SINKOVICS ISTVÁN: MEZŐGAZDASÁGI VISZONYOK

Full text search

SINKOVICS ISTVÁN:
MEZŐGAZDASÁGI VISZONYOK
Az idegenek, akik mint országuk kiküldöttjei hosszasabban időznek a magyarság körében, vagy csak egyszeri utazás futó benyomásairól számolnak be, mindannyian ugyanazt a képet rajzolják a középkori magyar földről. Franciák, németek, olaszok szinte versenyre kelnek egymással a magyar területek termékenységének, gazdagságának és változatosságának dícséretében. Van olyan, aki a földkerekség virágjának tartott Itáliához hasonlítja a magyar nép lakóhelyét, mások szemében az emberi képzeletjárta út legvégső állomáshelyének: paradicsomnak tűnik fel. E különféle leírások szerint egymást érik a falvak, városok, kisebb-nagyobb telepek, határaikban gazdag szántóföldek hosszúra szántott barázdákkal, amelyek annyi termést hoznak, hogy két országnak is elég volna. A hegyoldalakon a messze híres magyar borokat érleli a napsütés, a kövér legelőkön az utas mindenfelé szarvasmarhákat, lovakat, juhokat lát megszámlálhatatlan tömegben. A kép változatosságát emelik a kertgazdaságok, gyümölcsösök, a legkülönfélébb vadaknak menedéket adó erdőségek és a kanyargó folyók, amelyekben olyan sok a hal, hogy a nyugatiak alig akarnak hinni a szemüknek.
A természet bőkezűen kínálta ajándékait a duna-tiszamenti országban, és a magyar nép, Kelet pusztáinak fia, akit jóban és rosszban véglegesen ehhez a földhöz kötött sorsa, megfelelő módon kezdte értékesíteni a gazdag lehetőségeket. A letűnő középkorban idevetődő idegen megfigyelők nemcsak a természet határtalan gazdagságát látják meg, hanem már mindenfelé felfedezik az emberi munka nyomait is. Természeti gazdagság és emberi munka közös eredményei a búza-, rozs-, árpatáblák, amelyeknek helyét sok esetben először az erdőtől vagy a víztől kellett meghódítani, a szőlők, kertek, halastavak, az életszínvonal fenntartásának megannyi forrása.
A kései középkor egymást váltogató magyar nemzedékei rendszeres munkával igyekeztek a természettől megszerezni azt, ami a mindennapi élethez szükséges. A természet különféle erőinek kamatoztatásán az emberek azokban a közösségekben dolgoztak, amelyek életüket minden vonatkozásában magukba ölelték. A városok, falvak, puszták, amelyek sűrűbben-ritkábban ellepték a hegyes-dombos vidékeket és az Alföld téres síkságait, szétosztották maguk között a magyar földet. Mindegyik helység, a több ezer lelket számláló népes városoktól a színtelen faluig, ahol mindössze néhány jobbágycsalád húzódott meg, tervszerűen iparkodott kihasználni szűkebb vagy tágasabb területét. Egységes szempontok szerint jelölt ki helyet határában a termelés különféle ágainak és ezekbe a keretekbe belekényszerítette valamennyi tagját különbség nélkül. A közösség megbonthatatlan ereje a középkori gazdálkodásban minden vonalon jelentkezett. Az embereknek csak az a belsőség volt a sajátjuk, amelyen fából, nádból, sárból lakóhelyet építettek maguknak és állataiknak, hogy az időjárás viszontagságaival szemben védve legyenek. Ellenben a falu határa – mégpedig nemcsak az erdők, rétek, legelők, hanem a szántóföldek is – az ország nagy részében közös tulajdon volt, amelyet a közösség esztendőről-esztendőre, igazságos mértékkel mérve, szétosztott tagjai között. Mindenkinek jutott a termékeny részekből, de jutott azokból a földekből is, ahol kevesebb volt a napsütés és gyengébb a termés. Természetesen az egymás mellett sorakozó és éles határvonalakkal el sem különített földsávok művelőinek szigorúan kellett – ezt parancsolta az egyéni és a közös érdek – alkalmazkodniok, egyiknek a másikhoz. Eredményt ugyanis nem lehetett volna másként remélni, mintha egy-egy összefüggő határrész valamennyi osztályosa ugyanazt termeli és egyforma időbeosztással végzi a különféle munkákat, kezdettől végig.

Magyar földmívesek földjük terményeiből ajándékokat visznek Zsigmond királynak. Richenthal Urlik konstanzi zsinati krónikája bécsi kéziratából.*
(Bécs, Állami könyvtár.)
