FUKUYAMA, FRANCIS (1952–, amerikai filozófus-politológus)

Full text search

FUKUYAMA, FRANCIS (1952–, amerikai filozófus-politológus)
Nem vitás, hogy a világ legfejlettebb országai egyúttal a legsikeresebb demokráciák is. Ám a modem természettudomány az Ígéret Földjének csak a kapui elé, s nem magára az Ígéret Földjére vezet bennünket, mert nincs olyan gazdasági szükségszerűség, mely szerint az ipari fejlődés a politikai szabadságot is meghozza.
Az ember azonban alapvetően különbözik az állattól, mert ezenfelül más emberek vágyaira is vágyik, vagyis azt kívánj a, hogy emberként ismerjék el; olyan lényként, akinek bizonyos értéke és méltósága van.
Most, hogy az emberiség az ezredév vége felé halad, a parancsuralom és a szocialista tervgazdaság kettős csődje folytán egyetlen olyan ideológia maradt a porondon, amely egyetemes érvényre tarthat számot: a liberális demokrácia, az egyéni szabadság és a népfelség tana.
Liberalizmus és demokrácia két szorosan összefüggő, mégis különálló fogalom. A politikai liberalizmust a legegyszerűbben úgy lehet meghatározni, mint annak a törvénynek a betartását és betartatását, amely szerint bizonyos egyéni jogok kívül esnek a kormányzat hatáskörén.
Figyelemre méltó empirikus bizonyítékok szólnak amellett, hogy a piacorientált modernizáló tekintélyelvű vagy parancsuralmi rendszerek jobb gazdasági teljesítményekre képesek, mint demokratikus megfelelőik.
… a történelem végére értünk, mert az egyetemes és egységes állam polgárai tökéletesen kielégítőnek találják az életüket.
Az Egyesült Államokban hivatalosan „szegény sorsúnak” minősítettek sokkal jobb körülmények közt élnek, mint a harmadik világ egyes országaiban a tehetőseknek számítók. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az egyesült államokbeli szegény emberek elégedettebbek az afrikai vagy dél-ázsiai tehetőseknél, mert önérzetüket sokkal több sérelem éri mindennap.
… a szexuális hódítás rendszerint nem pusztán a fizikai kielégülést szolgálja – ehhez nem mindig szükséges partner-, hanem azt az igényünket is tükrözi, hogy a meghódított „elismerje” kívánatos voltunkat.
Az emberek nem azért tüntettek Lipcse, Prága, Temesvár, Peking vagy Moszkva utcáin, hogy a kormányzat teremtse meg nekik a „posztindusztriális gazdaságot” vagy töltse meg áruval az élelmiszerüzleteket. Szenvedélyes haragjukat az igazságtalanságnak viszonylag kis megnyilvánulásai gerjesztették fel: egy lelkész kitelepítése vagy párthatalmasságok konoksága, akik nem méltóztatnak átvenni egy követelésjegyzéket.
A rabszolga tudata … magasabbrendű, mint az úré, mivel több benne az öntudat, vagyis a saját magát és helyzetét tükröző képzet.
Egy thümotikus szenvedély, az arisztokrata úr elismerésvágya indította el a történelmi folyamatot, s aztán két szintén thümotikus szenvedély, a vallásosság és a nemzeti érzés – amelyek sokszor átcsaptak fanatizmusba, illetve nacionalizmusba – vitte előre háborúkon és konfliktusokon át, évszázadról évszázadra.
Mivel az államok vitáit végső soron a háborúk döntik el, az államoknak elég erőseknek kell lenniük, hogy adott esetben megvédhessék magukat.
A realizmus második tanítása az, hogy a barátokat és az ellenségeket elsősorban erejük, hatalmuk alapján kell megválasztani, nem pedig ideológiájuk vagy államrendjük belsőjellege alapján.
… a moralitásnak a külpolitikában nincs helye.
Ami az egyenlőség természeti akadályait illeti, az első számú az, hogy a képességek és a tulajdonságok nincsenek egyenlően elosztva.
A liberális demokrácia tipikus polgára az az egyén, aki Hobbes és Locke jó tanítványaként az önfenntartás kényelmes-kellemes formájáért feladja a magasabb rendű értékbe vetett büszke hitét.
Az amerikaiak már sokkal többet törődnek az egészségükkel – mit esznek és isznak, milyen testgyakorlatot végeznek, jó színben, rossz bőrben vannak-e – mint azokkal az erkölcsi kérdésekkel, amelyeken őseik annyit emésztődtek.
… ha az embert az elismerésért való küzdelem vágya és a természet meghódítását célzó munka határozza meg, s ha a történelem végén sikerül is elismertetnie emberi voltát és egyben megteremtenie az anyagi bőséget, akkor a „szó szoros értelmében vett Ember” léte is végetér, minthogy nem dolgozik és nem küzd többé.
A közösségi életnek a kapitalista gazdaság is sokat árt: a liberális gazdasági elvek nem támogatják a hagyományos közösségeket, épp ellenkezőleg: elszakítják egymástól és szétszórják az embereket.
A tapasztalat azt mutatja, hogy ha az emberek nem küzdhetnek egy igaz ügyért, mert az egy előző nemzedék idején már győzedelmeskedett, akkor az igaz ügy ellen fognak küzdeni.
Ha igaz, hogy a történelmi folyamat a racionális vágy és a racionális elismerés ikerpillérein nyugszik, és hogy a modern liberális demokrácia az a politikai rendszer, amely bizonyos egyensúlyt teremtve a leginkább kielégíti mind a kettőt, akkor a demokráciát fenyegető legnagyobb veszély, alighanem az, hogy valójában magunk sem tudjuk, hányadán állunk, mit akarunk.
A történelem vége és az utolsó ember. Bp., 1994. Somogyi Pál László.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me