A KORONÁZÁS ELŐTT ELINTÉZENDŐ TÖRVÉNYJAVASLATOKRÓL.

Full text search

A KORONÁZÁS ELŐTT ELINTÉZENDŐ TÖRVÉNYJAVASLATOKRÓL.
Legnevezetesebb volt azon kérdés – irja Lónyay Menyhért 1867. április 21-dikén naplójában – miként igtattassék törvénybe a hatvanhetes bizottságnak az országgyűléstől már elfogadott munkálata.
Andrássy mindig a mellett volt, hogy törvényjavaslat alakjába kell önteni, én azonban kételkedtem benne, hogy ez gyorsan keresztülvihető. Az április 14-dikén tartott értekezleten Eötvös is Andrássy nézetére tért, s ennélfogva elvégeztetett, hogy stiláris változtatásokkal az egész jöjjön be a törvénykönyvbe. Engem bíztak meg, beszéljek a szerkezet elkészítése végett Csengeryvel. Csengery fölhivásomra azt mondta, hogy ő nem tehet semmit, Deák műve, beszéljek vele, csak ha ő kivánná, fogna hozzá.
Elmentem Deákhoz. Azon nézetben volt, hogy jobb volna az egészet csak azután törvényjavaslatba foglalni, miután a Reichsrath már elfogadta; de ha kivánjuk, dolgozza ki Horváth, Tanárky és Csengery.
16-dikán volt azután tanácskozmány, melyre Csengeryt is meghivtuk; ő azonban egyenesen megtagadta közreműködését. Nézete szerint az egész javaslat módosítandó a szerencsétlen horvát határozat következtében, s egész sorát adta elő az ide vonatkozó dolgoknak.
18-dikán ismét voltam Deáknál. Ez nap már sokkal jobb kedvben találtam. Az előbbi látogatásom alkalmával mindent komoly színben látott. Úgy látszik, igen hatott reá Riegernek a prágai országgyűlésen tartott beszéde. A cseh agitatiót komolynak hiszi, minthogy a nagybirtok is pártján van. De aggódott a németek miatt is, kik a Reichsratban akadékoskodni fognak, s elijesztik a mi pártunkat. De különösen aggódott a fiumei kérdés miatt. Azon alternativát állította föl, hogy vagy a horvátok kedvéért nem döntetik el a kérdés, s ez esetben a mi pártunkkal gyűl meg a baj, s a miniszterium könnyen kisebbségbe jut; vagy eldöntetik a fiumei kérdés, s ez esetben a horvátok nem jönnek el koronázni.
18-dikán már kedvezőbbnek látta a helyzetet. A háborus viszonyok miatti aggodalma is szűnt. Belement az antecoronationalis czikkek definitiójába. Nézete szerint négy ily törvényjavaslatra van szükség:
1. A nádori hatáskör. Törvény által ki kellene mondani, hogy a 78nádornak a fejedelmi jogok gyakorlatára vonatkozó hatásköre felfüggesztetik, s addig is, míg a nádori hatáskör törvény által meg lesz határozva, nádor nem választatik.
2. Az országgyűlés föloszlatását illetőleg ki kellene mondani, hogy a koronának jogában áll az országgyűlést föloszlatni; de oly időben, hogy a költségvetést még az összehivandó új országgyűlés elé lehessen terjeszteni.
3. A hadügyi hatáskörre és az ő felsége személye melletti miniszter ellenjegyzésére vonatkozó pontokra azt kellene kimondani, a mi a honvédelmi miniszter kinevezésénél mondatott, hogy ő felségének a hadsereg egységes vezetésére és vezényletére vonatkozó jogai épségben tartása mellett ezen pontok mindaddig érvénybe nem lépnek, míg a védrendszer törvényesen meg nem állapíttatik.
4. A nemzetőrségi törvényre vonatkozólag ki kellene mondani, hogy mivel a védelmi rendszer úgy is a törvényhozás útján fog szabályoztatni, a nemzetőrségi törvény nem foganatosítandó.
19-dikén megirtam Andrássynak Bécsbe mindazt, a mit Deák mondott.
Ma, 21-dikén, jött hire, hogy Eötvös levelet kapott Andrássytól. Elmentem hozzá. A levél szerint a Reichsrath május 20-dikára jön össze. A hatvanhetes munkálat nem fog neki átadatni. A trónbeszédben fog elmondatni a Magyarországgal sikerült egyesség, s ennek egyes pontjai megérintetnek. Erre a németek válaszolnak, s azután a koronázáshoz meghivatván, elnapolja magát a Reichsrath, s csak akkor megy bele a hatvanhetes munkálat tárgyalásába, ha az inaugurale diploma következtében már fait accompli előtt fog állani. Mint Andrássy irja, a Reichsrathnak sok nevezetes tagjával értekezett, kiknek legnagyobb része megtörtént ténynek kivánja tekinteni a hatvanhetes munka elveit.
Levele szerint most várja a bánt, a kivel meg kell küzdenie.
Egyébiránt ő felsége kész arra, hogy ha a horvátok nem küldenek a koronázásra követeket, meghivja Fiumét, s megtartja a koronázást.
Bécs, május 5. Andrássy, midőn Bécsből megjött, mondá, hogy ő fölségének az a kivánsága, hogy mi hárman, ő, Eötvös és én menjünk fel Bécsbe.
Eötvös május 2-dikán indult, Andrássy meg 1-én, magával vivén a hatvanhetes munkálatot törvényjavaslat formájában, mint azt az április 30-dikán tartott miniszteri conferentiánk megállapította. Ugyancsak magával vitte az általam szerkesztett négy antecoronationalis törvényjavaslatot, a melyek közül kettőt Deák stilariter átidomított.
Május 2-dikán reggel Deákhoz mentem volt, hogy vele consultáljak 79az 1847/8:III. t.-cz. tárgyában. Ott volt Horváth is a hatvanhetes munkálat törvénynyé átidomításának exordiumával, a melyet én hoztam föl ide Bécsbe.
Buda, május 17. Jegyzeteimben nagy a hézag. Gyakran annyi időm sem volt, hogy fölbonthattam volna magán leveleimet. Ma is már későre járván az idő, csak a nap eseményeit jegyzem föl.
Valahára tehát előterjesztettük a háznak az antecoronationalis javaslatokat. Nagyot vártak a tigrisek; most a kákán kell csomót keresniök.
Tegnap reggel conferentiánk volt Gorovénél a párt fejeivel, értve az egész párttal. Vita nélkül fogadták el a törvényjavaslatokat. Deák is jelen volt, s támogatta azokat, noha úgy tetette magát, mintha most hallaná először. Pedig dehogy nem látta; hányszor vittem hozzá a formulázott javaslatokat, a melyeket én készítettem, s hányszor volt egy és más kifogása.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me