. A véglények-re nézve is ép úgy jellemző egy felső testméret, amelyen túl testük tömegét asszimiláció útján nem gyarapítják, mint a Metazoonokra. Hartmann berlini búvár döntötte el a közelmultban végzett kísérletei alapján azt, hogy a szaporodás előfeltétele mindig a testnek a fajilagos méretre való megnövekedése. Ő egy nagy Amoeba-fajt, az A. proteust hosszú időn át tenyésztett anélkül, hogy a kísérleti állatai egyszer is oszlottak volna, holott a velük együtt tartott állatok a mindennapos rendszeres oszláson mentek keresztül. Hartmann kísérleti állataival nem csinált egyebet, mint hogy akkor, amikor az oszlás órája bekövetkezett volna, egy darabot mindig levágott a testükből. Az ilyenképpen megkisebbedett állatok mintegy megfiatalodtak, újra növekvésnek indulak s nőttek oszlás nélkül addig, amíg az új kísérleti csonkítás be nem következett. Ebből világos tehát, hogy az oszlás az asszimiláció és a belőle következő növekvés következménye s ha fenntartjuk az asszimilációt, de mesterségesen megakadályozzuk a növekvést, akkor egy-egy adott véglény soha meg nem hal. Ehhez a halálhoz meg kell jegyeznünk, hogy az oszlást, melyben egy egyénből kettő lesz, igen sokan az illető anyaegyén halálával tekintik azonosnak.
Az oszlás a véglények világban rendszerint kettéoszlás, amidőn egyik anyaegyénből két új leány-, vagy fiókegyén képződik.
Egyik Napállatka: Acanthocystis aculeata Hertw., Less. oszlása. N = mag, C = központi testecske, Ce = annak oszlása, C, C2 = a fiókegyedek központi teste, Ps = álláb éspedig axopodium, Ksp = magorsó, N1,N2 = a fiókák magva, St = tüskék, Sk = vázrészek
Amoeba polypodia M. Sch. egyenes kettéoszlása.
A kettéoszlás rendszerint egyenlő felekre való oszlást is jelent s csak ritkán következik be, hogy a felek közül az egyik nagyobb, a másik pedig feltünően piciny, amidőn bimbózásról szoktunk beszélni. Több faj viszont úgy szaporodik, hogy az anyaegyed egyszerre sok darabra oszlik szét; ez az ú. n. sokszoros osztódás (polytomia). Ez is folytonos, gyors egymásutáni oszlódásokkal megy végbe, mint ahogy azt a spóraképzésnél látjuk , vagy pediglen lehet sokszoros bimbózás is, amidőn a megmaradó anyatesten egyszerre számtalan bimbó fűződik le.
Amoeba verrucosa Ehrb. kékmoszatot nyel. 1 = lüktetohólyag (Doflein-Reichenow: Lehrbuch d. Protozoenkunde, Bd. 1.).
Minden osztódásnak, legyen az kettéoszlás, vagy bimbózás, egyszerű, vagy pediglen sokszoros oszlás, közös jellemvonása az, hogy a mag mindig előbb oszlik és hogy ez minden esetben szabályos feleződésen megy keresztül s csak, ha a magfelek létrejöttek, azután következik be a sejttest oszlása, illetőleg feldarabolódása.
S mivel mindennemű oszlásnál a mag ilyen tökéletes feleződésen megy keresztül, vagyis a bimbó vagy a spórázóbimbó magja éppen akkora, mint a megmaradt anyatesté, lényegében azt is mondhatjuk, hogy oszlás s így szaporodás csak egyféle van, nevezetesen a mag osztódásán alapuló szaporodás.
A mag feleződése pedig a legegyszerűbb módon úgy mehetne végbe, hogy a mag a középen befűződik és így kettéválik. Ilyenképpen azonban nem lehet tökéletes munkát végezni. Sokkal tökéletesebbé válik a mag feleződése olyanképpen, hogyha mag szemcsés állománya fonalszerű képletekbe u. n. magtestecskékbe (chromosoma) gyülemlik össze s ezek hosszukban kettéhasadnak s a chromosoma-feleket az oszlás idejére képződött szálak a két új egyed számára szabályosan szétkülönítik. Az oszlásnak ezt a tökéletes formáját, amely egyúttal elterjedtebb szaporodási mód is, szálazatos: mitotikus magoszlásnak nevezzük.
Kérdés, hogy egyáltalán van-e egyszerű magfeleződés.
Csodálatosképpen igen sok véglényben a magoszlást nem követi a protoplazmának, a testnek oszlása, hanem a megindult oszlásból származó magvak a régi protoplazma testben bennmaradnak s ennek kapcsán a véglény teste a faj egymagú, fiatal egyedeivel szemben óriássá fejlődik. Ezzel az esettel elszórtan csaknem minden csoportban találkozunk. Ábráink között a Spathidium (lásd kürtállatka, továbbá az Arcellák és a Pelomyxák mutatnak be ilyen lényeket. A legszebb példákat mégis a gyökérlábuak, az u. n. napállatkái a képen látható Actinosphaeriumok tárják elénk, amelyek ilyen be nem fejezett oszlások révén szabad szemmel egészen jól látható, gyöngyszem nagyságú lényekké is megnőnek. Viszont némely csillós esetében, amire a Loxophyllumok jó példák, az következik be csak, hogy a mag az oszlásra készülődésnek némi előjeleként kolbászszerűleg megnyúlik, esetleg rajta befűződések is képződnek, amitől a mag olvasóformát mutat, vagy ez se következik be, hanem a mag hatalmas hurkaszerű képződménnyé nő s a véglény egyúttal szintén nagy, szabad szemmel is jól látható testet fejleszt. – Nyilvánvaló dolog, hogy az ilyenfajta lények bizonyos tekintetben összehasonlíthatók a Metazoonokkal. Ezek ugyanis az ő nagyszámú, vagy ha nem is szapodorott, de meggyarapodott magvukkal azt a feladatot oldják meg, amit a Metazoon is az ő sok sejthez kötött sokmagvúságával ér el, nevezetesen, hogy nagyra nőnek. Az ilyenszerű lényeket el is különítik a véglények világában, amidőn azokat energidáknak nevezik el.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me