* Az eredeti színezett tollrajz a bécsi egykori császári könyvtár Cod. Lat. 3044. jelzetű papírkéziratában. A kép fölírása így olvasandó: Also lech wnser her der kunig lechen den vngersch[e]n, die nit edel sind, die muestent im geben [au]f das sy für im komen mugent aint weders huener, ayer, pfauwen, wachs, pfeffer oder anders etc. Egy harmadával kisebbítve.
A termelésben, a természet erőkifejtésének irányításában a társadalom különböző rétegei különbözőképpen vettek részt. A nagybirtokos úr, akit lefoglaltak az országos gondok, a háborúskodás, az udvari élet, a külföldi követjárások, alig vállalhatott valami tevékeny szerepet a szerteszét fekvő birtokain folyó gazdálkodásban. A nemesi életstílus alsóbb szintjein már sokkal több időt szentelhettek az emberek a földnek, a gazdasági életnek. A kisnemes ugyanis napjait nagyrészt kinn töltötte birtokán, népei között, így tehát természetes állandó irányítója maradhatott a termelés különféle munkáinak. Ha pedig – ami mindennapos eset volt – valamelyik nagyúr szolgálatába állott, akkor sem szakadt el a földtől. Mint várnagy vagy gazdatiszt vezette a nagybirtokon az állattenyésztést, a föld- és szőlőművelést, a természet javainak kihasználását. A gazdálkodást magát sokrétű feladataival a falvakban és városokban meghúzódó népre, ahogy akkoriban nevezték: jobbágyokra, szegényemberekre bízta a középkori munkamegosztás. Ebben az ország lélekszámának nagy többségét tevő osztályban a nemesi életstílust utánzó tehetős jobbágytól le az ellenkező végletig: a nemhogy saját gazdasággal, hanem még a legszegényesebb lakóházzal sem rendelkező, másoknak dolgozó nincstelenig, a föld termőerejének értékesítése volt az életkitöltő munkakör. Ez az ősi emberi foglalkozás egyformán lekötött falusiakat és városiakat, legfeljebb annyi különbség választotta szét őket, hogy az utóbbiaknak nem a föld volt az egyetlen megélhetési forrása.

Vetés a XV. században.
(Az Országos Széchenyi Könyvtár magyar kalendáriumából.)
A termelő munka a közösség által szabott keretek közt két helyen folyt: a jobbágygazdaságokban és a földesúr saját kezelésében tartott földeken. A középkori magyar nagybirtokon és a középbirtokon egyaránt az előbbi forma volt az uralkodó, amellyel szemben a földesúri gazdaság – allodium, major – kisebbségbe szorult. Ezzel a középkori jellegű birtokkihasználási formával szemben azonban a magyar földön is kezd jelentkezni a külföldi országokban már messzejáró átalakulás, amelynek során a birtokos úr földjei nagyobb részét kiveszi a jobbágykezekből. A nagybirtok szétszórt falvaiban, ahol azelőtt csak paraszti gazdaságok voltak, egyre gyakoribbak és egyre nagyobbak lesznek a földesúri üzemek. Eredetileg nem sokban különbözött a gazdálkodás e két egysége egymástól. A falu határában helyenként változó nagyságú haszonélvezet tartozott hozzájuk szántóföldből, kaszálóból, rétből, erdőből. Néhol azonban a földesúri major már a letűnő középkorban kiszabadult a faluközösség kötelékeiből és a jobbágygazdaság többszörösére nőtt. A munkát a földesúr és a szegény emberek földjén ugyanazok a kezek végezték. A jobbágyok ugyanis nemcsak a saját gazdaságuk teendőit látták el, hanem egyszersmind kötelesek voltak uruknak külön kezelésében tartott birtokdarabján is robotolni, szántani, vetni, aratni, behordani, csépelni. Hogyha pedig az egyre összetettebbé fejlődő majorgazdaságban a munkáskezekre váró feladatok meghaladták a jobbágynép erejét, [Jobbágygazdaságok és földesúri üzemek] akkor felhasználták a falu nincstelenjeit. Sok helyt a birtokos fennhatósága alatt éltek olyan emberek is, akik a nagybirtoktól nyert védelemért és kenyérért a földesúri üzemnek teljesítettek szolgálatokat.

Malom a XVI. század elején. Hutter János eperjesi szenátor fogadalmi képén.
(Szépművészeti Múzeum.)
A természet erőforrásainak értékesítése lassanként kezd kinőni a középkori keretek közül. Az uralkodóvá szélesedő középkori felfogás, amely csupán a társadalom különböző magasságaiban különböző méretekben jelentkező szükségletek kielégítését engedte meg, gyakran már nem tudja a kijelölt határnál megállítani a termelést. A nagyobb eredmények felé törtetés, a piacra-dolgozás egyelőre még csak másodrendű szempont, céltudatosan még alig fokozza a befektetést és a munka iramát. A földesúri majorok és a jobbágygazdaságok gabona-, állat- és borfeleslege azonban már mindenfelé a piacra kerül, és pedig nemcsak a belföldet látja el, hanem fogyasztóközönséget szerez magának idegen országokban is, amelyek földje nem olyan bőtermő, mint a magyar.
