ZALAVÁRMEGYE.

Full text search

ZALAVÁRMEGYE.
Nagyjából hajdan is azt a területet foglalta el, a melyet napjainkban, azzal a kivétellel, hogy az ú. n. Muraköz vagy Dráva-Muraköz, * melyet ha tótországi birtokosa volt, Varasd, vagy Körösmegyéhez is számítottak – gyakran, főleg a Mátyás király uralkodásának vége felé – szintén Zalamegyéhez tartozott,* továbbá hogy a somogyi oldalon, a mai Kis-Komárom, Galambok, Karos stb. vidéke – úgy látszik – Somogyvármegyéhez is számítható.
V. ö. Orsz. Levéltár. Dl. 217.
1352-ben és 1376-ban: Drawa Murakuz. (Zalai oklt. I. 531. és Dl. 73.) 1397-ben: districtus Drawa et Murakwz. (Dl. 8218.) 1405-ben: Districtus Drauamurakwz. (Bécsi áll. llt.) 1446-ban: distr. Mwrakwz. (Dl. 13962.) A XIV. század közepén gyakran emlegetik, hogy Magyarországról, a Dráván át Tótországba három főrév vezetett, ú. m.: 1. «Zakanriwy, Zakanrewy, Zakanriw», azaz a zákányi rév, Somogyvármegyéből; 2. «Porloghriwy, Porloghriw» azaz a perlaki rév a Muraközból; és e kettő közt a: 3. «Farcasriw, Farkasriwy inter duos portus seu transitus videlicet Zakanriw et Porloghriw» azaz a Farkas réve. (Körmendi llt. Alm. V. lad. 3. n. 265. és Misc. Németujvár. n. 3.)
1494-ben 9553, 1495-ben pedig 8979 forintnyi segélyt vetettek ki hatalmas területére.*
Engel, i. m. 34. és 141. l. Legrégibb ismert adólajstroma 1513-ból való, bár ez is (a mellett hogy csonka), vagy csupán a hátralékosok összeírása, vagy csak a kisebb nemeseké. A jobbágy-telkekre vonatkozólag igen óvatosan használandó, de a kis-nemesi családok tekintetében megbecsülhetetlen összeállítás. Ezért jelen művemben, mely nagyjából az 1500. év körül záródik, jónak láttam minden adatát felhasználni. (Dl. 32206.)
Járásai (székei) közül: a kapornokit,* a tapolczait* és a rednekit* vagy rennekit emlegetik a XV. században.
Péld. 1450: Dl. 14418; 1453: Gyömrői llt. XXIII. 1., 70; 1476: Dl. 17892; 1480: DL. 18319; 1488: Dl. 19444.
1447: Zalai oklt. II. 330., 1485: Kismart. Llt. 36. A. 34.
1448: Zalai oklt. II. 543., 1478: DL. 18083.
Korunkban ismeretes falvainak nagy részét a középkorban is megtaláljuk, csupán a Zala-Egerszeg, Zala-Lövő és Nova közti vidéken sűrűn találkozó mai «szeg» végű helységek ismeretlenek a régi időkben. 1515-ben említenek e tájon egy «Zewgh» azaz Szög nevű birtokot, de hogy melyik értendő a mai …-szeg-ek közől, nem dönthető el.*
Lajtafal. llt. Illésh. Lad.23. f. 7. n. 6.
Nagy uradalmak köz- és kis-nemesi birtokokkal, világiak egyháziakkal változatos csoportokban fonódnak egymásba e megye területén.
Legnagyobb uradalmai délnyugati vidékén terülnek el. A Muraköz, élén Csáktornya és S(z)trigó vagy S(z)tridó várakkal, jórészt egyetlen nagy testet alkot, mely a Czilleiek virágkorában őket, később zálogban több nagy-urat, 1477. óta pedig szintén örökös birtokul, az Ernusztokat uralta. Utóbbi évben négy várost, 95 helységet és három szigetet számítottak hozzá, de ezenkívül még több más falu is ide fogható, a melyekkel együtt tartozékai számát 100-ra kikerekíteni nem nehéz.
