1. Törpevízilovak (Choeropsis Leidy)

Full text search

1. Törpevízilovak (Choeropsis Leidy)
A nemnek alább tárgyalandó egyetlen faját 1849 óta ismerjük.
A törpe víziló (Choeropsis liberiensis Mort.)
Miután nem kimondottan vízi állat, mint később tárgyalandó fajrokona, tehát nincsenek is meg azok, a vízi életmódhoz való alkalmazkodás útján szerzett sajátságai, mint annak. A Choeropsis nem kevésbbé egyoldalúan alkalmazkodottnak, tehát primitívebbnek látszik, mint a Hippopotamus nem. Teste a tapiréhoz hasonló, hátát meggörbítve tartja olymódon, hogy az a hátközépnél a legmagasabb. Teste magas és erőteljes végtagokon nyugszik. Végtagjai négyujjúak s ezek közül a külső ujjak annyira visszafejlődöttek; hogy alig érintik a talajt. Az igen erős nyak csaknem észrevétlenül megy át az ormótlan fejbe. Fülei kicsinyek s különösen a belső oldalak szegélyén lágy szőröket viselnek. A szemek a fej két oldalán még rendes elhelyezésűek. Az orrlyukak elől, oldalfelé nyílnak az arcorron és dombos kiemelkedés kezdetét alig jelzik. A felsőajak elülső oldalrésze erősen párnázva függ rá az alsóajakra. A test színezetét főleg a barna, sötét palaszürke s a sárgás olajzöld keveréke adja, mihez pontosan hasonló a has színezete is; némelyiknél az arc, a torok és a has egyes részei rózsásan színezettek. A farok erős bojtban végződő. Hossza megüti a 1.80–1.85 métert, melyből 17 cm a farokra esik. Vállmagassága 75–76 cm.
Törpe víziló (Choeropsis liberiensis Mort.).
A törpe víziló előfordulása nemcsak a libériai partvonalra korlátozódik, hanem kiterjed a környező erdővidékekre is, egészen a francia Szudánig.
Az állat életmódjáról Büttikofer a következőket írja: „Kedvelt tartózkodási helye az erdő és a mocsár; s a folyókban úgy látszik nem fordul elő. Nem szorítkozik szűkebb területekre s ezért nehéz és bizonytalan a vadászata. Nem is jár mindig ugyanazokon a csapásokon, hanem kóborlásait, egészen hasonlóan a vaddisznóéhoz, melynek élétmódjával állatunké sok hasonlóságot mutat, gyakran igen nagy, ha nem is korlátlan területre terjeszti ki. Mindenféle növényből és erdei gyümölcsből álló eleségét a fás- és bokros erdőkben keresi s utána a számos, vadásznak gyakran megközelíthetetlen mocsarak egyikébe vonul vissza. Bizonyos az is, hogy ez a faj eltérően a Hippopotamus amphibiustól, nem él csapatosan együtt.” Schomburgk H. megfigyelése szerint, – ki 1912-ben Hagenbecknek öt élő törpe vízilovat hozott Európába – az állat nem a folyókban él, hanem a járhatatlan őserdő legsűrűbb növényfonadéka közepette, hol is az egész napot vízmosta parti üregekben alussza át, melyeket csőszerűen kibővít. Ezeknek az üregeknek két kijáratuk van, az egyik a vízhez, a másik a folyópart felé. Az esős évszak alatt az állat általában csak kényszerből megy a vízbe. Az erdőt leginkább egyedül, olykor kettesben barangolja be s éjjeli állatnak látszik. Veszély esetén nem a vízbe menekül, sőt ha ott lepik meg, inkább elhagyja azt s mint ügyes futó próbál menekülni. Tápláléka magaásta gyökerekből, gumókból áll. Az ültetvényekben legkedveltebb eledele a kassawa, habár a fiatal rizs gyönge hajtásait sem veti meg. Az állat a száraz évszak kezdetén, november, vagy decemberben hozza világra fiait, melyek három évig maradnak az anyjuk mellett; mint az elefántnál, orrszarvúnál s a nagy vízilónál, a fiatalok itt is mindig az anyjuk előtt járnak.
Oscar de Beaux a Hagenbeck-féle állatkertben nagy élénkséget és ügyességet figyelt meg fogságban tartott állatokon (Zool. Anz. 40. köt.). Így az állatok mellső lábaikat ügyesen használva, gyakran csaknem függőleges helyzetben álltak a rácsnál. Hangjukból Beaux egy hangos nyerítő bőgést s egy, a rozsdás ajtó nyikorgásához hasonló röfögést tudott megkülönböztetni. Haragjukban hangosan fújtak és prüszköltek, fogaikat is egymáshoz fenték, amitől fütyülő hang jött létre. A berlini állatkert törpe vízilován Hilzheimer megfigyelte, hogy ez is, miként nagyobb rokona, kékrecének medencéjében órahosszat teljesen alámerülve maradt, csupán időről-időre emelte fejének felső részét a vízszín fölé, hogy lélekzetet vegyen s hogy füléből a vizet kirázza. Ürülékét ez is, mint fajrokona, a vízbe rakja le. Az első, hozzánk elevenen behozott törpe víziló nyilván az lehetett, melyet Noack már 1885-ben látott Hagenbecknél.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me