A magyar nép gazdálkodásában is megjelennek azok a különféle elemek, amelyeknek keveredése a duna-tiszamenti ország életét minden vonatkozásában sajátossá formálta. Egymás mellett élnek a széles keleti puszták örökségei és ősi európai hagyományok, amelyeknek gyökerei nem egyszer messze a római világba nyúlnak vissza. Keletet még a hazátkereső magyarság hozta magával és a középkor folyamán a pusztákról érkező rokonnépek, elsősorban a kunok felélénkítették ezeket az emlékeket, hogy feledésbe ne halványodjanak. A nyugati hatások különböző utakon vándoroltak be a magyar gazdasági életbe. A honfoglaláskor itt talált lakosság és a román-germán világ minden részéből jövő, szerencsét próbáló idegenek évszázadok tapasztalatait közvetítették a magyarsághoz. Nyugat küldöttei közül a legmélyebb és legszélesebb hatást a szerzetesrendek, a bencések és ciszterciek gyakorolták, akik – miként az élet más területein – a természet erőforrásainak kihasználásában is a nép tanítómesterei voltak. Mintagazdaságaik új színeket hoznak a magyar föld gazdasági életébe, új művelési ágakat és módszereket, új növényfajtákat és az állattartásnak a nyugati népek körében szokásos módját. Eredményeik követésre csábítják a világi nagybirtokot; elsőnek a földesúri major próbálkozik meg a nyugati mintákkal, idők folyásával pedig a parasztgazdaságok is megtanulnak belőlük egyet-mást. Kelet és Nyugat nemcsak a termelés különféle ágaiban és formáiban él egymás mellett, hanem keverten jelentkezik mindazokban a babonákban és szokásokban, amelyekkel a természet erőivel szembenálló ember küzd a rontó hatalmak ellen, védi földje termékenységét, állatállománya szaporaságát. A hiedelmek és háborús szertartások, amelyek a termelést, az ősi emberi foglalkozásokat, apáról-fiúra megszakítás nélküli folytatásban öröklődve kísérik, egyformán tartalmaznak keresztény és pogány elemeket, maradványokat a római világból és Kelet pusztáiról.

Disznóölés a XV. században.
(Az Országos Széchenyi Könyvtár magyar kalendáriumából.)
A középkori magyar földnek a virágjában lévő őstermelés adott sajátos külsőt, vonásokat és színeket. Az ország különböző vidékein azonban a termelés, az éghajlathoz, talajviszonyokhoz és a helyenként változó természeti adottságokhoz alkalmazkodva, nem mutat egységes képet. Az Alföld tengersík pusztáin a keleti steppéken tanult állattartás volt a magyar falvak életkitöltő foglalkozása, a hegyes vidékek kövér legelőin a havasi pásztorkodás virágzott. Az ország többi részében a nyugati népek mintái szerint művelt szántóföldek és szőlőhegyek voltak a lakosság megélhetésének legfőbb forrásai.

Hordószekér a XV. században. A jánosréti főoltár részlete.
(Szépm. Múzeum.)
Az ősi foglalkozások közül az állattenyésztés valamennyi táj gazdasági életében jelentős szerepet vitt. Egyrészt a gazdálkodó ember semmiképpen nem nélkülözheti munkájában az állatok erejét, táplálkozásában és ruházkodásában különféle szolgáltatásaikat. Másrészt a középkori viszonyok közepette, [Középkori őstermelés] amikor a pénznek a mainál hasonlíthatatlanul kisebb körű jelentősége volt, elsősorban a lábas jószágot tekintették vagyonnak, az állatok számát a földi gazdagság fokmérőjének. Nem csoda tehát, hogyha a földesúri gazdaságok és a jobbágyháztartások, falusiak és városiak egyformán arra törekedtek, hogy mindenkor megfelelő állománnyal rendelkezzenek. Az egri püspökségnek például a középkor végén kétezernél több juha, 355 szarvasmarhája, 245 sertése volt. A humanista műveltségű Várdai István bíbornok hagyatékában nem kevesebb, mint 32 ökröt, 40 barmot, 300 lovat, 3000 juhot, 350 disznót találtak. De nemcsak a nagyok gazdaságai tartanak jelentős állatállományt, hiszen az egyik színtelen életű békésmegyei jobbágyfaluból a hatalmaskodó szomszédok egy alkalommal kereken 100 lovat, 400 szarvasmarhát és 3000 juhot rabolnak el. Még a legalacsonyabb szinten álló szegényemberek házatájáról is elmaradhatatlan a lábas jószág, egy-két ló, tehén, juh, kecske, a tehetősebbek gazdaságában pedig egészen tekintélyes számú állat él. A Károlyiak egyik jobbágyának például 14 ökre és 24 disznaja van, az Alföldön nem egy parasztember akad, akinek 20–30 lova legel a falu határában, a ménesben. Így nem is különös dolog, hogy a pesti vagy szegedi vásárokon – miként egy erre vetődő francia utas nagy csodálkozással leírta – 2-3-4 ezer lovat könnyűszerrel lehetett összevásárolni.
