Tengeri sügérek (Labrax Cuv.)

Full text search

Tengeri sügérek (Labrax Cuv.)
A tengeri sügérek (Labrax Cuv.) nemzetségét az édesvíziekkel szemben a nyulánkabb testalkat, a kisebb halpénzek, a kopoltyúfedő hátulsó részén nőtt két tövis, az egymástól távolabb álló két hátúszó, továbbá a fogas nyelv jellemzi. A nemzetség egyik tagja:
A tengeri süllő (Labrax lupus Lacép.)
Tengeri süllő (Labrax lupus L.). Betűs sügér (Serranus scriba L.). Hajóroncshal, v. hajóroncs-sügér, v. gyászsügér (Polyprion cernium V.).
A tengeri süllőt, amely az adriaparti olasz halpiacokon branzino név alatt szerepel, a tirréni partokon pedig spigola a neve, kiválóan finom húsáról már az ókorban is jól ösmerték. Hazája a Földközi-tenger és az Atlanti-óceán. Előfordul az angol partokon is. Hossza 0.5–1 m, súlya olykor 10 kg. Garády 1 m-nél nagyobbat is látott. A Narenta torkolatánál fogták és 14 kg-os volt. Színe szép ezüstszürke, amely hátán kékesbe, a hasán pedig fehéresbe csap át. Rendesen a part közelében kóborol és felúszik a folyókba is. Kisebb halakra, rákokra és férgekre vadászik. Igen falánk, s ezért könnyen megy horogra, de kifogni azért nem könnyű és igen próbára teszi a horgász ügyességét. Az Adriában szigonnyal is fogják. A legértékesebb tengeri halak közé tartozik.
Erről a finom húsú halról Garády Viktor, a néhai fiúmei halászati biológiai állomás volt igazgatója, a következőket írja („A Tenger”,1929):
„A nápolyi „Museo Nazionale”-ban őrzött ama két halas falitábla nézésében gyönyörködtem legelőször, amit a Vezuv kiröpített hamuja mentett meg az utókor részére. Az úgynevezett „Casa del Fauno”-ban akadtak reá. A két falitáblán a legszembeötlőbb hal a hatalmas méretű falánksügér (Labrax lupus Cuv.), a régi rómaiak Lupus nevű hala. A tirréni tengerparton spigola. Nálunk a tengermelléken branzino. Abbazia üdülő magyar vendégei bizonyosan élvezték is hófehér, finom húsát. A rómaiak nagyrabecsülték ezt a halat, különösen pedig azokat a példányokat, amelyek felúsztak egész Rómáig a Tiberis két hídja között, s a Cloaca Maxima torkolatánál halászták. Azt állították róla, hogy a szennyes víz piszkát habzsoló Lupus húsa sokkal puhább és fehérebb. Ezért is nevezték el azokat gyapjas farkasoknak (Lupi lanati). Plinius meg is mondja az okát: Luporum laudatissimi, qui vacantur lanati a candore, mollitiemque carnis. (Plinius L. IX. c. 54.). Az ókorbeli görögök is bolondjai voltak ennek a halnak. Sőt e tekintetben a rómaiakon is túltettek. Oly merészek voltak, hogy elnevezték „Isten szülöttje”-nek.”
„No de azért mi modernek sem vetjük meg az Adria branzinóját. Mi is a legnemesebb tengeri halnak tartjuk. Ünnepi lakomát nem is tudunk elképzelni branzino nélkül. Ő a dísze és büszkesége minden ünnepi asztalnak. Különösen, ha jókora nagyra nőtt. Ha ugyanis 70–80 cm hosszú és 8–9 kg-ot nyom.”
A tengeri süllő Yarrel szerint Anglia déli partjain mindenütt előfordul, hasonlóképpen a Bristol- és a Szt. György-csatornában is, olykor azonban északabbra is halásszák. Az ír partokon a legösmertebb halak közé tartozik és olykor tömegesen kerül kézre a lazacfélék, s más hasonló halak fogására kivetett hálókban. A sekélyebb helyeket jobban kedveli, mint a mélyebbeket. Nyár derekán ívik.
Ívása az északi tengerekben egyes helyeken belenyúlik az őszbe is. Gyakran utána veti magát a szardíniarajoknak és bekergeti őket a hálókba. A halászok a bő szardíniazsákmányt a tengeri süllőnek tulajdonítják, viszont a rovására írják, ha keveset fognak. Azt mondják ugyanis, hogy szétugrasztja a rajokat. A halászok többször tapasztalták, hogy a háló széle alatt átfurakodik a fenéken, s így vesz egérutat. Az északi tengerekben nyáron és ősszel fogják. Az újabb irodalomban Morone labrax L. néven szerepel. Az Adriában, Kirsch szerint, 4–20 m-es mélységben, a sziklás fenék közelében él, s mint Syrski megállapította, az őszi és a téli hónapokban ívik. A sziklák közeléből erős hullámtörésben sem tágít, hanem a turzásban is összeszedi a lesodort rákokat és csigákat. Faber szerint az Adriai-tengerben egész évben közönséges, de húsa ősszel a legízletesebb. A legtöbb a trieszti halcsarnokban kerül forgalomba. Triesztben 1923-ban 27.255 kg-ot, Velencében 1924-ben csak 9000 kg-ot hoztak piacra.
Az amerikai sávos sügér (Roccus lineatus Bl).
Az amerikai sávos sügér (Roccus lineatus Bl.) életmódja tekintetében a mi csapósügérünkhöz hasonlít, de termetre sokkal nagyobb. Átlagos súlya 10 kg körül van, de legalábbis egyes vidékeken a 20–25 kg-os példányok sem tartoznak a ritkaságok közé. A legnagyobb, amelyet idáig fogtak, 125 angol fontot nyomott. Az amerikai sávos sügér Amerika keleti partjain behatol a nagyobb folyókba és életének legnagyobb részét édesvízben tölti el. Ugyanebbe a nemzetségbe tartozó rokonai már teljesen édesvízi állatokká változtak át.
Első hátúszóját 9 tüske, a másodikat 14 osztott, alsóúszóját 3 csontos és 11 tagolt sugár alkotja. Alapszíne olajzöld és kék közt váltakozik, oldala világosabb, hasa ezüstös. Nevét az oldala hosszában végigfutó 7–8 fekete sávról kapta. A sávok minden pikkely szélén megszakadnak. Az amerikai sávos sügér rendkívül falánk ragadozó hal. Kisebb halakkal, főkép heringfélékkel, továbbá rákokkal, lábasfejűekkel, kagylőkkal és egyéb gerinctelen állatokkal táplálkozik. A Szt. Lőrinc-öböltől a Mexikói-öbölig terjedt el, s a folyókban ívik.
Húsa finom, fehér és rendkívül ízletes, ennélfogva a sávos sügér az amerikai halpiacokon igen keresett árucikk. Hajító horoggal való fogása kedvelt sportággá vált, amely népszerűségében a lazachorgászattal vetekedik. Goode említi, hogy Amerikában több jónevű klub van, amelynek tagjai kizáróan ennek a sportnak hódolnak. Ezt a szórakozást azonban csak igen gazdag emberek engedhetik meg maguknak, mivel ezekben a sportklubokban csak a fölvételi díj 1.000 dollár. A horgot menhadennel csalizzák fel és a külön erre a célra készített állványokról 30–40 m-nyire vetik be a hullámtúrzás fölött. El lehet képzelni, hogy egy-egy ilyen hatalmas, 15–20 kilós ragadozóhal kifogása és kifárasztása ugyancsak igénybe veszi a horgászok idegét és kitartását.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me