JÁSZI OSZKÁR (1875–1957, társadalomtudós, politikus)

Full text search

JÁSZI OSZKÁR (1875–1957, társadalomtudós, politikus)
A liberális szocializmus a társadalom organikus felfogásán alapszik.
A liberális szocializmus egy optimista társadalmi rendszer, … optimista abban az értelemben, hogy a „tiszta” közgazdaság (tehát az extraökonómiai tényezők által meg nem zavart gazdasági együttműködés) alapvető törvényszerűségeinek spontán érvényesülésében egy végtelen haladás és fokozódó harmónia útját látja.
A liberális szocializmus a kapitalizmust maga is, miként a marxizmus, egy igazságtalan s egyre inkább célszerűtlenné váló berendezésnek tartja, s annak megszüntetésére törekszik…
A liberális szocializmus a marxizmus vadul centralizáló és etatista (bár az állam elhalásáról szokott szavalni) tendenciáival szemben individualista, mely az államban csak egy szükséges rosszat lát.
A liberális szocializmus a militarizmussal kacérkodó marxizmussal szemben feltétlenül antimilitarista és pacifista.
A marxi amoralizmussal szemben a liberális szocializmus hisz alapvető természetjogi viszonylatok létezésében az emberek között, melyeknek minden megzavarása visszaveti a gazdaságot és az emberi kultúrát.
A marxi értékelmélet mechanikus és uniformizáló, mindent az átlag munkaidőre visszavezető tendenciájával szemben a liberális szocializmus különösen hangsúlyozza a szellemi munka nagyobb produktivitását és azt a törvényt, hogy minden értékrelációban a munka kvalitásának és intenzitásának döntő mértékben kell érvényesülnie, valamint azt, hogy a szellemi munka vezető, célkitűző, szervező ereje nélkül nincs társadalmi haladás.
A liberális szocializmus a marxizmussal szemben nem hisz sem a katasztrofális, sem a megváltási elméletekben. A forradalom egy elkerülendő rossz.
Az oly iskola-laicizálás sem kell nekem, mely a régi dogmák helyébe újakat szajkoltat bele éretlen gyermekekbe…
Igen, hiszem, hogy a Nyugat vezető államaiban az államhatalom megszűnt kizárólag a kapitalisták végrehajtószerva lenni, hanem hogy igen jelentős mértékben kénytelen a proletariátus érdekeit is tekintetbe venni.
… arról van szó, hogy minden ember egyenlő feltételek és egyenlő kilátások mellett teljesíthesse társadalmi működését. Éppily kevéssé akar az új állam alapvető doktrinája minden magántulajdont megszüntetni. Csupán korlátokat szab a tulajdonjognak azáltal, hogy minden jogot azoktól a szolgálatoktól tesz függővé, melyeket az egyén a társadalomnak ad.
Az igazság mértéke nem lehet diktatórikus vagy többségi határozat. A gondolat szabadsága megadja a lehetőséget, hogy régi tévedések helyébe új igazságok lépjenek.
… a mindenkori szuverenitás nem törekszik szükségképp a közjó növelésére irányuló igazságokra, hanem az osztályuralmat konzerváló ideológiára. Minél teljesebb a gondolatszabadság, annál kisebb a kizsákmányolás lehetősége.
Valamennyi tudománynak és a társadalmi fejlődésnek története azt mutatja, hogy gyakran olyan tételek, amelyeket tévedéseknek véltek, igazságokká lettek és igazságok tévedésekké.
Minden új igazság kezdetben egy kis kör meggyőződése, s mindig szemben találja magával a többség ellenségeskedését. A többség a régi hazugságot megszokta és élete rendjébe beillesztette. Így mindig nagy a valószínűsége annak, hogy a gondolatszabadság korlátozása az új igazságok ellen fordul és a régi tévedések érdekét fogja szolgálni.
A gondolatszabadság ugyan tévedések terjesztésére is alkalmas lehet, de ezt a hátrányát messze felülmúlja az az előnye, hogy új és célszerű igazságokat hint el, melyek nélkül nincs haladás.
A gondolatszabadság nem jelent egyebet, mint a gondolat közlésének a szabadságát, nem pedig a külvilágban tényleges eredmények keresztülvitelének a szabadságát.
Minthogy az állam lényegét egy bizonyos rend fenntartása, az erőszakos összeütközések elkerülése, az önbíráskodás kizárása alkotja, nyilvánvaló, hogy az állam sohasem ismerhet el oly törekvéseket, melyek ennek a rendnek erőszakos megváltoztatására irányulnak, mert ha ezt tenné, létalapjával jönne ellenkezésbe.
A kommunizmus kilátástalansága és a szocializmus reformációja. Bp., 1989.
… a minimális nemzetiségi program azt mondja: jó iskolát, jó közigazgatást, jó bíráskodást kell biztosítani a népnek, nyelvre és fajra való különbség nélkül; jó iskola, jó közigazgatás és , jó bíráskodás pedig csak az lehet, amely a széles néptömegeknek eme szükségleteit anyanyelvén elégíti ki.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me