A HIRLAPI CAUTIO ELTÖRLÉSÉRŐL.

Full text search

A HIRLAPI CAUTIO ELTÖRLÉSÉRŐL.
A képviselőház 1871. november 23-dikán tartott ülésének napirendjén volt az ipartörvényjavaslat részletes tárgyalása. A törvényjavaslat tárgyában kiküldött tizenötös bizottságtól ajánlott 103. §. tizenhat pontban fölsorolta azon foglalatosságokat, a melyek nem tartoznának az ipartörvény alá. A §. n) pontja így szólott: «n) az irodalom vagy művészet tárgyainak sokszorosításával foglalkozó iparágak (könyv-, réz-, aczél-, fa- és kőnyomdák) s az időszaki lapok kiadása.»
Győrffy Gyula óhajtotta, hogy a nyomdai ipar is az átalános ipartörvény alá helyeztessék, s indítványozta, hogy a §. n) pontja hagyassék ki, s a 104. §., mely így szól: «E törvény kihirdetésétől számított tizenöt nap alatt lép hatályba, s e naptól kezdve valamennyi, e törvénynyel ellenkező törvények, rendszabályok és törvényes szokások érvényen kívül helyeztetnek», a következő bekezdéssel toldassék meg: «Az 1848: XVIII. t.-czikk 3. és 4. fejezete a törvényhozás további intézkedéseig épségben hagyatván, annak csupán csak a biztosíték fizetésére vonatkozó rendeletei lépnek hatályon kívül.»
327Szlávy József kereskedelmi miniszter kifejtette, hogy a szakasz a benne említett foglalatosságokat, mint pl. az ügyvédit, az orvosit, a mérnökit stb. azért akarja kivenni a törvény alól, mert róluk külön törvények rendelkeznek. Éppen ilyen tárgy a sajtó és az irodalmi művek sokszorosítása. A sajtó ügye tehát nem ezen törvényjavaslat alkalmából tárgyalandó.
Vita után az elnök szavazásra bocsátotta a kérdést, s a ház 108 szavazattal 106 ellenében nem fogadta el a tizenötös bizottságtól ajánlott 103. §.-t. Ezután szavazásra került Győrffy módosítványa, és a ház azt is, 136 szavazattal 109 ellenében, elvetette.
Deák Ferencz: A 103. §. szavazás alá bocsáttatván, a többség azt el nem fogadta. Ennek ellenében volt Győrffy képviselő úr módosítványa, melyet a többség szintén nem fogadott el; tehát semmi sincs elfogadva. De ezen 103. §.-nak több pontja van, a melyeknek egy részét tudtommal senki sem akarta el nem fogadni, mert a differentia csak a nyomdászok és lapkiadókra vonatkozott: már most azért, mert csupán ezen egyre nézve volt differentia és ebben nem jöttünk határozatra, helyes, czélszerű volna-e a szakasz többi részét is elvetni? Én azt gondolom: két módon lehetne a dolgon segíteni; vagy egyenkint megyünk át minden ponton; vagy a mit még helyesebbnek tartok, határozzuk el, hogy mivel sem az eredeti szerkezet el nem fogadtatott, sem a módosítvány: ezen tárgy az iparügyben működött bizottságnak adatik ki, hogy az készítsen javaslatot ezen kihagyott szakasz helyébe.
Ez volna a leggyakorlatibb mód; mert az nem történhetik, hogy kimaradjon ezen egész §., mely sokfélét tartalmaz, mit okvetetlenül ki kell mondani és a mit valamennyien ki akarunk mondani. (Helyeslés.)
Simonyi Ernő azt tartotta, hogy a kormánynak és kormánypártnak szavazás előtt kellett volna gondoskodniok róla, hogy legyen olyan módosítvány, a melyet elfogadhatnak. Az eredeti szerkezet és Győrffy módosítványa is elvettetvén, most már semmit sem lehet tenni.
Az elnöknek is az volt a véleménye, hogy a tizenötös bizottsághoz való utasítás idején lett volna a szavazás előtt, a szerkezet és módosítás elvetése után azonban a szakaszt a bizottsághoz visszautasítani többé nem lehet.
328Halász Boldizsár is úgy vélekedett, hogy a szakasz elvettetvén, itt új alakban fejét föl nem emelheti, hanem át kell küldeni a törvényjavaslatot a főrendekhez, s ha onnan az elvetett szakasz módosítványképpen a házhoz visszajön, itt majd hozzászólhatni.
Kerkapoly Károly pénzügyminiszter azt vitatta, hogy a ház nem magát a szakaszt vetette el, hanem csak annak szerkezetét: mert ha a szakaszt magát végleg elvetette volna, akkor nem lehetett volna a második szavazásnál föltenni azon kérdést, hogy az elejtett szakasz n) pontja kimaradjon-e, vagy nem, mint a hogy a Győrffy módosítványa szól. Ennélfogva a ház visszaküldheti a szakaszt a tizenötös bizottsághoz új szerkezet kidolgozása végett, de azon utasítással, hogy a mit a ház elfogadni akar, az sem a bizottság eredeti szerkezete, sem Győrffy módosítványa, mert a ház mind a kettőt elvetette.
Tisza Kálmán a ház következetességének szempontjából Halász javaslatát tartotta az egyetlenegy alkotmányosan correct módnak a zavarból való menekülésre; nagy veszedelmet azonban abban sem látott, ha a ház a szakaszt a bizottsághoz visszautasítja.
