HATODIK REND: Tüdőshalak (Dipnoi)

Full text search

HATODIK REND: Tüdőshalak (Dipnoi)
A tüdőshalak (Dipnoi) rendje igen elárvult csoport, amelynek vizsgálatával különösen sokat foglalkoztak. A tüdős- vagy kettőslélekzésű halakat csak későn, 1835-ben fedezték fel és lélekzésük sajátságossága miatt igen nagy feltűnést keltettek. A megszokott kopoltyúk mellett ugyanis tüdejük van, amely egy vagy két, hártyásfalú zsákból áll, s a magasabbrendű gerincesek tüdejével minden lényeges pontban megegyezik. E tüdők a bél fölött helyezkednek el s hasoldali hangrés útján össze vannak a garattal kötve. Ugyancsak a garatba nyílnak hátulsó orrjáratukkal az orrüregek is, úgyhogy ezek az állatok a körlég levegőjét az orrukon át felvehetik és tüdejükbe szivattyúzhatják be. Csakugyan be is bizonyosodott, hogy a tüdőshalak a víz felszínére emelkedve levegőt lélekzenek be, sőt némelyik fajuk egyideig egészen elhagyja a vizet és csupán csak a körlégből lélekzik. E sajátságos kettős lélekzés miatt a tüdőshalak feltűnően hasonlítanak a kétéletűek lárváihoz, az úgynevezett ebihalakhoz. A tüdőshalakban tehát összekötő kapcsot láttak a halak és a magasabbrendű gerincesállatok között, s így érthető, hogy vizsgálatukkal miért foglalkoztak olyan sokan.
Bár a pontosabb vizsgálatok ezt a felfogást sem igazolták egészen, s valószínű, hogy a tüdőshalak a nagy gerincestörzs önálló ágát alkotják, testük szerkezete és életmódjuk mégis igen értékes útmutatásokkal szolgál részünkre annak a megértésére, hogy milyen körülmények között alakult át a vízi lélekzés légkörivé.
A tüdőshalak külsejükben az angolnához, vagy a vízigőtékhez hasonlítanak; hosszúra megnyúlt állatok, amelyeknek testátmérőjük mindenütt kb. egyforma, csak a farok felé keskenyedik egyenletesen. Bőrüket valódi halpikkelyek fedik, amelyek azonban némelyik fajon visszafejlődtek. A fejet, amely háromszögletes és kicsiny, számos csontlemez vértezi, a száj nagy. A szájüregben igen jellegzetes foglemezek foglalnak helyet, amelyek számos fognak az összeolvadásából keletkeztek; az állkapcsok szélén nincsenek fogak. A felsőállkapocs, a köztesállkapocs és az alsóállkapocs fogakat viselő része hiányzik. A hát közepétől a farkon át a hasoldali végbélnyílásig egységes úszószegély húzódik végig, amelyet számos lágy sugár támaszt meg. A párosúszók igen sajátságosan alakultak, ugyanis vagy nyelesek és széles levélalakúak, vagy pedig lándzsahegy formájúak, vagy hosszú vékony fonallá satnyultak. A farokúszó felső és alsó része teljesen egyformán fejlett és hátul csúcsba fut ki. A kopoltyúk többé-kevésbbé csökevényesek, a kopoltyúrészeket kopoltyúfedő takarja, amelyen függélyes keskeny nyílás van. Fiatal korban a kopoltyúk faalakúan elágazó bőrlebenyek alakjában a kopoltyúüregből messze kilógnak, úgy mint a kétéltűek fiatal lárváin. A gerincoszlop jól megmaradt gerinchúrból áll, amelyet a felső és az alsó csontívek vesznek körül. Igazi csigolyák és bordák nincsenek. Az úszósugarakat ízekre tagolt csontos pálcikák támasztják. A bél egyenesen fut a testben végig s jól fejlett csavaros bélbillentyűt visel. A szívben a pitvar artériás és vénás pitvarrá kezd kettéoszlani. A szívkamrából kilépő véráramot az artériás kúp úgy vezeti tova, mint a kétéltűekben, hogy a tüdőkből jött artériás vér főleg a fejbe jusson. A kiválasztó- és az ivarkészülék olyan, mint a cápáké, vagy a kétéltűeké; a hosszúra nyúlt ősvese a hím ivarmirigy-kivezetőcsatornáit is felveszi s úgy a a hímcsirasejteket, mint a vizeletet a kloakába vezeti. A nőstény érett petéi a testüregbe jutnak s innen a petevezetékek bő száján át távoznak.
A tüdőshalak rendjébe manapság két család és három nemzetség tartozik, melyek mind az édesvizekben élnek, mégpedig egy nemzetség Ausztráliában, egy Afrikában, egy pedig Dél-Amerikában. Kitünő szakemberek megfigyelései révén, akik külön e célra szervezett expedíciókon vettek részt, e csodálatos halak életmódját már jól ismerjük.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me