A középkori magyar gazdaságok állatai legnagyobbrészt a keleti pusztáról hozott fajták, amelyekhez a nyugati országokból újak jönnek és lassanként megindul a keveredés. A magyarságnak – mint a pusztai népeknek általában – három legtöbbre becsült állata a ló, a szarvasmarha és a juh. A ló, a puszták öröksége, az új hazában is megtartotta fontos szerepét. A középkori magyar földön élő fajtája gyorslábú, erős, kitartó állat, legszebb példányai Erdélyből és a Székelyföldről kerülnek ki. Az alföldi ménesek lovai szilajak, vadak, nem egykönnyen idomíthatók és nehezen szoknak hozzá a patkoláshoz. A nagyurak gazdaságában éltek másfajta lovak is, amelyek török földről vagy a szomszédos népektől kerültek ide. A magyarság azonban – írja Mátyás király egyik levelében – saját nevelésű paripáin vívta meg sok-sok diadalmas csatáját törökkel és keresztény ellenségekkel, az idegen lovak nem is volnának alkalmasak ilyen komoly feladatok megoldására. A szintén keleti származású magyar szarvasmarhán az itt töltött ezer év jóformán semmit sem változtatott. A középkorban is ugyanaz a hosszú szarvú, hatalmas testű, edzett, munkabírásban, szívósságban és igénytelenségben utolérhetetlen fajta, amely a végtelen steppékről jött a magyarsággal és amely még ma sem tűnt el egészen. A juhok közt, amelyek hatalmas nyájakban járták az alföldi és a havasi legelőket, kétféle fajta volt: a Keletről hozott racka-féle és az európai parlagi, amelyet az itt talált népek tenyészetéből ismert meg a magyar állatgazdálkodás. A lóban, marhában és juhban nem merült ki az uradalmak és jobbágyháztartások állatkészlete. Sokfelé tenyésztették a kecskét, amely a legszegényebb rétegeknek jóformán egyetlen állata volt, továbbá a sertésnek két ősi, a mult században kipusztult magyar fajtáját: az erdei életmódhoz szokott bakonyit és a mocsaras vidék növényzetével táplálkozó szalontait. Nagy számban éltek a földesurak és szegényemberek házatáján baromfiak: libák, csirkék, tyúkok, kappanok, amelyeknek egy részét a jobbágynép országszerte adóba fizette urának. A gazdaságok állatsorát a halak zárják be, amelyeknek legkülönbözőbb fajtái (viza, tok, kecsege, harcsa, keszeg, ponty, pisztráng, süllő stb.) éltek a magyar vizekben és a méhek, amelyeket főként erdős vidékek tenyésztettek.
A magyar föld népe állatait kétféleképpen tartotta. Az egyik tartásmód kinnhagyja a jószágot télen-nyáron, éjjel-nappal, napsütésben, esőben, szélben a legelőkön, a másik fából, nádból, sárból készített épületekkel (istálló, ól) védi az állatállományt, hogy meg ne vegye a tél hidege és ne szenvedjen az időjárás szeszélyeitől. Az előbbinek, a szilaj vagy rideg pásztorkodásnak, [Állattenyésztés] mely a keleti steppékről jött, az Alföld széles síkja volt a világa. Hatalmas gulyák, ménesek, juh- és sertésnyájak éltek itt szabadon, szinte vadállatok módjára. A lábas jószágot istállózó állattenyésztést, amelyet istállós, jászlas, szelíd tartásmódnak neveznek, a szomszédos népektől és a nyugati bevándorlóktól tanulta el a magyarság. Az ország nagy részében az ember ilyen módon gondozta háza körül állatait, munkájának és megélhetésének nélkülözhetetlen segítségeit. A legelőket járó ló, tehén vagy juh közvetlenül, legeléssel szerezte mindennapi táplálékát, az istállóban tartott jószág ellátásáról arra az időre, amelyet nem a szabad természetben, hanem fedél alatt töltött, a gazdaságnak kellett gondoskodnia. A falvak határuk egy részét a legelésző nyájak számára hasították ki, azonkívül az állatállománynak szolgáltattak táplálékot a pihenő, csupán gazt és burjánt hozó ugar-földek. Sok helyen behajtották a jószágot az erdőkbe is, főként a disznókat, amelyeket azután a tölgyek gazdag makktermése hízlalt kövérekké. Az istállós tartásmód mellett a legelőktől és szántóktól elkülönített kaszálókon gyüjtik a szénát földesúri majorok és jobbágygazdaságok. Száraz takarmánynak használják fel a töreket, szalmát, pelyvát, a gazdálkodás másodrangú termékeit.

