Berkiposzáta (Cettia Bp.)

Full text search

Berkiposzáta (Cettia Bp.)
A berkiposzáta nemzetségbe tartozó fajok csőre rövid, keskeny és hegyes; szárnyuk nagyon lekerekített, a negyedik és ötödik evező a leghosszabb; erősen lekerekített farkuk csak 10 tollból áll. Valószínűleg csak egyszer vedlenek.
A berki poszáta (Cettia cetti Marm.)
Felül vörösbarna; farcsíkja és felső farkfedői valamivel élénkebbek; a kormánytollak és a sötétbarna evezők külső szegélyei sötétebbek; szemsávja elmosódott; szemgyűrűje határozottabb fehér; hasi oldala, és alsó szárnyfedői fehérek; fej- és nyakoldala szürke; testoldalai az alsó farkfedőkkel együtt rozsdabarnák, a leghosszabb farkfedőkön elmosódott fehér végszegély. Szeme sötétbarna; csőre rozsdabarna; az alsó káva tövé szarusárga; lába vörösessárga. Éneke Hartert szerint rövid, acélos csattogás, melyet rendkívüli erővel és minden bevezetés nélkül hirtelen csattog el és éppen olyan hirtelenül hagyja abba. Ez a szólam a fülemile csattogásának kezdetéhez oly nagy mértékben hasonlít, hogy megtéveszthetné a figyelőt, ha éneke ezzel az egyetlen strófájával egyúttal befejezést nem nyerne.
*
A berki poszáta Magyarország orniszának egyik legsajátságosabb jelensége, amely eddig csak egyetlenegy ponton került kézre, a bácsbodrogmegyei Óverbász községben, mely jelenleg jugoszláv megszállás alatt van. Eddig másutt nem észlelték. Az óverbászi előfordulások dr. Nagy Jenő és Schenk Henrik közleményei alapján a következő:
1909 december végén lőtte Schenk Henrik az első példányt, amelyet be is küldött a M. K. Madártani Intézetbe, ahol meghatározták, de ez a példány rövidesen ismeretlen módon eltűnt. Minthogy nem látszott valószínűnek, hogy ez a faj még egyszer előfordulhasson, az intézet ezt az esetet nem is publikálta. 1914 március havában került kézre a második példány Újverbászon. Ez az erősen csonka, de pontosan meghatározható példány dr. Nagy Jenő ajándékaként a Madártani Intézetbe került. Ez tehát az első bizonyító példány az országból. 1919 február 15-én Schenk Henrik újra elejtett egy példányt Óverbászon. Ez a példány is a Madártani Intézet gyüjteményében van. 1921-ben több példány is jelentkezett. Jan. 28-án figyelte meg Schenk Henrik az első példányt, febr. 8-án legalább 2 példányt látott és azontúl dr. Nagy Jenővel együtt egészen március 3-ig látták ezt a két madarat. Kímélték őket abban a reményben, hogy majd talán megtelepülnek, de bizony a Cettiá-k a tavasz közeledtére eltűntek.1923 dec.11. és 12-én Schenk Henrik 1 darabot látott. 1926 dec. 20-ika körül újból megjelent egy berki poszáta Óverbászon, amelyet Schenk Henrik később elejtett. Ez is a Madártani Intézetbe került. Ez a húsban beküldött madár kitűnő testi kondícióban volt, látszott rajta, hogy nem szenvedett szükséget.
Tizenhét év alatt tehát 6-szor jelent meg. Ezek alapján biztosra veszem, hogy a Ferenc-csatorna 100 kilométeres nádszegélyeiben másutt is előfordult már, de nem volt hozzáértő, aki fölismerte volna.
A délvidék egyéb helyén is előfordulhat, úgyhogy minden madártannal foglalkozónak különös figyelmébe kell ajánlani ezt a szerfölött érdekes madárvendéget, melynek megállapítása nem is túlságosan nehéz, mert ha tél elején kutyával végig megyünk a nádas mellett, s alkalmas helyen nagyobb sűrűségekbe beküldjük, ha van ott berki poszáta, akkor majdnem bizonyosan megattakírozza a kutyát csengő „trr-trr-sztik” szavával.
A sokféle alfajra osztott berki poszátából nálunk valószínűleg a balkáni alfaj fordul elő (Cettia cetti sericea Temm.), esetleg a macedóniai (C. c. mülleri).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me