ZARÁNDMEGYE.

Full text search

ZARÁNDMEGYE.
A mai Aradmegyének északi feléből és a mai Hunyadmegyének Fehér-Körös menti északi részéből állt s hosszan nyúlt el nyugatról keletnek.* Észak felé nagyjából a mai Biharmegyét képzeljük határáúl (mert Jenő és Desznye tartozékait ez időből nem tudjuk fölsorolni); továbbá északnyugaton Békés, nyugaton Csanád,* délen Arad és Hunyad megyéket.
Nevét az arany szótól (régente: «zarany») származtatják, vonatkozva a terűletén előfordúló, rég óta ismeretes aranytermő helyekre. – (Ethnographia. 1890. évf. 211. l. Lásd Világos vár és Kőszend helys. a. is.)
Bővebben lásd e megyék határainál.
Délen nagyjából: Kutas (a mai kutasházi puszta), Mácsa, Tövisegyháza (ma p.), Földvár (ma p.), tán Bernolt (ma p.) és Világos vár környéke jelölték a síkon határát, odább keletre pedig a hegység főgerincze,* még a mai Hunyadmegye terűletén is. (E vonalat Arad- és Hunyadmegyében a természet által kijelölt járási határ gyanánt ma is megtartják). Brádtól kezdve hirtelen délnek hajlik e határ (ma is, mint hajdan) s e tájon a két Lunkoj, Szkrofa és Boicza a régi Zarándmegye legszélsőbb pontjai. A Boicza melletti mai Kracsunesdet néha már Hunyadmegyéhez számítják.
L. Világosvár a. is.
E nagy kiterjedésű – ma már csak nevében élő megyétmaga a természet két külön: sík- és hegy-vidékre osztá, melyeken – mint általában hazánkban – itt is más-más élet támadt, nagyjából más-más népfaj helyezkedett el, különböző társadalmi és birtokviszonyokkal.
a) A hegyvidéken a nomádos oláhság foglalt helyet, kenéz szervezetével, mely már kezdetben egy-egy központi fekvésű királyi várhoz kapcsolá, s nagyobb – még folyton hullámzó tömegeket egy-egy terjedelmesebb uradalomban egyesített.* Ez uradalmak a Zsigmond király uralkodása alatt lassankint magános nagyurak kezére kerűltek adomány gyanánt.
Abból, hogy Világos vár tartozékai közt a falvak számára és nevére nézve nem nagy időközőkben is oly tetemes eltéréseket találunk, nem következtethetünk mást, minthogy e nagyrészt kicsiny falvak – a népnek magának szakadatlan vándorlásához képest – magok is hol elenyésztek, hol újra támadtak.
Köztök nagyságra és jelentőségre nézve a világosvári áll első helyen, mely attól a ponttól kezdve, a hol a sík Világosnál egyszerre merészen hegyvidékbe csap át, a Fehér-Körös mentén kelet felé e folyónak egész forrás-vidékeig fölnyomúl, tehát a mai Hunyadmegyének nemes érczekben gazdag, északi részét is magába öleli. Összesen öt várost (hármat Világos körűl: Síri, Galsa, Meszt; kettőt ez uradalom keleti zugában: Körös-bánya és Kis-Bánya) és – időnkint – mintegy 140–150–160 falut találunk terjedelmes határai közt; földesurai gyanánt pedig igazi dinasztákat: a királyon kívül a szerb despotát, a Marótiakat, Hunyadiakat, s végűl a Bátoriakat, kik aztán uralmukat e tájak fölött a XVI. században (1561.) is megtartották.
Azonban még sem az egész hegyvidék tartozott hozzá. Testébe ékelődve már a XIV. század közepén s a XV-ik elején találunk kisebb birtoktesteket. Ezenkívül észak felé más nagyobb, délen (úgy látszik) egy kisebb uradalom határolá. – Testében találjuk már 1350-ben Kőszend vidékét, a mai Buttyintól délre nyíló völgyben; az egregyi vár tartományát 1406-ban, a mai Agris vidékén, tehát közelebb Világos várhoz, s az al-egregyi Kolbászoknak a mai Agris, Almás és Ternova vidékén feküdt birtokát a század közepén és végén. Kőszend a gerlai Ábrahámfiaké a mi időszakunkban is, midőn a hozzá tartozó kilencz falunak legalább nevével megismerkedünk; Egregy azonban – mikor ismét a király birtokába jut – hirtelen eltűnik szemünk elől s csak a XVI. század közepén merül föl ujra, de ekkor is elkülönödve a világosi uradalomtól.
Szintén csak a XVI. század közepén emelkedik ki a homályból a Buttyintól dny. eső hegyvidék, a mai Taucz, Ménes sat. körűl, – a váradi püspök birtokában. Nincs okunk föltenni, hogy e tájnak a XV-ik században más ura lett volna. Világoshoz – tudjuk – nem tartozott.