Juhászok a XV. században. A radácsi szárnyasoltár Szent Joachimot ábrázoló képén.
(Szépművészeti Múzeum.)
Voltak azután állatok, amelyek természetüknél fogva egész külön tartásmódot és ellátást kívántak. A méhek kasokban éltek, a baromfiaknak a ház közvetlen közelében volt a helyük, a halak számára sok helyen már mesterséges halastavakat is készítettek: vagy valamelyik folyóvíz medrének egy részét rekesztették el, vagy kisebb-nagyobb medencét ástak, amelyet a közeli forrás, patak, tó állandóan friss vízzel töltött teli és amelyben fajok szerint csoportosítva helyezték el és tenyésztették a halakat. A halászat, a magyarság ez ősrégi foglalkozása nagyrészt változatlanul megtartotta Keletről hozott sok évszázados szerszámait, amelyeket a szomszédos népek gyakorlata néhány új eszközzel egészített ki. Mindenfelé elterjedt volt a halászatnak az a módja, hogy vidékenként különféle formájú, nádból, vesszőfonásból készült, a folyó- és állóvizekben megfelelő helyeken rögzített fogókészülékek (cege, varsa, vejsze, vejsz) felé irányították, a víz sodrával, vagy ijesztéssel kényszerítve, a halakat. A másik fajta legfontosabb halászat egy-egy kisebb-nagyobb vízterület halállományát mozgatható kerítőhálóval, gyalommal zárta körül és emelte ki.

Pásztor. Fafaragvány a XV–XVI. század fordulójáról. Sárosmegyei oltárról.
(Szépművészeti Múzeum.)
Az állatok őrzése és gondozása külön embereknek, pásztoroknak, csikósoknak, gulyásoknak, csordásoknak, méhészeknek volt a feladatuk, akik vagy valamelyik földesúr, vagy a falu szolgálatában állottak. A királyi gazdaságok és az előkelőbb birtokosok lovaik betanítására hozzáértő lovászmestereket, lovászokat tartottak.
A társadalom a gazdálkodásban és a mindennapi életben egyaránt nélkülözhetetlenül nagy hasznát látta az állatállománynak. A lábas jószágnak elsősorban erejét használták ki, az eke és a szekér elébe ökröket, lovakat fogtak, ez utóbbiak repítették sík vidékeken az idegen szemnek feltűnő könnyű magyar kocsikat, vagy pedig hátukon hordozták az embert utazáskor, tornajátékokon és háborúban. Az állatok szolgáltatták a középkor főtáplálékát: a húst, amelynek élvezhetőségét azzal fokozták, hogy a vágásra szánt jószágot hízásra fogták. A különböző életszinten állók – a szegényebb rétegeket leszámítva – mindenfelé nagy mennyiségben fogyasztották a marha, juh, sertés és a baromfiak húsát, valamint a halakat, amelyek az akkori naptárba iktatott sokféle böjtösnap miatt igen gyakran kerültek az asztalra. Fontos ételek voltak az állati szolgáltatások közül a tej, a tejtermék, a tojás és a méz, mely a cukrot nem ismerő középkor egyedüli édessége volt. Állataitól nyerte továbbá az ember a ruházatához szükséges gyapjút és bőrt, valamint a viaszt, amely istentiszteletek idején az oltáron égett, esténként pedig világosságot adott a középkori otthonoknak. Végül nem megvetendő hasznot [A földművelés rendszere] hozott földesuraknak, szegényembereknek a lendületben lévő és az országhatárokat is átlépő állatkereskedelem.
A falvak és városok a középkor végén országszerte munkába fogták földjüknek kisebb-nagyobb darabját, hogy a benne rejtőző erők az emberkéz irányítása mellett kenyér- és más fontos növényeket teremjenek a megélhetéshez. A magyarság lakóhelye – az Alföld homokját és hegyesvidéki telepek soványabb határát nem számítva – csaknem mindenfelé fekete, kövér talaj volt, amely kevés munka ellenében is bőségesen fizetett.

Pásztorok a XV. században, a bártfai Krisztus születése oltáron.