A Murán átkelve, egy másik óriási uradalomba jutunk: a Haholt-Buzád nembeli alsó-lendvai Bánfiak jószágaira, melyek a vasvármegyei határ mentén felfelé Csesztreg vidékeig, innen le délkeletnek (Nemtin, azaz a mai Lentin át) a Mura melletti Szemenye-ig s innen ismét nyugotra, a vasvármegyei határig a mai Zalavármegye délnyugati csücskét – mondhatni – teljesen magokban foglalták. Ez óriási terület központját két vár, Alső-Lendva és Nemti (Lenti), testét pedig mintegy 7 város (Lendva, Nemti, Dobrolnok, Hosszúfalu, Csesztreg, Kutos és Szemenye) s már 1379-ben 91 helység és 19 puszta, 1389-ben pedig százat meghaladó helység vagy puszta alkotá. Ez uradalmakhoz csatlakoztak olykor odább keletre Haholt és Buzád-szigete, s még odább, a Zala völgyén Szabar városa (vagy 10–11 faluval, a Szabari család ura fogyott birtok-részei), valamint részek a salamonvári uradalomből Zala-Lövő vidékén, az ákosházi vagy buzád-szigeti Sárkányok után.
A megye átellenes (délkeleti) sarkában az Osl-nembeli Kanizsaiak vertek gyökeret már a XIV. század első felében. Fő-fészkük Kanizsa vár és város, Zala és Somogy vármegyék határán. Köréje már a XIV. század végén vagy 17 helység csoportosul. Ide számíthatók – a XV. században – Szepetnek és Bekcsényhely (a régi Bexin) városok is. Ezenkívül azonban a XV. század folyamán a Kanizsaiak birtokában mintegy 34 helységet látunk felmerülni időnkint, a megye különböző vidékein. Olykor Békavár vagyis Szent-György vára is őket uralta, Zala-Apátival szemközt, a Zala völgyén.
Szomszédságukban, észak felé a Csapiak a legvagyonosabbak, Csapi városban és vidékén vagy 23–25 faluban. Ugyanitt d-dk. felé a XV. századnak főként végén az Esztergommegyéből való bajnai Bot(h)-ok következnek, a kiknek a Kanizsa melletti Szent-Györgyön kastélyuk, e körül pedig 4–7 helységben jelentékenyebb birtokuk volt. Ugyane család olykor odább észak felé, Peleske táján is birt vagy igényelt részeket, mintegy 7 faluban. Ugyancsak Kanizsa táján pedig ezenkívül még a (veszprém-, somogy-, zalavármegyei) pati (bakonoki, keményfalvi vagy enyingi) Törökök s utánok tolnai Bornemisza János is szereztek részeket néhány faluban; előbbiek ezenkívül Zala-Lövő tájékán is, a vasvármegyei határszélen.
Odább nyugotnak a somogymegyei Zicsieknek Zajk táján vagy 8 helységben, a Mura mentén; még tovább nyugat felé a Vasvármegyéből átszármazott Balog nembeli Szécsieknek Letenye és Páka városban, Szécsi-sziget, Rátk sat. vidékén vagy negyedszáz faluban időnkint fölmerülő nagybirtokaik töltik ki a Bánfiak és Kanizsaiak uradalmai közt fenmaradt terület nagy részét. A Szécsieknek olykor Iklódon és (Szécsi)-Szigeten erősségük, s ezenkívül fent északon, a veszprémi határon fekvő Hegyesd várában is részük volt.
A megye középső vidékének világi nagybirtokai közül keleten Szabar város és uradalma, melyet részben a lendvai Bánfi család kezén láttunk, időnkint a (vasmegyei) nádasdi Darabos-ok, Molnári-ak, molnári Pispek-ek és asszonyfalvi (herbortyai) Ostfi-ak közt oszlott meg. E családok különben ezenkívül másfelé is birtokosok e megyében, főleg az Ostfiak, Zala-Lövő vidéken, a Salamonvári-féle birtokokban, összesen vagy 20 faluban.
Határosok velők Szabar vidékén (ny.-dny. felé) a Vasvármegyéből eredő laki Kaczorok; főként a mai Kaczorlaka táján vagy 17, továbbá a veszprémmegyei debrentei Himfiek, főleg Szerdahely és Haholt vidékén s a megye közepe táján vagy 10–13 helységben. A Himfieknek azonban a megye északi, Veszprémmegyével határos vidékén, a Hosszutótiak birtokaiban (a mai Hosztót táján) szintén volt részök vagy 6–10 faluban.
