SZERÉMVÁRMEGYE.

Full text search

SZERÉMVÁRMEGYE.
Nyugat felé Valkóvármegye, északon és keleten a Duna, délen a Dráva határolta. Északi részét egész hosszában az Árpataró (latinul: mons Almus, a mai Fruska-Gora) hegység szelte,* melynek főleg északi oldalán Újlak, Bán-monostora, Kamancz és Karom* vidékén termesztették a középkori Magyarország- legtüzesebb és legédesebb borát: a szerémit.
Pesty. Helyn. I. 10. l. és a szövegben emlegetett régi térképek szerint.
Ma: Ilok, Banostora, Kamenicza és Karlovicz.
Lakossága vegyesen szerb, főleg a Szávához közelebb, és magyar, különösen a Duna mentén. Ehhez képest a helynevek is vegyesen szláv és magyar hangzásúak. Szerte a megyében mindenfelé akadunk ma is magyaros vagy magyarból torzított szláv nevű pusztákra, dűlőkre, helységekre, melyeket részben már nem is bírunk megfejteni a középkorból. Mily sok ily helység ment tönkre e tájakon, legfeltűnőbben a Falkosszombati család birtokainak sorozata mutatja, a XV. század első feléből. Különösen a rácz despotáknak Magyarországba s főleg e megyébe történt betelepedése s a töröknek a határhoz való előnyomulása vonzá, kergeté ide nagyobb tömegekben a szerbséget, s egyszersmind tolta kifelé a magyarságot, és törölte le lassanként, a mohácsi vész táján pedig csoportosan a megye területéről a magyar helységeket. A görögkeleti szerb kolostoroknak azonban, mint a mai szerb írók egy része magával elhitetni szeretné, legalább a mohácsi vészig, sehol legkisebb nyoma sincs a megye területén.*
Csupán egyetlen gör. keleti kolostor állt Száva-Szt-Demeteren (ma Mitrovicza), de ez is csak Nagy Lajos koráig, a midőn (1344.) a benczések kezére került.
Ugyanez a fejlődés iránya a birtokosságnál is. Mint Bácsvármegyében, Szerémben is szaporán föltűnnek a szerb eredetű köznemesek a XVI. század elején;* a XV. században azonban még mind a kis- mind a nagybirtokosság magyar vagy magyarországi eredetű, a milyennek bízvást vehető maga a szerb despotacsalád is. Debreczen, Szatmár, Becse stb. ura, mely Mátyás király korában már egyszerűen a magyar Kölpényi nevet viseli.
Ez adatokra egyszerűen csak az ellentét kedvéért útalok, főleg a veszprémi káptalan orsz. levéltárában A. 57. és 58. sz. és a br. Révay cs. levéltárában a mohácsi vészt megelőzött két évtizedből fönmaradt néhány oklevél nyomán. A részleteket ez időből természetesen már nem vehettem föl.
Első nagybirtokosai a megyének a Marótiak, kik a X1V. század vége s a XV-ik eleje óta kihalásukig a megye keleti nagyobb felében (helyesebben: keleti 3/4-ében) az uradalmak egész hosszú sorát tarták kezükön. Birtokaik egyik központja a Dunánál Karom (ma Karlovicz) vár és városa (a század elején a szintén Gut-Kelednemből való Karomiak birtoka, melyeknek tartozékai részben a Duna tulsó partján Bács-, részben pedig az innenső oldalon Szerémmegyében, Karlovicz táján s odább délre és dél-keletre terültek el. Ezekhez csatlakozott a megye szívében, a mai Grgeteg, Ireg és Rivicza táján mintegy 9, a mai Ruma környékén pedig talán mintegy 6- 7 falujok vagy pusztájok. Ruma azonban hihetőleg azonos a régi Árpataróval, mely várával együtt hajdan szintén az ő egyik törzs-birtokuk volt. Még délebbre, már a Száva partján a mai Jarak, a hajdani Árki a harmadik erősségük, a melytől nyugatra a mai Sasinczi környékén, keletre pedig a mai Budjanovczi (és Szibacs?), innen délre a mai Tovarnik (helys. Tárnok) és Grabovczi, innen ismét keletre, széles vonalban egész Zimonyig a mai Petrovcsics, Becsmen, Jakovo, Szurcsin és Dobanovcz, végül e saroktól északra ismét a Duna mentén a mai Belegis és Szurduk táján, összesen mintegy 76 helységük volt. Birtokaik utánok a szintén Gut-Keled-nembeli Bátoriakra, részben azonban – úgy látszik – a vingárti Gerébekre, nagylaki Jaksicsokra, a rácz despotákra (Kölpényiek) sat. szállottak.
