SOMOGYVÁRMEGYE.

Full text search

SOMOGYVÁRMEGYE.
Nagyjából a XV. században is azt a területet foglalta el, a melyet manapság. Keleti határán azonban Sziget várát és városát olykor Baranyamegyéhez is számították; odább északra pedig a Kapos mentén a Berki és Baté vidékétől északra Török-Koppányig terjedő hosszas kúp alakú területet Tolnamegyéhez. Viszont délnyugaton a Murán túli Légrád, még előbb, főleg az Árpádok korában pedig a Dráván túli mai Körös és Belovár megyéből egész vidékek Somogymegyéhez tartoztak.
1494-ben 11012, 1495-ben pedig 11085 forint adót vetettek ki óriási területére.*
Engel, i. m. 28. és 143. l.
Nagyobb uradalmak, közép és kisebb birtoktestekkel, világi birtokok egyháziakkal, változatos csoportban helyezkedtek el rajta. E tekintetben az egész megyének mintegy gerinczét képezik a Marczaliak nagyterjedelmű jószágai, melyek a megye északkeleti zugától le a Dráváig olykor nem kevesebb mint 4 várra vagy kastélyra, 11 városra és vagy 40–47–54 helységre terjeszkedtek ki. Ez óriási birtokok főbb pontjai északról délnek haladva: Köröshegy város és Fejérkő vár, Marczali, Somogyvár, Segösd, a két Zákány, Lábad, Babolcsa, Valkó, Kálmán-Csehi és Pata városok, Zákányban, Babolesán és Patán erősségekkel. E birtokok a XV. század második felében (végkép a 90-es években) legnagyobb részt a Bátoriak kezére kerültek.
Az uradalmak ily összehalmozódása egyátalában ritka eset; Somogymegye területén sem ismétlődik. A többi nagybirtokosok aránylag mind kisebb jószágok vagy kevésbbé jelentékeny pontok urai.
Baranyamegye felől útnak indulva, a megye dk. zugában a Bakonyaiak szomszédosak a Marczaliakkal. Fő-fészkük e tájon Barcs; birtokuk vagy 14–16 falu, melyek azonban a Mátyás király uralkodása végén a Nagylucsei és Váradi családok kezébe mentek át. Odább keletre a Dombaiak következnek, az itteni Dombó helységből, a Szigetvártól é. (Hárságy m.) elterülő mai diósi pusztától délnek le egész a Drávafokig, időnként mintegy 37 faluban. Őket azonban e helyütt is meg kell különböztetnünk a tolnamegyei Dombóvárról eredő Dombaiaktól, kiknek ép ellenkező irányban, a veszprémmegyei határszélen, Vásáros-Hidvég táján voltak birtokaik.
A következő jelentékeny pont Sziget vár és város; urai ez időszakban a tapsonyi Anthimiak, kis ideig a Garaiak, majd a Mátyás uralkodásának második felében végleg az enyingi Törökök, kik ezenkívül odább dny., a Dráva mentén Gerecz kastélyban és Valkó városban s fönt a megye ék. csücskében Kőröshegy város vidékén mintegy 14 helységben szereztek jószágokat. A tapsonyi Anthimiaknak viszont Szigetvártól távolabb nyugat-észak felé, közel Segesdhez is volt terjedelmesebb birtokuk, u. m. Tapsony helység s Szenyér vár és város környékén, tehát mindössze, örökös vagy zálog jogon valami 50 faluban. Magához Szigetvárhoz 1473-ban 13 baranya- és 19 somogymegyei helység vagy puszta, Szenyér várához és városához pedig 1482-ben 10 helység tartozott.
Szigetvártól észak felé a Győr-nemből való Szerdahelyi rokonság, a Derzsfiek, Dancsok és Imrefiek birtok-csoportjai következnek, mintegy 67 helységben, a (Kaposvártól délre és délkeletre elterülő) Zseliczségen, s odább ény. felé, Csoknya és Sárd táján. A Zseliczségen, Báton kastélyuk is volt. A Derzsfiek ezenkívül Kapos-Ujvár és tartozékai (mintegy 27 falu) felét is állandóan bírták, sőt olykor a zákányi uradalom részeit is.
Kapos-Ujvár (vagy régebben Rupol-Ujvár) többi része e század eleje óta a Tamásiaké volt, Hederhely várossal s a megye különböző pontjain időnként még vagy 8–12–15 helységgel egyetemben. Utánok Kapos-Ujvár a hírneves Ujlakiakra szállt, kiknek itt-ott szintén voltak apróbb részjószágaik e megyében.
