7. alcsalád: Sarkantyús lúd-formák (Plectropterinae)

Full text search

7. alcsalád: Sarkantyús lúd-formák (Plectropterinae)
A 8 nemzetségbe és 16 fajba sorolt alcsaládbelieket a jócskán hosszú hátsóujj és a hosszú és széles kormánytollak alkotta elkerekített farok jellemzi. Afrika szárazulatának legnagyobb részén, Madagaszkáron, Ászia mérsékelt övein, Amerikában az 50. északi szélességtől Argentínáig, Kubán és Kelet-Ausztráliában honosak. Egy faj Afrika és Ázsia trópusi tájain is él.
A tüskés lúd (Plectropterus gambensis Briss.)
Tüskés lúd (Plectropterus gambensis Briss.).
Lényegesen különbözik minden más lúdfajtól. Jellemzi a jelentékeny magasság, a karcsú törzs, nagy, erős, a felső káva tövén bütykösen felduzzadt csőr, az aránylag nagyon hosszú, sarka fölött magasan csupasz láb, a hosszú és nagy úszóhártyás lábujjak, a hosszú, hegyes szárny a nagyon fejlett harmadrendű evezőkkel és erős sarkantyúkká képződött szarududorokkal, a jócskán hosszú ékalakba hegyesedő farok és a símán fekvő, de nagy testtollazat, amely a homlokot csupaszon hagyja. Az arctáj, áll, torok, mellközép és hastáj és a felső szárnyfedők a szárnyél menetén fehérek, az alsónyak és dolmány, a szárny- és farktollak barnák, feketezöld csillámmal. A szem vörösbarna, a láb világosvörös. A gúnár hossza 90, kiterjesztett szárnymérete 170, szárnyhossza 50, farka 18 cm. A tojó jelentékenyen kisebb, de a gúnárhoz hasonló színezetű. A fiatal madár felül barna, szárnya fekete, nyakeleje szürkebarna, torka fehér, egyebütt világos lúdszürke.
A tüskés lúd egész Közép-, Kelet- és Nyugat-Afrikában előfordul, de már a Fokföldön nem. A folyamok parjait, vagy az esővíztavakat lakja. Az esős évszak kezdetén rakja meg a tojó a bádból, sásból stb. készülő, nagy, nem ritkán úszó fészkét, melybe 3–6 tojást rak. E lúd jobb gyalogos, mint bármelyik rokona, magasra emelt törzsével messziről gólyára vagy gémre emlékeztet. Jókora nekifutással emelkedik a magasba, ahol szép kanyarulatokkal és lebegő úszással szórakozik. A vizen nem különbözik a többi ludaktól. Rekedt sziszegésen kívül semmi más hangját nem hallottam, de Heuglin szerint az öregek trombitaszerű, a fiatalok fütyülő és pirregő hangokat hallatnak.
A mósusz réce (Cairina moschala Flemm.)
Egyes szerzők a tüskésludakhoz, mások az úszórécékhez sorozzák. Törzse megnyúlt, feje, torka, tarkója és hasfele barnásfekete, nyakhátulja és háta bíborfényű sötétzöld, válla elég hosszú, farka és farokfedői fényesen sötétzöldek; a szárny fedő- és béléstollai fehérek, az elősrendű evezők fényesfeketék, a másodrendűek fémeszöldek, kékesen csillogók; a testoldal zöldfényű fekete, a csőr feketén és bágyadtvörösen foltos; a homlokon csupasz bütykök vannak, a bibircsókos szemkörnyék is csupasz, valamint a kantár is, mely előbbiekkel együtt élénkvörös; a láb fekete, karmai feltűnő nagyok és horgasok; a szem barnasárga. Hossza 78–80, szárnyhossza 34, farka 15–18 cm. A tojó jóval kisebb, nincs bütyök és bibircsó a fején, de különben nagyon hasonló a gácsérhoz. E madár sajátságos szaga nem táplálékától vagy homlokbütykétől ered, hanem mint Bechstein valószínűnek véli, a farán lévő zsírmirigyétől.
Amerika trópusi vidékein honos, Mexikótól Paraguayig, ahonnan már a XVI-ik században Európába hozták. Vízre ritkán jár, nem is jó úszó, inkább erdei madár, amely sokat él fákon, amelyeken horgas karmai szegélyével pompásan kúszik. A fákon fészkel is, valószínűleg elhagyott idegen fészkekben és faodvakban. Tápláléka állítólag az erdő talajáról szedett különféle zsenge növény és csira, valamint gyökér is. Európában sokhelyütt tartják házi szárnyasként és a házi récével állítólag szaporodásra képes korcsokat nemz.
A bütykös lúd (Sarcidiornis melanota Penn.)
A gúnárt a felső csőrkáváján lévő, jó magas, oldalt összenyomott húsos bütyök különbözteti meg a tojótól. Feje és nyaka fehér, feketén foltos; hasfele fehér, háta, szárnya és farka zöld és violafémfényű fekete.
Afrika, India és Brazília lakói; éjjel fákon tartózkodnak; a rizsföldeken gyakran nagy károkat okoznak.
A karolinai réce (Lampronessa sponsa L.)