Tekintélyesebb e felaprózott birtokoknál a Szabartól, Haholttól sat. ék. felé szomszédos szentgyörgyvári uradalom, a Zala folyó mentén, a Balaton délnyugoti csücskénél, élén Szent-György vagy Békavár várával, mely a hozzá tartozó három városból (Mánd vagy Mándhida, Magyarád és Szent-László) és időnként mintegy 11–15 faluból álló, Kis-Komárom vidékeig lenyúló birtoktestével együtt a (somogyvármegyei) Marczali családé volt, majd házassági szerződés révén, Mátyás király uralkodásának vége felé a hírneves Bátoriaké lett.
A Zala völgyét elhagyva, nyugot felé az Ákos-nembeli peleskei (vagy prodaviczi) Ördögök a legelőkelőbb birtokosok. Fészkük Peleske vagy Piliske (ma Pölöske) vára, melyhez a hasonló nevű és Nagy-Bak m.-városon kívül e tájon még vagy 15–17 falu tartozott a század első felében. Ugyane család azonban olykor a Tapolcza vidéki Hegyesd várhoz, ennek 4–5 faluból állott tartományához s a sok kézen átment Páka városhoz és uradalmához is jogot formált.
A szomszédságban Debréte, Tófő, Lengyel, Ebergény sat. táján az ákosházi Sárkány-ok időnként szintén vagy 17 faluban birtokosok. Ebergény mellett feküdt hajdan Ákosháza is, melytől előnevüket vették. Részük volt azonban a terjedelmes és nyugot felé szomszédos Salamonvári birtokokban, valamint odább dk., Haholt környéken a buzád-szigeti uradalomban is, melynek feje, a régi Buzád-Szigete vagy Buza-Szigete, mint puszta, ma is róluk viseli a Sárkány-Sziget nevet.
A Sárkány-Salamonvári kettős uradalomtól ny.-dny. felé a Reznekiek birtokai terültek el, időnként összesen vagy 23 helységben, a XV. században azonban, úgy látszik, jóval kisebb és meglehetősen vitás területen. Birtokaik java része a vasmegyei széleken birtokos Egerváriakra szállt át, a kiknek magoknak vagy 10, a Rezneki birtokból pedig a rezneki kastélyon kívül vagy 20, összesen tehát vagy 30 faluban volt tekintélyés jószáguk (Zala-)Lövő, Egervár sat. vidékén. Itten tájon, Egervártól délre a nagyfaludi pusztán állott hajdan fancs(i)kai kastélyuk is.
Tekintélyesebbek azonban nálok a szintén e vidékről, a szomszédos vasmegyei részekből eredő, Nádasd nembeli gersei Petők. E család már a XV. század hajnalán megszerezte a Zala menti Kemend várat, a hirhedt Németújváriak (Kakasok) ősi birtokát, vagy 5 faluval; s bírta a Zala völgyének ezenkívül időnként vagy 10–15 helységét; sőt az Albert halálára következő zavaros időkben az Egerváriak fancskai és rezneki kastélyait – a falvak egész csoportjával – is megkapta, ezeket azonban, úgy látszik, nem tarthatta meg sokáig.
Állandóbb volt odább keletnek két hatalmas hegyi várban, Rezi-ben és Tádiká-ban való birtoklásuk; bár Tádikához a veszprémi püspökök sem szűntek meg jogot formálni. E két vár tartománya nem terjedt ugyan messze, mert mindössze csak vagy 10 faluból állott, Rezihez azonban ezenkívül még a Balaton parti Keszthely város, Tádikához pedig a közelében fekvő Szántó város is hozzátartozott.
Az Egerváriak és gersei Petők eme birtokai közé ékelődtek be a csébi vagy enyerei Pogányoknak s a Szentgiroltiaknak szintén nagyobb terjedelmű birtokaik. A Pogányok Zala-Lövő (Cséb), továbbá Szent-Girolt és Sümeg táján mintegy 8–10, ugyancsak Zala-Lövő vidékén ezenkívül a sokat emlegetett Salamonvári-féle birtokokban időnként még vagy 19 helységben voltak földesurak; a Jürl(y)e-nembeli Szentgiroltiak pedig a temesvármegyei berekszói Hagymások társaságában, mindössze vagy 10 helységben, melyek közül Türlye vagy Jürl(y)e helység, főleg pedig Szent-Girolt (Szent-Grót) város vált ki, várkastélyával.
