FRAZER, JAMES GEORGE (1854–1941, skót néprajzkutató)

Full text search

FRAZER, JAMES GEORGE (1854–1941, skót néprajzkutató)
… sok minden, amit szilárdnak szoktunk tekinteni, inkább a babona homokján, mint a természet szikláján nyugszik.
A primitív ember úgy hiszi: ebben a világban nem korlátozza a hatalmát semmi abban a törekvésben, hogy a természeti folyamatot a saját hasznára befolyásolja. Imák, ígéretek, vagy fenyegetések jó időt és bőséges termést eredményezhetnek; és ha egy isten, amint olykor hiszi, ő benne magában inkarnálódik, akkor nem is kell magasabb lényhez folyamodnia; az ő primitív személyében fellelhetők mindazok az erők, amelyek a saját és embertársai jólétének előmozdításához szükségesek.
Ha elemezzük azokat a gondolati alapokat, amelyeken a mágia felépül, akkor azt látjuk, hogy ezek két részre oszthatók; először: a hasonló hasonlót hoz létre, vagyis a következmény hasonlít az okára; másodszor: dolgok, amelyek egyszer kapcsolatban álltak egymással továbbra is hatnak egymásra a távolból, még akkor is, ha a fizikai kapcsolat megszűnt közöttük. Röviden: a mágia a természeti törvények hamis rendszere és egyúttal téves magatartásszabály; ugyanannyira hamis tudomány, mint amennyire terméketlen praxis. A varázsló számára a mágia mindig praxis és sohasem tudomány; a tudományoknak még puszta ideája sincs meg fejletlen elméjében.
Idővel a tudás lassú haladása, amely annyi dédelgetett illúziót tépett szét, legalább az emberiség gondolkodó részét meggyőzte arról, hogy a tél és nyár tavasz és ősz változása nem csupán az ő mágikus szertartásainak eredménye hanem a természet tovatűnő színfalai mögött valamilyen mélyebb ok, valamely nagyobb hatalom működik. Most már úgy képzelte el a növényzet fejlődését és pusztulását, az élőlények születését és halálát, hogy azok olyan isteni lények, istenek és istennők növekvő és csökkenő erejének a következményei, akik az emberi élet mintájára születtek, és haltak meg, házasodtak, és nemzettek gyermekeket.
Bármennyire nyugtalanítja a filozófus lelkét az, ha két ellentétes elv alapján járnak el, a közönséges embert ez alig érinti, sőt valójában ritkán jut el odáig, hogy tudomásul vegye. Neki az a dolga, hogy cselekedjék, nem pedig az, hogy cselekvésének motívumait elemezze. Ha az emberiség mindig logikus és bölcs lett volna, a történelem nem lenne az esztelenség és a bűn hosszú krónikája.
Élni és életet adni, táplálkozni és gyermekeket nemzeni: ezek voltak az ember elsődleges szükségletei a múltban, s ezek lesznek a jövőben is, míg a világ világ.
Az aranyág. Bp., 1965.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me