Odább nyugot felé Korpádon és vidékén, valamint innen északnak Mesztegnyőn és a Balaton délkeleti partja mentén – a gordovai Fancsok összesen vagy 30 helységben birtokosok. Szomszédjaik 1464-ben vagy 19 faluban – az Alapiak, kiknek délebbre, a Battyániak uradalmaiban, tán még terjedelmesebb részük volt. A Battyáni család (miként az Alapiak, szintén Fejérmegyéből) még a XIV. században gyökeret vert a Balaton ék. partvidékén, a hol, valamint délen, Nagy-Atád város uradalmában időnként vagy 30 helységben szerzett vagy kapott részeket a XV. század folyamán.
Atádtól nem messze, nyugot-délnyugot felé a berzenczei és szent-erzsébeti kastélyban és uradalmukban a Berzenezeiek vagy berzenczei Lorántfiak, a század második felében pedig utánok Forster György és tolnai Bornemisza János mintegy 35 vagy több helységben birtokosok. Bornemisza ezenkívül a Mátyás uralkodása végén a Balaton mentén is szerzett valami 13 falut vagy pusztát.
Berzenczével nyugot felé – a világiak közűl – a Kanizsaiak szomszédosak, mintegy kanizsai uradalmuk folytatásaként Szent- Pál város és Iharos-Berény környékén vagy 17 faluban; odább északnak pedig a páti vagy bakonyai Törökök vagy 11 helységben.
Innen a megye közepére térhetünk át, a hol a Bő-nemből eredő kölkedi Messer, laki Thuz, Létai vagy Szöcsényi (Szecsényi), Kürtösi vagy kürtösi Izsip családok mintegy 24 helységben birtokosok, Öreg-Lak, Kürtös, Sörnye (és Marczali) táján. A laki Thuzok ezenkívül egyidőre Szenyér várába is befészkelték magukat.
Végül a nagybirtokosok közül a Rozgonyiakat említhetjük, mint a kiknek a megye ék. sarkában olykor mintegy 10–23 helységben vagy pusztán voltak terjedelmesebb jószágaik.
Melléjök azonban díszes csoportja sorakozik a legnagyobb részt somogymegyei eredetű, jelentékeny köznemesi birtokos családoknak.
A baranyai határ felől útnak indulva: a viszlai Áron család vagy 5, – a geresgáli Battyániak főkép ugyane tájon vagy 12, – a Haholtiak a Dráva folyó és Babolcsa város vidékén mintegy 7, 13, – a Pernesziek, szintén a Dráva, de ezenkívül a Kapos folyó mentén és Pernesz helység környékén is időnként vagy 9, 22, – a Szobiak Szob és egyszersmind Marczali vidékén vagy 7, – a zákányi Bodiszlók a század első felében Zákányban és környékén, – a Hetesiek Korpád körül vagy 5, – az Ipoltfalviak Kaposvártól dny. vagy 14, – a Méreiek a Kapos mentén vagy 9, – a Korotnaiak a a megye közepe táján vagy 9, – a Kériek Gálos-Kér és Magyar- Atád környékén vagy 5, – a Kovásznaiak leginkább a tolna
megyei határszélen vagy 4. – a kereszturi Bocskaiak ugyanitt és a megye közepén vagy 5, – odább északra pedig a Zicsiek mintegy 6, – az endrédi Somogyi, torvei Ugron és Gáni cs. 4–9-3 helységben (vagy pusztán) birtokosok.
A kis nemesség nagyobb tömegben Szakácsi városban és Vid helységben, a királyi szakácsok eme két telepén él, továbbá (Nemes-) Kisfalud, (Nemes-) Déd helységekben és Tur m.-városban is.
Eme nagy-, közép- és kisbirtokok közé sűrűn ékelődnek az egyházi méltóságoknak és testületeknek szintén hol igen terjedelmes, hol csak közép- vagy kisbirtokaik.
Legsűrűbb az egyházi birtokosság a megye ék. harmadában. E tájon a fejérvári káptalannak 1229-ben nem kevesebb mint 72 faluját sorolják föl, Kilititöl, mely még a veszprémi határon fekszik, le egész Mernyéig és Osztopánig. Később azonban, különböző alkalmakkor csupán vagy 16 helységben találjuk birtokosnak a káptalant, még pedig főleg a Dráva mentén, Bélavár város környékén, a hol 1229-ben még semmijök sem volt.