A földművelésben évszázadok gyakorlata és tapasztalata bizonyos rendszert alakított ki, amelynek az volt a célja, hogy a termelés erőforrását kímélje, megvédje a kimerüléstől. A falvak területüket felosztották és az egyes részek különböző feladatokat kaptak: rétnek, legelőnek, kaszálónak, szántóföldnek szolgáltak. Hogy pedig az évről-évre megszakítás nélkül ismétlődő egyforma termelés fáradttá ne tegye a földet, váltogatták a beosztást. Az a határrész, amely egy ideig búzát, árpát, rozsot hozott, legelő lesz, hogy pihenhessen, szerepét pedig olyan földek veszik át, amelyeken eddig szünetelt a munka. Ennek a gazdálkodási módnak kezdetlegesebb formájában kétfelé választják a határt, az egyik részt felszántják, a másikat rétnek, legelőnek hagyják és időnként felcserélik őket. A ciszterciek mintagazdaságai azonban lassanként megtanították a magyar népet a talaj gazdaságosabb kihasználására. Ez pedig úgy történt, hogy a termelés rendelkezésére álló földet három darabra (nyomás, forduló) osztják. Az elsőt ősszel vetik be és a következő év júniusában aratják le, a másodikon a tavaszi szántással indul a gazdasági munka és a nyár közepére érik sarló alá a gabona, a harmadikat vagy parlagon vagy pedig feltörve, de be nem vetve ugarnak hagyják, hogy erőt gyüjtsön arra az időre, amikor reá kerül a sor. Az őszi vetés, tavaszi vetés és ugar hármas szerepe esztendős időközökben a faluhatár más és más részeinek jut, ami a föld életét eléggé változatossá teszi, mert csak háromévenként kell ugyanazt teremnie. Ez az úgynevezett háromnyomásos rendszer, amelynek gyökerei még a római világ mezőgazdasági életébe mennek vissza, – akárcsak Nyugaton – Magyarországon sem tudott mindenütt elterjedni. Ahol sűrűbb foltokban élt a lakosság, szűk volt a határ, ott hamarosan áttértek a hármas beosztásra, az akkori idők legtökéletesebb megoldásformájára, amely megszakítás nélkül a föld kétharmad részét állítja a termelés szolgálatába. Azoknak a vidékeknek azonban, amelyek az állattartást tekintették főfoglalkozásuknak s így mindenekelőtt arra törekedtek, hogy hatalmas nyájaik részére minél nagyobb füves területeket tartsanak fenn, kevés volt a faluhatár egyharmadára csökkent legelő. Az állattenyésztés érdekei miatt tehát sok helység nem osztotta földjét három részre, hanem megmaradt a kétnyomás rendszere mellett.
A fáradt földek termőerejét elsősorban pihentetéssel igyekeztek újjáfrissíteni, a trágyázás fontosságát a középkor nem ismerte fel eléggé. A trágyát külföldi országokban is az útra hányták vagy a folyóvízbe vetették, úgyhogy a mezőgazdasági termelés nagyon ritkán látta valami hasznát. Egyedül a szerzetesgazdaságok használták fel talajuk javítására, valamint a mostoha viszonyokkal küszködő felvidéki falvak, amelyek számára életkérdés volt, hogy sovány földjeik helyrehozhatatlanul ki ne merüljenek. Máshol legfeljebb csak akkor jutott a termőterület állati trágyához, amikor ugarként pihent és a barázdáin nőtt fű, gyom lelegelésére az emberek reáhajtották a lábas jószágot.
A mezőgazdaság különféle munkáit, a föld őszi-tavaszi felszántását, a mag elvetését, a termés learatását, betakarítását, kicséplését, vidékenként az időjáráshoz alkalmazkodva, esztendőről-esztendőre ugyanazokon a napokon végezték. Ez az időbeosztás, valamint a gazdálkodó munkáját át meg átszövő babonás szokások, amelyekkel az ember a termelés és fejlődés titokzatos folyamatát kísérte, nem egyszer a pogány korból kiindulva szállottak az elmenő nemzedékekről örökségként a helyükbe lépőkre, és a futó századok [A munka eszközei] alig változtattak rajtuk valamit. A földesurak és a jobbágyok gazdaságai, amelyeknek teendői nagyrészt ugyanazokra a munkáskezekre vártak, természetszerűleg nem végezhették egyszerre a különféle feladatokat; a szegényemberek csak azután foghattak saját földjük felszántásához vagy saját termésük betakarításához, amikor már uruk majorjában készen voltak a munkával.

Az eke legrégibb magyar ábrázolása Zenthei Mátyásnak V. Lászlótól 1456-ban kapott címerében.
(Országos Levéltár.)