Északra Szent-Girolt-Rezi-Tátika vonalától, a veszprémi határon a Hosszutótiaknak és a veszprémvármegyei Pápaiaknak (utóbbiaknak délen Haholt vidékén is) mintegy 10–11, illetve 12–13 helységben levő jószáguk nevezetesebb. Odább keletre, a Balaton mellékén Ujlaki Miklós vetette meg lábát Hegyesd várában, melyhez időnként 4–5 és Szegliget várában, melyhez szintén mintegy 5 falu tartozott. Hegyesd várában azonban főként a Nógrádmegyéből ideszakadt Szécsényiek, Szegligetben pedig a meggyesaljai Moróczok hangoztatják folyvást, kétségtelenül bizonyítható birtokjogukat.
A Balaton-zugban, valamint a szomszédságban Veszprémmegyében is, a Rátolt-nemzetség tagjai az ős-birtokosok.
Ide tartoznak a fajszi Ányosok, e tájon és délebbre, Zala-Apáti vidéken mindössze vagy 11 helységben és a rátolti (keszi) Gyulafiak, csupán e tájon, fészkük Csobáncz vára körül, időnkint mintegy 12–17 helységben. A fajszi Ányosokkal itt-ott közös birtokosok a fejérmegyei Battyániak, a felső-örsi prépostság patronusai, a kik a Mátyás király uralkodása végén, királyi adomány czímén, az ákosházi Sárkányoknak buzád-szigeti és salamonvári uradalmaiban is részesedtek.
Eme, részben zalamegyei eredetű, részben ide származott nagyobb birtokosok köré a nagyrészt zalamegyei közép-nemesi családok sorakoznak.
A Mura felől kiindulva a szent-mihályi Bagoly család, Molnári vidékén a század első felében vagy 4, – ugyanitt, valamint föntebb Szerdahely, Aracsa sat. táján a rokon Szentbalázsiak, sz.-balázsi Zelék és Szentmihályiak vagy 13, 16, – Rajk vidékén (Zala-Apátitól d.-ny.) a Rajkiak időnként 5, 8, 10, – ugyanitt Pacsa felé az isabori Laczkok vagy Laczkfiak mintegy 7 helységben vagy pusztán birtokosok.
A szomszédságban, Haholt táján a Haholtiak, a XIV. században még tekintélyesebb család, a XV-ikben úgy látszik, már elszegényedett; a Sejteriek, szintén a Haholt nemzetség ivadékai mintegy 7, – az ugyane nemből eredő Csányiak (Csákfiak) föntebb, a Zala menti Csány vidékén vagy 10, s a Kustániak vagy 5, – odább keletre, a megye középső tájain: a lengyeli vagy kökényes-mindszenti Tordák 4, 5, – a Debréteiek ugyanitt 5, 7 – a Bucsaiak a rokon Besenyeiekkel vagy 7, – a Terpényiek 4, 5, – a barlahidai és szántai Botkák délebbre, Nova felé, mintegy 6 és 8, – a Gut-Keled nemből való Butkaiak és Csatáriak vagy 4, – odább nyugotra, a vasvármegyei határ felé a bódogasszonyfalvi vagy ollári Tompák, Bódogasszonyfalva városban és vagy 5, – a Bagodiak, mintegy 4, 6, – a Kávásiak (a Zala folyó mentén, illetve Haholt vidékén) 10, 14, – a Hásságyiak Hásságy körűl s a Mura mentén is, Molnári táján vagy 7 helységben; a szent-erzsébeti vagy kutosi Terjék és a Rumi cs., a Salamonvári birtokok részeinek urai; továbbá a megye felső harmadában a csabi Basók, Sümeg táján 4, – a Gyemerőiek, 5, 6. – a halápi Fekécs-ek, mintegy 6–8 helységben földesurak. A kis-nemesség tömegesebben Szent-György-völgye, Nemes- Apáti, Aracsa sat. vidéken él.
Eme nagy-, közép- és kisbirtokosság közé feltűnően jelentékeny számmal ékelődnek az egyházi méltóságoknak és testületeknek nagyobb uradalmai és apróbb részei, főleg a megye é.-ék. tájain, a Balaton mentén.
