Az aranykakuk (Chrysococcyx cupreus Bodd)

Full text search

Az aranykakuk (Chrysococcyx cupreus Bodd)
Az aranykakuk vagy didrik felül – néhány világosabb hely kivételével – egészen rézfényű ragyogó aranybarna, sok toll széle azonban kékes fényű, egyik-másikkon pedig egy-két efféle folt van. Fejetetején végig, szeme előtt és mögött fehér sáv húzódik, egy másik, aranyzölddel szegett sáv pedig a szájzugból indul ki. Egész alsóteste világosbarnás vagy sárgásfehér, de ez a szín itt annyira finom, hogy csak közvetlenül a vedlés után bontakozik teljes szépségében; a napfény még az élő madáron is rövidesen fehérre fakítja. Oldalai, fark- és alsó szárnyfedőtollai zöldesek, külső elsőrendű- és másodrendű evezőin, valamint külső kormánytollain sötétzöld alapon fehér szalagok vannak. Szivárványhártyája élénk sárgásbarna, a hímé párosodás idején bíborpiros, szemhéja korallpiros, csőre sötétkék, lába halványszürkéskék. Neumann szerint lába szürkésfekete, csőre szintén, csak a töve sárgás.
Az aranykakuk életéről először Levaillant közölt egyet-mást. „Dél-Afrika legnagyobb részében – mondja – az Elefánt-folyótól az aprótermetű namákok országáig találkoztam a didrikkel, mégpedig olyan nagy számban, hogy ezreket tudtam volna elejteni. Naplómból látom, hogy 210 hímet, 113 tojót és 103 fiókát lőttünk.” Dél-Afrikában megközelítőleg sem annyira közönséges. Előfordul a Fehér- és Kék-Nílusnál, valamint Abesszíniában és a Bogosz-földön.
Az aranykakuk a többi kakuk-nemzetségbeli madár módjára tojásait kisebbfajta madarak – pintyek, nektarinidák – fészkébe lopja kiköltetés céljából. Az a régebbi hit, hogy maga költené ki tojásait, tévesnek bizonyult.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me