Az eszközök, amelyekkel a középkor gazdálkodó embere dolgozott, – mai szemmel nézve – nagyon kezdetlegesek voltak. Ebben a vonatkozásban a jobbágyföld nem állott a földesúri mögött, mindkettő jóformán különbség nélkül ugyanolyan eszközökkel ugyanolyan megművelést kapott. A legfontosabb szerszám az eke volt, amely földethasító alkatrészei, a csoroszlya és a szántóvas kivételével egészében fából készült. Minthogy csak vékony réteget tört fel és a talajt nem tudta eléggé megforgatni, a nyomában maradt barázdák gazdag termést nem hozhattak. Ugyancsak az eredményesség rovására történt, hogy a boronát a legtöbb helyen nem ismerték, a mag jórésze tehát – hacsak nem először szórták be a tarlót gabonával és azután szántották fel – veszendőbe ment, a madarak zsákmánya lett. A mezőgazdaság többi munkáinak végzésében sarló, kasza, kézicsép, szórólapát, kapa, ásó és fejsze állottak az emberek rendelkezésére.
A faluhatárok ekével feltört darabjai elsősorban gabonaféléket, búzát, árpát, rozsot, zabot, kölest termettek, a különböző színvonalon álló középkori otthonok e nagyfontosságú eledeleit. Ugyancsak a szántóföldeken kaptak helyet a hüvelyesek, borsó, lencse, továbbá a káposzta, len, kender, végül a tök és dinnye, amelyek különösen az Alföld homokos talaját szerették. A szerzetesgazdaságok, példájuk nyomán pedig földesurak és szegényemberek, a ház közelében a nyomásokra darabolt határ körforgásától független kisebb-nagyobb földet tartottak fenn, a kertet, amelynek a talaját nem ekével művelték, hanem kéziszerszámok segítségével. Itt gondozták – nagyuraknál külön kertészek – a híres magyar gyümölcsöket, almát, szilvát, cseresznyét, diót, körtét hozó fákat, és a kertgazdaságokban nőttek fel a sör készítéséhez használt komló, valamint a konyha számára szükséges különféle vetemények és zöldségek.

Szőlőtaposás a XV. században.
(Az Országos Széchenyi Könyvtár magyar kalendáriumából.)

Kádárok a XVI. század elején. Bem Balthazár 1505-ben készült Codex picturatus-ából.*
(Krakkó, Jagello-könyvtár.)
* Bem Balthazár krakkói születésű és odavaló polgár városának kiváltságleveleit, rendtartását és az ottani céhek szabályzatait 1500–1505 között díszes és sok festett képpel ellátott kódexben gyüjtötte össze, amelyet a város tanácsának ajándékozott. E nagybecsű művelődéstörténeti forrás képeiből néhányat a középkori magyar-lengyel kapcsolatok és a két nemzet kulturális életnyilvánulásainak hasonlósága tudatában kötetünk illusztrálására felhasználtunk. Tehettük ezt annál inkább, mert amint azt Jan Ptasnik Cracovia artificum c. művében kimutatta, Krakkóban a XV–XVI. század folyamán igen sok magyar iparos élt és dolgozott, ép úgy, mint ahogy lengyelek hazánkban is jelentős számban fordultak meg.
A szőlőművelés, amelyhez a magyarság Champagne-ból, Burgundiából, a Rajna-mellékről, valamint Görögország és Itália gazdag bortermő vidékeiről kapta az indítást, a nemesfajú vesszőket és messze visszamenő kultúrák hagyományait, még olyan helyeken is foglalkoztatta a városok és falvak lakosságát, ahol ma már nyoma sincsen a szőlőnek. A középkori és a renaissance-udvaroknak, a nemességnek és az alsóbb rétegeknek egyformán a bor volt a kedvenc italuk, a szomszédos országok nagyszerű lehetőségeket kínáltak a magyar föld híres borainak értékesítésére, nem csoda tehát, ha a szőlőművelés mindenütt fellendült. A szőlőtermő hegyek, dombok magukhoz hívták a közelebbi-távolabbi környék népét. Különböző földesurak alárendeltjei és függő viszonyt nem ismerő városi polgárok egymás mellett vállaltak a szőlők tulajdonosától kisebb-nagyobb területet, amely után nem a szokásos jobbágyszolgáltatások jártak, hanem szerződésben megállapított bérösszeg. A szőlőhegyek urai ugyanis másként nem tudtak elegendő munkáskézről gondoskodni, a parlagon hagyott szőlőnek pedig menthetetlenül pusztulás a sorsa. Virágzó szőlőültetvények lepték el széles a Dunántúlt, Pozsonyt, Hontot, Nógrádot, Hevest, Borsodot, fejlett bortermelés folyt Erdélyben, a Szerémségben, Szlavóniában, sőt még Nyitra, Gömör, Ung, Bereg