Jóval kisebb birtokosok a hírneves Garaiak, a dunaparti Cserög vár és város (ma Cserevícs) urai, a kik ezenkívül 1439-ben Pétervárad várát is megkapták s mindössze vagy 8–12 helységben voltak földesurak, nagyobb részben e várak, kisebb részben pedig a Száva mentén: a mai Jarak és Platicsevo vidékén. Cserögi várukat a Jób halálával Korvin János kapta meg, a kinek kezére jutott a szintén Duna-menti Szalánkemén vár és város is.
E pontnál két hatalmas dinasztia lép elénk, a Hunyadiak, jelesül János (utóbb úgy látszik, legalább részben, Mátyás király, s mint látjuk, Korvin János) és a rácz despoták, jelesül Brankovics György, a kiknek kezén felváltva találjuk a század közepén Szalánkemén, odább délre Zem(p)lén (a mai Zimony), ettől nyugatra a Száva-menti Kölpény (ma Kupinovo), végül a megye dny. sarkában Száva-Sz.-Demeter (ma Mitrovicza) várakat és városokat, szóval a megyének, főleg a törökök fenyegető előnyomulása óta, legelőkelőbb Duna- és Száva-menti pontjait. Szalánkemén később, mint említők, a Korvin János kezére ment át, Zem(p)lén (talán) és Kölpény a rácz despoták kezén maradt, kik aztán a század vége felé – úgy látszik – állandóan eme birtokukról neveztettek. Az ő kezökbe került a többször említett Arki kastély (Jarak), valamint Ireg vár is, odább északra, a Fruska-Gora alján.
Száva-Szent-Demeter azonban a Mátyás trónraléptekor – politikai engedménykép a hatalmas vetélytársnak – Újlaki Miklósnak kezébe ment át, a kinek fia Lőrincz is meg bírta tartani.
Más megyei előkelőbb családok közül a harapkói Bot(h)os-okat, s utánuk a szekesői Herczeg-eket és sz.-györgyi Gróf-okat (vagy öt helységben), a lekcsei Sulyok-okat (India és egy másik helységben), továbbá a rima-szécsi Szécsi-ekei (a Garaiaktól leányágon), a bajnai Bot(h)-okat, a Losonczi-akat, horogszegi Szilágyi Mihályt, végül mint társbirtokosokat, a (temesmegyei) berekszói Hagymás-okat és (zalamegyei) Szentgiroltiakat vagy Szentgrótiakat találjuk időnkint avagy kisebb részek birtokában.
A benszülött családok legelőkelőbbike a XIII. század elején feltűnő és ma is virágzó Révaiak, kiknek a XV. században vagy 12, a XVI-ik elején pedig 27 falujokat számíthatjuk össze, főleg a mai Rivicza és Ireg, s innen d.-dk. felé a mai Petrovczi és Budjanovczi vidékén. Melléjök sorakoznak a Falkos-szombatiak. kiknek 1420 körül a régi Szerémmegye közepe táján, a mai Szubotiste, Mihaljovezi. Pecsinczi és Vajka helység vidékén 33 falujok volt. E család azonban ugyanekkor végkép eltűnik szemeink elől.
Kisebb birtokosok már a Lipo(v)cziak avagy lipo(v)czi (egresi) Idecsk(f)iek vagy 5, – a Dávidfalviak vagy 4, – és a remetei vagy hangonyi Tormá-k 3 helységben a megye ék. vidékén, s a Patrakovcziak, szintén 3 faluban, Rivicza táján.
Az egyházi méltóságok vagy testületek közül a kalocsai érsekség áll első helyen, a Duna folyó és a Fruska-Gora hegység mentén, a hol olykor Pétervárad várát és városát és Kamancz városát s állandóan Rednek várát és városát (ma Vrdnik), és lent a Szávánál, a hol Barics várat és helységet (vagy várost) találjuk birtokában, melyekhez bizonyára nem csekély – de előttünk ismeretlen – uradalmak csatlakoztak. Utána következik a szerémi püspök, két székhelye a Duna-menti Bán-monostora vár és város, és a Száva-menti Szent-lréne (Szerém) város részeinek, a Fruska- Gora hegységben pedig: a dombói erősségnek s ezenkívül tudtommal még két (hihetőleg azonban jóval több) helységnek földesura.
Kisebb birtokosok a szerémi püspökség két káptalana, a kői, Kő vagy Bán-monostora városban, ég a szent-irénei, hihetőleg Szent-lréne (Szerém) városban, s utóbbi ezenkívül (tudtommal) még két helységben a megye délnyugati részében; végül a szentgergelyi (benczés) apátság vagy 2–3 faluban ugyanott, a péterváradi (cziszterezita) apátság, úgy látszik több felé a megyében s hihetőleg a dombói (benczés) apátság is.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me