WERFEL, FRANZ (1890–1945, osztrák regényíró, költő)

Full text search

WERFEL, FRANZ (1890–1945, osztrák regényíró, költő)
A leggonoszabb tanítás saját hibánkat a szomszédnál keresni.
A jövőt nem ismerem. De ismerem a veszélyét annak, ha egy közösségben félelem és pánik támad. … – A félelem a legbiztosabb eszköz arra, hogy az ellenséget gyilkosságra ingereljük.
Minden harcias nemzet – nemcsak az oszmán – megbocsátja a katonai kudarcot, ha vele egyenrangú féltől szenvedi el. De olyan fajtól szenvedni vereséget, amelytől idegen a harci eszmény, s azt látni, hogy kereskedők, iparosok, könyvkukacok alázzák meg – ezt harcos jellem sohasem felejtheti.
Senki sem ismeri önmagát, mielőtt próbára nem tétetett.
Az emberi természet kiirthatatlan sajátsága, hogy örökké dühös érvényesülési vágyát könyörtelenné fokozza az alacsonyabb sorúak, a szegényebbek, a nyomorultabbak, sőt még az idegenek rovására is, ahol és amikor erre alkalma nyílik. A megalázásnak ez a szenvedélye és a bosszúvágynak belőle fakadó visszahatása a világtörténelem nagyon jelentős mozgató ereje, amelyet a politikai eszmények kopott kabátja csak igen hiányosan fed el.
A közösségi élet egyik titka, hogy a véletlen a megtelelő időben mindig megteremti a megfelelő eseményt a tömeg felhalmozott elégedetlenségének levezetésére.
Minden ember és minden nemzet kerül egyszer olyan helyzetbe, hogy ő a gyengébbik. Ezért nem szabad tűrni a kiirtásnak, sőt még a megkárosításnak a precedensét sem.
Az egyik legszomorúbb emberi gyöngeség, hogy azt ismerjük a legkevésbé, akinek a legejtettebb rezdüléseit is meg kellene értenünk – az ellenségünket …
Minden ember egy nép közösségébe tartozik, akár akarja, akár nem, és kötve marad hozzá. Ez magából a természetből fakadó tény. Mint keresztény, azt hiszem, a mi égi Urunk a különbözőséget a szeretet kedvéért teremtette. Mert különbözőség és feszültség nélkül nincsen szeretet.
Az alacsonysorsúak, a számkivetettek – és hozzájuk tartoznak a nyomorékok is – csak ritkán tudják elfojtani a kárörvendő diadalérzést, ha a sors valamelyik kegyeltjét letaszítják közéjük, még ha a legjobb barátjuk is az.
Ha elveszed a szemetet az emberi állattól, csak a legszörnyűbb dolog marad a lelkében, az unalom. Önmagával egyik sem bírja ki. És ebből az unalomból származik minden gonoszság …
Ha valaki rögeszme megszállottja, akkor megvan benne a hozzá való képesség, hogy ezt az agyrémét másokra, akár egy nagyobb gyülekezetre is rátukmálja. Ez a politikai propagandisták hatásának legfőbb titka, egypár ostoba frázis és démonian igéző hang …
A következetes gondolkodás megerőltetéssel jár, és megerőltetni senki sem szereti magát.
Rendes időkben a nép egészséges kétkedéssel, világosan meg tudja különböztetni egymástól a jót és a rosszat, szavakban és emberekben egyaránt. … ugyanaz a tömeg, amely a megszokott körülmények között olyan leleplező kétkedéssel fogadja a nagy szavakat, áldozatul esik nekik a katasztrófa pillanatában. Ilyenkor azután a bizonytalan, elmosódott fogalmak hatnak a legerősebben.
Forradalmárok sohase hivatkozzanak törvényessége.
A Musza Dag negyven napja. Bp., 1966. Hódos György.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me