Vukovics Sebő a cautio kérdését az első szavazással eldöntöttnek tartotta, s úgy vélte, hogy azt új szerkezet tárgyává tenni többé nem lehet.
Deák Ferencz: Az tagadhatatlan, hogy furcsa helyzetbe jutottunk, hogy többet határoztunk, mint a mennyit határozni akartunk, és hogy határozatunk folytán oly törvény állana elő, mely, mondhatom, kivitelben lehetetlen. Midőn én azt indítványoztam, hogy a törvényjavaslat terjesztessék vissza a tizenötös bizottsághoz, épp e hiányt kivántam pótolni; mert a mostani határozatnak, ha úgy magyarázzuk, hogy az egész 103. §. minden pontjára nézve elesik – pedig lehetlen mást mondanunk – ezzel oly értelmet adnánk, mely, úgy hiszem, a szavazók közül senkinek sem volt szándékában. Mert azt csak nem mondhatjuk, de nem is akartuk, hogy a jelen törvény alá ne essék: a mezőgazdasági és erdei termelés, a bányászat és kohászat, az állami egyedárúság, a malom és italmérési üzlet stb., hanem csak azt akarta a ház egy része .... (Fölkiáltások bal felől: Többsége!) Mindenesetre egy része, mert a többség is egy része a háznak. (Zaj.) Az egyik nagyobb része, a másik kisebb része. A kifejezést 329tehát nem veszem vissza, hanem a mellett maradok, hogy a háznak egy része.
Ha már tőlem azt kérdi valaki, mit várok és mit remélek én a tizenötös bizottságtól, melynek ezen javaslatot átalakítani s új szerkezetbe önteni kell, akkor nyiltan kimondom: én azt kivánom tőle, hogy a ház határozatát respectálja. (Élénk helyeslés bal felől.) A ház határozata pedig 108 szavazattal 106 ellenében az volt, hogy a cautio elesik. (Zajos tetszésnyilatkozatok bal felől.) Lehetne fölhozni okokat, lehetne még fölhozni több sophismát arra nézve, hogy ez nem áll; de valljuk meg igazán, tanui voltunk a tanácskozásnak, mely arra nézve folyt, hogy a cautio eltöröltessék-e, vagy föntartassék? A többség kimondta az eltörlést 108 szavazattal 106 ellen, és én köteles vagyok ennek hódolni; (Tetszésnyilatkozatok bal felől) és mivel a határozat nemcsak arra terjedt ki, a mi fölött vitatkoztunk, hanem arra is, a mi fölött nem vitatkoztunk, és elvetettük azt is, a mit valamennyien meg akartunk tartani: fontosnak tartom, hogy így egészítse ki a tizenötös bizottság a törvényjavaslatot ezen §-ra nézve. Előre megmondom, hogy ha a tizenötös bizottság, melynek kezét semmi szín alatt megkötni nem akarnám, azt javasolná, hogy a cautio állíttassék helyre ezen §-ban, én ellene szavaznék, nem azért, mert jobbnak tartom az eltörlést, hanem azért, mert az eltörlést a ház már egyszer elhatározta. (Élénk helyeslés bal felől.)
Természetesnek találom, hogy a felsőháznak van joga a törvényekhez hozzászólani. Meglehet, hogy a felsőház a cautio megtartását követeli, és akkor azon stadium áll elő, hogy mindenki arra szavaz, a mire akar; hanem sokkal czélszerűbbnek tartom, ha mi egész törvényt küldünk fel, és arra tegyenek a főrendek észrevételeket, mintsem ha hiányos törvényt küldenénk föl, azon czélzattal, hogy majd ők pótolják.
Én tehát ismétlem: utasítsuk vissza a törvényjavaslatot a tizenötös bizottsághoz; én igen szivesen ráállok arra is, hogy egyenesen kimondjuk a határozatban, hogy tekintetbe véve és fentartva a háznak a cautióra nézve hozott határozatát. (Zajos tetszésnyilatkozatok bal felől.)
A képviselőház a 103. §.-t szövegezés végett áttette a tizenötös bizottsághoz, azzal az utasítással, hogy a bizottság vegye figyelembe a háznak a cautio eltörlése iránt hozott végzését.
A tizenötös bizottság november 24-dikén terjesztette elő jelentését, a 330melyben a 103. §-t az, n) pont kivételével, a régi szerkezetben ajánlotta elfogadásra; az n) pont kihagyása következtében pedig a §. végére a következő új bekezdést javasolta: «Az 1848: XVIII. t.-cz., a biztosításokra vonatkozó rendeletek kivételével, továbbra is föntartatik. Horvát-Szlavonországokban pedig az ott fönálló sajtótörvények érintetlenül maradnak.»
A képviselőház hozzájárult bizottsága indítványához. Ennek ellenében a főrendiház deczember 5-dikén elhatározta, hogy a hirlapi biztosíték eltörlését, nem tekintve a kérdés érdemére, nem tartja az ipartörvény keretébe tartozónak, s a 103. §. utolsó bekezdését a következő szerkezetben állapította meg: «Az 1848: XVIII. t.-cz. azonban, a nyomdák és kőnyomdák biztosítékaira vonatkozó rendeletek kivételével, továbbra is föntartatik. Horvát-Szlavonországban pedig az ott fönálló sajtótörvények, mint a melyek iránti intézkedés a horvát-szlavon országgyűlés autonom hatásköréhez tartozik, érintetlen maradnak.» A képviselőház 1872. január 22-dikén, a központi bizottságnak a képviselőház határozata föntartását javasló véleménye ellenére, hozzájárult a főrendiház módosításához.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me