és Bihar délre néző hegyoldalainak is jutott annyi napsugár, hogy megérhessen rajtuk a szőlő. A magyar borok között voltak fehér és vörös színűek, könnyűek, nehezek, édesek, fanyarok, savanyúak, a legkülönbözőbb [Szőlőművelés] ízlések gazdag választékot találtak bennük. A középkori magyar földön termett borok királyának a szerémit tartották, amelynek nem kellett szégyenkeznie még a délszigetek, Kréta, Korzika szőlőinek mézédes nedűjével és a franciák legjobb terméseivel szemben sem. Rajtakívül különösen a balatonvidéki, soproni, pozsonyi borokat vette szárnyára a hír és a budait, amelyről egy burgundiai utazó azt írta, hogy tüzességét a földben rejlő kénes tartalmú meleg forrásoktól nyeri. A Hegyalján még csak ekkor ültetik az első szőlővesszőket, hogy azután a lendületbe jövő szőlőkultúra alig pár évtizedes multtal és hagyománnyal a háta mögött elindítsa bortermését világhódító útjára. E változatos fajtákat nagy bőségben hozták a szőlőhegyek; olyan esztendőben, amikor a szőlőnek kedvezett az időjárás, szüretkor nem tudtak elegendő edényt találni a termés elhelyezésére. Bakócz Tamás például egri püspök korában évről-évre 800–1200 hordót tud megtölteni, Mátyás király renaissance-udvara pedig a nagy örömnapokon pazarló fejedelmi bőkezűséggel szökőkútban folyatta a bort, fehéret és vöröset. A gazdaságok bortermésüket pincéjükben fajták szerint csoportosítva különböző hordókban kezelték és készítették elő a fogyasztás, valamint a piac számára.

Vadkanvadászat. Miniált kép Kálmáncsehi Domokos székesfehérvári prépost Budán készült breviáriumában. XV. század vége.
(Országos Széchenyi könyvtár.)
Az embernek sokféle hasznot jelentő erdőségek még a középkor végén is nagy foltokban takarták a magyar földet, kivéve az Alföld fában koldusszegény síkját, ahol legfeljebb a patakok mentén húzódott meg egy-egy kisebb füzes. Az erdő szolgáltatta a fát a tüzeléshez, a szerszámok készítéséhez, otthona volt a vadászatnak, halászatnak, méhészetnek, szénégetésnek, mielőtt pedig a vetést learatták vagy a rétet lekaszálták, itt talált élelemre a falvak állatállománya. A faanyaguk használhatósága szerint rangsorolt erdők között legnagyobb értéke a makkos és a bárdos erdőnek volt, amelyek az állatok makkon hízlalását tették lehetővé, illetve épületfát adtak. A kevésbbé becses fákból álló eresztvény erdőért az előbbi fajták árának már csak egyötödét fizették, míg a legalacsonyabb fokozat, a közönséges erdő vagy cserjés nem ért többet, mint a puszta föld. A fa használatát az erdőségek fontosságának felismerése, az erdővédelem szorította határok közé. Sok helyen már külön embereknek, az erdőóvóknak volt a feladatuk, hogy az erdős vidék faanyagának és állatainak pusztítását megakadályozzák. Az erdőírtás nem rendszertelenül és kíméletlenül folyik, hanem bizonyos időbeosztással halad lépésről-lépésre, a felszabadult területeket pedig nem foglalják el a mezőgazdaság számára, hanem hagyják, hogy újból kibontakozzék rajtuk az erdő sajátos növényvilága. Sőt már az is előfordul, [Szőlőművelés] hogy az ember maga ültet fákat, ahol szükség van reájuk, például a halastavak partjára vízmentét kedvelő fűzeket.
A napsütéses, gazdag középkori tájakra, amelyeket a Magyarországot járó idegenek elbeszélései olyan megkapó képekben örökítettek meg, a közelgő vihar árnyékai sötétednek. A déli szomszéd, a török hatalom már indulásra készen áll, hogy nyugatelleni útjában az első csapást a magyarságra mérje, a keresztény világ kapujának őrtállójára. Miután a középkori magyar állam Mohács mezején sírba dőlt, a török hadak és a folyvást tartó háborúk, amelyek véges-végigtarolták a magyar földeket és virágzó falvak életét oltották ki, rövid pár év alatt eltüntették széles területek népét és vele együtt századok munkáját, szorgalmát, erőfeszítéseit. A természet adakozó kedve továbbra sem szűnt meg a magyar földön, de végzetesen elfogyott az emberkéz, amely a termőerőket keretek közé simítsa és szolgálatába parancsolja.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me