Legelső egyházi birtokos a veszprémi püspök, Sümeg vár és városa, Egerszeg és Nova városok és Tapolcza város részeinek, sőt hajdan Tádika várának (a melyhez különben e korszakban szintén állandóan jogot formált) is földesura, a kinek ezenkívül e várak és városok vidékén még mintegy 40 faluban voltak jelentékeny birtokai.
Melléje sorakozik a veszprémi káptalan, melynek jószágai, mint a püspökségé, mintegy a szomszéd Veszprémvármegyéből nyúlnak át ide. Mindent összevéve, időnként vagy 28–30 helységben birtokos, főleg a Balaton mentén s a megye délkeleti vidékén, Merenye táján.
Kisebb részeket találunk a Veszprém városi domonkosok, a veszprémi székes-egyház s a veszprémvölgyi apáczák birtokában, szintén azon a földnyelven, mely a Balaton és a veszprémi határ, Tihany és .Nagy-Vázsony között nyúlik be Veszprémmegye testébe.
Tihanynál a benczés-rend apátságainak birtokai kezdődnek, s vonulnak odább déli irányban. A tihanyi apátság Tihany (Apáti) városában és környékén vagy 22, – a bakonybéli apátság ugyanitt vagy 6, – az almádi apátság mintegy 5, – a pannonhalmi apátság (Kapolcs és Hegymagas táján) vagy 4, – a somogyvári apátság a XIV. században, s talán a XV-ikben is egy (Szepezd), – odább nyugotra a megye közepe táján: a csatári apátság vagy 3, – a kapornaki apátság, Kapornak város földesura, e városon kívül még vagy 12, – a zalavári apátság Nagy-Bak város részeinek, a zalavári kastélynak s Zalavár városának ura, a Zala kies völgyén időnként még vagy 16, 26, – a haholti apátság Haholt vidékén legalább 8, – a mura-kereszturi apátság a Mura mentén 2 vagy 3 helységben birtokos.
Visszatérve a veszprémi határra, e tájon, valamint a megye délnyugati, Somogymegyével határos vidékén négy vagy több helyen is földesúr a budai káptalan; szintén a megye észak-keleti és déli vidékén is mintegy 3 faluban a fejérvári káptalan; a megye észak-nyugoti, Somlyó-Vásárhelylyel határos részében a somlyó-vásárhelyi apáczák; Tapolcza városában a (veszprémmegyei) leveldi karthauziak; szintén Tihany vidékén az örsi (felső-örsi) prépostság vagy 4, 5, – és a rátolti (Veszprémmegyéből) prépostság (legalább a XIV. században) vagy két, – odább délre Rajk és a Mura folyó vidékén a rajki prépostság szintén vagy két, – Türje és Szent-Grót táján pedig a türjei prépostság vagy nyolcz helységben.
A cziszterczita apátságok közül csupán a szent-gotthárdinak és pornóinak – mindkettő a szomszédos Vasmegyéből – voltak némi részei a megye közepe táján. Hasonlókép csekélyebb birtokos a vasvári káptalan is, a vasmegyei határszélen; s a peleskei ferenczrendi monostor, Peleske környékén.
Aránylag nagyobb számmal találunk e megye területén pálos birtokot, bár terjedelemre nézve ezek sem jelentékenyek. A megye északi harmadában, a szomszédos (veszprémmegyei) vázsonyi, továbbá a zalamegyei taládi, uzsai, válusi, enyerei pálosoknak kolostoruk környékén volt 1–2 faluban szerényebb jószáguk; valamivel nagyobbacska az örményesi pálosoknak, Kapornak vidékén mintegy 5–6 helységben; végül a csáktornyai pálosoknak a Muraközben szintén csak vagy két faluban.
Az előkelőbb, más megyei családok közül kisebb jószágokat avagy csupán ideiglenes jogon a Bitovecz-ek, a monyorókereki Ellerbach-ok, György cseh király, István rácz despota, Kinizsi Pál, a Perényiek, Ráskai Balázs, a Rozgonyiak, a szentgyörgyi Grófok, a Szerdahelyi rokonság (Derzsfi-ek és Dancs-ok) birtokában találunk időnként.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me