Részben ugyanazokban a helységekben, de átalában a megye ék. csücskében birtokos a veszprémi káptalan is, melynek állítólag Sz.-László király idejéből itten tájon 20 faluját említik; későbbi adatok szerint azonban szintén kevesebb, jelesül csak vagy 12 faluban volt földesúr.
E két káptalan mellé sorakoznak a fejérvári Sz.-János-lovagok. 1193-ban III. Béla király 19 helység birtokában erösíté meg őket, a megyének ék. zugában, közepén, de főleg dny. határán, Csurgó környékén. Később csupán a megye ék. sarkában feküdt 14 helységbeli birtokukat emlegetik; Csurgó vár, város és vidéke vagy 20–23 faluval együtt az auránai perjelség külön tulajdonába ment át.
Visszatérve az északkeleti tájakra, a következő előkelő pont Karád, a melynek környékén 15 helységben a veszprémmegyei leveldi (lövöldi) karthauziak kaptak birtokot, még a XIV. század végén. Odább délre, egyfelől Balaton-Kereszturnál, másfelől pedig a megye közepén s a tolnamegyei határ mentén – a veszprémi püspök vagy 8 (az 1536. évi adólajstrom szerint jóval több) helységben, – ugyancsak Igal vidékén, jelesül e városban és mintegy 15 faluban pedig hasonlókép régi idő, a XIII. század óta a nyulak-szigeti apáczák birtokosok.
Még délebbre, a baranyai határon a pécsi püspökségnek és káptalannak volt némi része, s a pannonhalmi apátságnak, egyszersmind a megye közepe táján is, időnként vagy 24 faluban (pusztán) nagyobb birtoka. Legterjedelmesebbek azonban a baranyai határ felé a zselicz-szent-jakabi benczések birtokai, ú. m. a Zseliczségen {főleg Kaposvártól k.-dk.) és az Ormánságon (a megye dk. zugában), hol 1376-ban mindössze 53 falut sorolnak föl birtokukban. – A Zseliczségen ezenkívül a szerdahelyi pálosoknak is volt vagy 4–8 faluban némi jószáguk.
Több helyütt birtokos a megyében (tudtommal mintegy 7–19 helységben vagy pusztán) a somogyvári és tihanyi apátság is. A vetahidai pálosok (Somogyvár vidékén) már jóval szegényebbek, valamint a toldi pálosok is, a kik azonban a XV. század második felében Pata város és Told táján vagy 7–9 helységben örököltek a Marczaliak után.
Odább délnyugatra a szakácsi, a megye dny. zugában a szentpéteri pálosoknak voltak vagy 7–7 helységben kisebb-nagyobb részeik, s ugyancsak Szakácsi (helyesebben: Böhönye) vidékén a zágrábi püspökségnek, a zalai határon a mura-keresztúri apátságnak s főleg a budai káptalannak. A budai káptalan birtokai e tájon Komár város körül csoportosulnak, melyet a XVI-ik században (s hihetőleg a XV-ikben is) Somogymegyéhez számítottak. Odább északra a Balaton déli csúcsánál a türjei (jürlei) prépostságnak, – a megye közepe táján a bői prépostságnak, a titeli káptalannak és az ó-budai apáczáknak, – a Tolnamegyével határos részeken a rátoldi prépostságnak, a dömösi prépostságnak, – a megye ék. csücskében pedig még az esztergomi káptalannak, az esztergomi keresztes- vitézeknek, az esztergom-szigeti apáczáknak, a fejérvári Sz.-László- oltárnak és a veszprémvölgyi apáczáknak,- – végül szerte a megyében a vértes-kereszturi apátságnak, a felhévizi prépostságnak és némely e megyei plébániának voltak említésre méltó, bár már inkább csak apróbb részeik.)*
Az 1536. évi adólajstromból még a következő egyházi birtokosok olvashatók ki, ú. m. a babócsai apát: Izsófalva (3. l.), a szent-benedeki prépost Pát (19. l.), a szentmiklósi pálosok: Köröshegy (18. l.), a szentlászlói prépostság: Lullya, Gyönköd és Szőllős (30. 32. l.), és a rajkai prépost: Ujfalu (Vörs mellett, 42. l.) helységekben. (Orsz. Llt. Conscr. dical.)
Az előkelőbb családok közül kisebb jószágokat avagy csupán ideiglenes jogon a Héderváriak, az alsó-lendvai Bánfiak, Hunyadi János, Korvin János, a meggyesaljai Moróczok és fraknói Grófok bírtak e megyében.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me