Észak felé a világosi uradalomtól, részben ennek rovására – két, nem kevésbbé hírneves család nyert terjedelmesebb birtokokat, a Losoncziak és lendvai Bánfiak.
A Losoncziak a hegység lába előtt: Pankota várat és várost már 1387-ben megkapták, majd 1427-ben (de csak egy időre) a Világoshoz tartozott, szomszédos Meszt-et (ma Muszka) is. Odább északkeletre (Boros-)Jenő, keletre a desznyei vár tartománya (s Meszttel egy időben Csúcs is, négy faluval és két pusztával) volt az övék. Birtokuk tehát – melyek közül Jenő és Desznye tartozékait csak a XVI. századból ismerjük részletesebben – bízvást vetekedett az ez időszakban sokat szerepelt; tehát ismeretesebb világosvárival.
A lendvai Bánfiak itteni birtoka inkább csak aradmegyei nagy uradalmaik függeléke. De azért 1477-ben már szintén nagyobb erősség és m.-város a központja: Meszt, középen Világos és Pankota között, mintegy 15 faluval és pusztával, leginkább Csúcs vidékén.
b) Lent a síkon is alakúlt egy terjedelmesebb királyi uradalom, a gyulai, melynek tartománya mint maga Gyula városa is két megyének, Békésnek és Zarándnak határos vidékeire terjedt ki. Ma e táj legnagyobb része egyedűl Békésmegyéhez tartozik, s e megyének délkeleti határszélét foglalja el. Az a mintegy 75 helynév azonban, melyet ez uradalomban időnkint fölsorolnak, nem látszik megfelelni ugyanannyi helységnek s magok a nagy számmal föltűnő «egyház» végzetű falucskák is csak vándorló, fatemplomaikkal hol itt hol amott megállapodó jobbágy-csoportoknak tekinthetők.
E hatalmas birtoktest szintén Zsigmond király uralkodása elején kerűlt magánosok kezébe. Előbb a Losoncziak, majd (1403.) a Marótiak kapták, kik aztán 1429-ben egy szomszédos, szintén nagyobb terjedelmű jószágot szereztek hozzá kir. adomány révén: a vadászi Farkasokét, mely a megye ény. vidékén Vadász körűl 14 falura és két pusztára terjedt ki.
A síkság többi része a közép- vagy kis-nemesség és előkelő egyházi testűletek birtokaira oszlik föl.
Gyulavár vidékén, vagyis a megye ény. részében találjuk a jelentékenyebbeket.
E tájon a gerlai Ábrairámfiak csekélyebb jószágai ékelődnek a gyulai uradalomba, a Szokolyiaknak van 4 falujok (vagy tán többen is részök), Gyula-Varsány környékén, a hol Mátyás király idejében úgy látszik várat is építettek; továbbá a biharmegyei Toldiaknak Pélen és vidékén nyolcz faluban kisebb-nagyobb részök.
Melléjök sorakoznak a palotai Czibak-ok, Gyulával szomszédos négy, – a Bethlenek és Neczpáliak s általok a Justhok, ugyane tájon fekvő három faluban és egy pusztán; a váras-keszi Lépes-ek, Talpas és Barakony helységeken kívül még mintegy nyolcz faluban és egy pusztán.
A Fekete-Körös e része mentén még egy vagyonosabb nemesi családot ismerünk: a Miskeieket, kik a székudvari Keczerekkel közösen bírnak nyolcz falut, azonban már nem csupán Miske és Apáti, hanem részben Ottlaka vidékén, a hol a Keczereknek még három más faluban is vannak törzsbirtokaik.
S ezzel átléptünk a Fehér-Körös völgyébe, hol még a szomszédos Erdőhegy és Nadab fészkei vagyonosabb köznemesi családoknak. Az Erdőhegyiek mintegy 8–11, a Nadabiak pedig 9 helységben és két pusztán földesurak, részben azonban Gyula vidékén, a honnan viszont a szintén mintegy nyolcz faluban birtokos Fövényesiek és fővényesi Sikethek jószágai érnek le a Fehér-Körös eme tájaira.
Végűl a Dócziak saját – úgy látszik – csekélyebb birtokaikhoz mintegy tizenegy családtól szereztek vétel s főleg zálog útján kisebb-nagyobb részeket, a megye sík vidékének legkülönbözőbb pontjain.
A főrangú családok közől a Csákiak és gúti Országh-ok csak csekélyke jószágok urai e megyében.
Jelentékenyebb birtokaik vannak az egyháziaknak. Az aradi káptalan mintegy 11 faluban vagy pusztán földesúr, leginkább a megye déli felében; az egri püspök pedig – kinek egyházi hatósága alá tartozott az egész pankotai főesperesség – négy
helységben a megye északi részébem. E kettő között a váradi püspökségnek és káptalannak birtokait találjuk: Kis-Jenő, Szintye, Agya, Vadász sat. helységekben, melyeket – kinyomozhatólag legalább részben – Biharmegye hatósága alá helyeztettek át.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me