A lúdalkatúaknak ez az egyik legszebb faja egész Észak-Amerikában elterjedt és gyakori madár, amely állatkertjeinkben már rég meghonosult. Jellemzi a karcsű törzs, középhosszú és vékony nyak, a bóbitás fej, a fejnél rövidebb karcsú csőr, az erősen legörbülő körömmel; az erőteljes rövid láb, a középhosszú, keskeny, hegyes szárny, melynek első és második evezője leghosszabb és elsőrendű evezői szétterülők, a 16 tollból álló hosszú, erős és széles, nagyon elkerekített farok és a pompás fénylő tollazat, amely a tarkón hosszan lenyúló konttyá nyúlt meg, a szemnél azonban csupaszon hagy egy sávot. A fejtető és a szemtől a csőrig érő rész fénylő sötétzöld, a fej oldala és a nyakoldal nagy foltja kékesfényű bíborzöld; a konty aranyzöld és két keskeny fehér sáv is díszíti; a felső nyakoldal és a felső mell élénk gesztenyebarna alapon gyengéd fehér cseppfoltokkal beszórva; a váll, az elsőrendű evezők és a faroktollak zölden, bíborkéken és bársonyfeketén csillogók; a vállközti tollazat, a hátalja és a farokfedők feketezöldek, néhány oldalsó farokfedő vöröses narancsszínű; a farkalja barna; az áll, a torok, a nyakörv, a mellközép és has fehér, a testoldal sárgásszürke alapon finoman és díszesen feketével hullámos, de néhány hosszabb toll feketén és fehéren szélesen szegett. A szem élénkvörös, a szemhéj narancsvörös; a csőr fehéres, hegyén fekete, közepén sárgás, tövén sötét barnásvörös; a láb vörösessárga. Hossza 45, szélessége 72, szárnyhossza 22, farka 10 cm. A kevéssel kisebb tojónak nincs kontya; színe felül sötét barnazöldes és bíborfényű, öregen foltozott; feje szürkezöld, nyaka barnásszürke, torka fehér, melle barnán foltos fehér, hasa tiszta fehér; szemét széles fehér gyűrű köríti, fültájig érő nyúlvánnyal.
Vonulásán rendesen látogatja Közép-Amerikát és Nyugat-Indiát, a középső államokban azonban télen is megmarad. Mozdulataiban a csörgő- vagy bőjti récére emlékeztet, de ezeken túltéve, fákra is fel szokott szállni. Hátul álló lábai dacára is gyorsan jár, jól úszik és Audubon szerint a vándorgalambéval vetekedő könnyedséggel repül a fák ágai közt. Jó bukó is. Hangja nagyon kellemes, nyujtott, halk „pi-pii”, a gácsér intőszava „huik-huik”. Fészkelőhelyén sem nagyon vad, a fogsághoz pedig minden rokonánál könnyebben szokik.
A szabadban magvakkal, vízi növények és gabonaneműek zsenge hajtásaival, férgekkel, lágytestűekkel és rovarokkal táplálkozik, de kisebb kétéltűeket és más gerinceseket is elfogdos. Március táján lát a fészkeléshez. A párok a magasabb fákra szállva, az ágakon ügyesen lépegetve kutatnak faodvak után. Többnyire az elhagyott harkályodvakba vagy mókustanyákba, kivételesen sziklaoduba települnek és lakásukat évekig megtartják. Április elején – északibb tájakon egy hónappal később – rakják le 7–12 tojásukat, melyek 48 mm hosszúak és 36 mm vastagok, sárga vagy vörösessárgaszínűek. A kotlás 25–26 napig tart. A vedlés júliustól szeptember közepéig tart, mikor is a gácsér ruhája már alig különbözik a tojóétól.
Kitűnő húsukért mindenütt vadásszák őket és ezrével kerülnek a piacokra. Szelidítésükkel Amerikában még nem foglalkoznak, noha ez bizonyára sikerülne és érdemes is volna nemcsak díszes voltukért, hanem mert minden más récénél könnyebben bírhatók szaporításra.
A karolinai réce Magyarországon kétszer forult elő. 1890 nov. 29-én gyönyörű hímet lőttek a pozsegamegyei Begtez községben, mely a zágrábi múzeumba került. Fogságból szökött példány volt-é, azt nem lehetett megállapítani. Tolvay Jenő 1911 dec. 11-én Törökszentmiklóson lőtt két példányt, hímet és nőstényt. A szelíd libák között úszkáltak s általában igen szelíden viselkedtek, úgyhogy nagyon valószínű Heinrothnak az a föltevése, hogy ez a pár a berlni állatkertből szökött meg, ahol már évek óta honosítási kísérleteket végeztek ezzel a fajjal. Chernel nem vette föl a magyar madarak sorába.
A mandarin réce (Aex galericulata L.)
[Régi neve: Lampronessa.]
Kínának ez a madara, ha nem is szebb, mint az előbbi, de kétségtelenül tarkább és feltűnőbb nála. Kiválóan jellemzik őt a rozsdaszínű, széles belső zászlójukkal felkunkorodó válltollai. Fejoldala fehéres, fejetetje és búbja érczöld, nyakgalérja vörösbarna; nyakalja fénylőn violaszínű; melle oldalain két fehér, feketén szegett szalag van; testoldalai sárgabarnák, finoman feketén hullámozva; csőre vörös. Tojója az előbbiekhez hasonló, de világosabb.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me