II.

Full text search

II.
A julius 6-dikán és 7-dikén tartott űléseket a 2. és 3. §. tárgyalása foglalta el. A képviselőház e szakaszokat, névszerinti szavazás útján, 195 szavazattal 131 ellenében, eredeti szerkezetökben fogadta el. Deák Ferencz indítványának tárgyalására csak julius 8-dikán került a sor.
Deák Ferencz: T. ház! Mielőtt a jelen törvényjavaslat 3. §-a után javaslatba hoztam toldalékról pár szót szólanék, előre bocsátom nézetemet az alakítandó állambiróságra nézve. (Halljuk!)
A központi bizottság a törvényjavaslat 24. §-ára vonatkozólag azon óhaját fejezi ki, visszhangozva több osztály óhaját, határozza el a ház, hogy az igazságügyminiszter egy felállítandó legfelső állambiróság iránt mielőbb törvényjavaslatot tegyen le a ház asztalára. Ha ezen pontra érünk, el fogom mondani nézetemet arra nézve, mit kell ott kimondani az állambiróságra nézve; most csak annyit jegyzek meg, hogy én oly állambiróságot óhajtok, a melynek felerészét az országgyűlés választja, másik felerészét ő felsége nevezi ki, s ezek együtt választják meg az elnököt. Ezen biróság hivatva lenne különösen a politikai bűntettek és vétségek fölött itélni, de némely más tárgyak is ezen biróság alá lennének sorozandók. Az alakítás módja ezen vezérelvek alapján éppen az, mit a miniszteriumtól én részemről kérek és várok. Óhajtom, hogy a miniszter a törvényjavaslatot mielőbb előterjeszsze, hogy az esetre, ha a ház a birói hatalom gyakorlatáról szóló javaslatot végleg elfogadja és azt ő felsége szentesíti, egyszerre és együtt járjon mindkettőnek végrehajtása, nem pedig elkülönítve, 221nem idők mulva. Ha a miniszter a törvényjavaslatot előterjeszti, az alakítás egyes részleteiről, a birák számáról, azon perekről és ügyekről, melyek oda tartoznak, akkor fogunk tanácskozni. Most csak azért említem meg ezt, mint saját nézetemet, mert erre alapítom a most szóban forgó módosítványt.
Áttérve már a módosítványra, én azért kivántam azt, a mi abban foglaltatik, hogy t. i. egy állambiróság véleményt adjon a jelöltek, a folyamodók felől minden egyes birósági kinevezés esetében, mert azt hittem, ez némileg mégis legalább sokak megnyugtatására szolgál.
Ha nem helyes birói kinevezések történnek, ha azok a miniszterium kezében vannak, mint ez a 3. §-ban el lőn fogadva, s mit az átalános tárgyalásnál kimondtunk; ha, mondom, nem helyes birói kinevezések történnek, ez vagy a miniszter tévedéséből ered, vagy – a mit, midőn ovatosságról van szó, nem lehet figyelmen kívül hagyni, ámbár hiszem s reménylem, hogy mindig ritka eset lesz – a miniszter rosszakaratából.
A mi a rosszakaratot illeti, ha a miniszter szándékosan alkalmatlan birót akar kinevezni, annak ezen módosítványom ugyan elejét nem veszi, mert én nem állítom azt, hogy a miniszter a biróság véleményéhez szorosan kötve legyen; de nagyon ajánlatosnak hiszem ezen módosítványt a tévedések ellen.
Igaz ugyan, hogy a minszterium mindenfelé informatiókat szerezhet magának hivatalos és magánúton; hanem először igen nagyon alkalmatlan komolyabb embereknek, valakiről, még ha tudnak is, határozottan rosszat mondani, és ez okból a legtöbb ember elhárítja magától a feleletet: vállat vonít; vagy azt mondja, hogy nem ismeri, vagy ha ismeri, egy pár jó tulajdonát kiemeli, s a mi hibát talál, azt elhallgatja. Azután sokkal nagyobb fontossága van, ha olyan tekintélyes testület, melynek felerészét az országgyűlés választja, felerésze pedig ő felsége bizalmának következése, ex officio tartozik és köteles véleményt adni.
Ez egyedüli és főnyeresége ezen módosítványomnak, s a kik többet óhajtottak, azoknak bizony ez nem pótlék.
Hozzá teszem még azt, hogy a miniszter felelőssége ezzel legkevésbbé sem csökken, mert az egyes tagok kinevezésénél, ha ez hibás is, majdnem elképzelhetetlen olyan eset, hogy e miatt a miniszter – hacsak maga a miniszter nem volna valaki által megvesztegetve – vád alá legyen helyezhető; a tévedésekre nézve őt csak morális felelősség nyomja; már ha valamely ilyen birói tag ajánlásánál 222a miniszter még ezen állambiróság véleménye ellenére is kinevezi az alkalmatlan tagot, akkor csakugyan sokkal súlyosabb reá nézve a morális felelősség, mint a nélkül volna.
Nem akarok hosszas lenni; csak azt mondom még, hogy az általam ajánlott módosítvány különösen a tévedésektől inkább megóvja a miniszteriumot, mint a hogy a nélkül meg lenne óva. Rosszakarat ellen igen természetesen nem használ semmit.
Ezen okokból bátor vagyok elfogadás végett a háznak ajánlani. (Helyeslés jobb felől.)
Tisza Kálmán nem fogadta el a toldalékot, mert úgy vélekedett, hogy annak a testületnek, a melyről még nem tudni, hogy minő lesz, nem lehet befolyást adni a kinevezésekre; de nem fogadta el azért sem, mert a miniszternek gondja volna reá, hogy azt ajánltassa, a kit ki akar neveztetni, s a javasolt eljárás csak csökkentené az ő erkölcsi felelősségét. Nem fogadta el végül azért sem, mert biztosítékot csak abban talált, ha valamely testületnek joga van kijelölni és a miniszter köteles a kijelöltek közül valakit kinevezni.
A képviselőház, vita után, 126 szavazattal 110 ellenében mellőzte az indítványt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me