Előszó

Full text search

Előszó
A magyar szent korona országainak Helységnévtárából legutóbb, az 1907. év augusztus havában megjelent kiadás nemcsak majdnem teljesen elfogyott, úgy hogy a kézikönyv iránt folyton mutatkozó keresletnek alig lehetett eleget tenni, hanem a közigazgatás minden ágában, főleg pedig a községek és egyéb lakott helyek elnevezése tekintetében történt igen nagymérvű változások következtében annyira el is évült, hogy szükségessé vált a Helységnévtárnak újabb kiadásáról gondoskodni. Az új kiadás közrebocsátására legalkalmasabbnak látszott a népszámlálás utáni időpont, mint a hogy már évtizedek óta rendesen a népszámlálást követőleg megjelenő Helységnévtárak viszik szét a közönség legszélesebb köreibe a népszámlálás új adatait.
Ennek az új kiadásnak tehát, melyet a magyar kir. központi statisztikai hivatal most bocsát a nyilvánosság elé, egyik legfőbb jellemző vonása az, hogy az 1910. évi népszámlálásnak új adatait tartalmazza úgy a községek lélekszámát, mint a házak számát, valamint a községek lakóinak főbb nemzetiségek szerint való megoszlását illetőleg is.
Ugyancsak az új népszámlálás adataira való tekintettel vétetett fel a Helységnévtárba ezúttal is az általános rész, a mely a községeket vármegyék, járások, községi és körjegyzőségek szerint csoportosítva közli a lélekszám kitüntetésével, sőt az 1902. évi Helységnévtárban megkezdett újításhoz híven minden egyes községnél közreadja a hozzátartozó fontosabb puszták, telepek és egyéb külterületi lakott helyek lélekszámát is.
Már másodízben történik meg ez a gazdag adatközlés és így az 1910. évi eredmények összehasonlításából népességtörténeti kutatásokra is alkalmas; kiválóképen azonban gyakorlati jelentősége van és közigazgatási forgalmi tájékoztatás szempontjából bír nagy fontossággal.
Oly kisebb jelentőségű vagy új alakulatot képező lakott helyek is szerepelnek így – lélekszámuk kitüntetésével együtt – az általános részben, a melyek eddig a Helységnévtárban egyáltalán nem fordultak elő, s a melyek a betűrendes részbe most sem vétettek föl: minthogy azonban a népszámlálási községi gyűjtőív említi őket, az általános rész teljessége érdekében kivánatosnak látszott legalább oda való fölvételük. A jövő mutatja meg, hogy ezek az alakulatok olyan állandóbb jellegűekké válnak-e, hogy később a betűrendes részbe is bele kell kerülniök.
A Helységnévtár általános részének ezen nagy bővülése mellett feleslegesnek látszott a puszták, telepek és egyéb lakott helyek lélekszámadatait a betűrendes részben is közölni. A betűrendes részben csak a városoknál és községeknél közöltetik a lélekszám, a puszták és telepek lélekszáma könnyen megkereshető az általános részből.
Itt említem meg, hogy az 1910. évi népszámlálás eredményeiről kiadott I. kötetben a fontosabb puszták, telepek és egyéb lakott helyek népessége a főbb demografiai viszonyok szerint is részleteztetik (nem, családi állapot, anyanyelv, hitfelekezet, kor, műveltség). A pusztákról ilyen adatok ezúttal először dolgoztattak fel; ennek az új adatközlésnek is igen nagy jelentősége van úgy gyakorlati, mint népességtörténeti szempontból.
A Helységnévtár egyéb anyaga különben változatlanul maradt a legutolsó kiadáshoz képest, mert évtizedek hosszú gyakorlata állapította meg, hogy mily adatok közlése fontos és szükséges a Helységnévtárakban. Az újabb adatközlésekkel máris eljutottunk addig a határig, a melyen túl további adatok már nem emelnék a Helységnévtár értékét, a mennyiben a mily mértékben gazdagítanák azt egyfelől, oly mértékben rontanák másfelől a kezelhetőségét és növelnék a terjedelmét és árát. Azért e helyütt is különösen hangsúlyozni kivánom, hogy a Helységnévtár a közigazgatási és forgalmi élet legfontosabb megnyilatkozásaiban való tájékoztatásra van hivatva. Ritkábban előforduló és gyakorlati szempontból kevésbbé jelentős tájékoztató adatok nyújtására – így különösen a különböző igazgatási ágak középfokú hatóságainak közlésére – ugyancsak a magyar kir. központi statisztikai hivatal szerkesztésében megjelenő másik kézikönyv, a Magyarország Tiszti Czím és Névtára szolgál. A kettőnek használata egymást kiegészíti, a községeket illető legfontosabb adatokat azonban maga a Helységnévtár is tartalmazza.
Meg kell még említenem, hogy a legutolsó Helységnévtár kiadása óta a községi és egyéb helyneveknek az 1898. évi IV. t.-cz. alapján való törzskönyvezése tovább folyt és 1907 óta a következő újabb vármegyékben fejeztetett be: Alsó-Fehér, Arad, Besztercze-Naszód, Bihar, Brassó, Csanád, Győr, Hont, Kis-Küküllő, Kolozs, Komárom, Krassó-Szörény, Moson, Nagy-Küküllő, Nyitra, Pozsony, Somogy, Szabolcs, Szatmár, Szeben, Szilágy, Szolnok-Doboka, Temes, Torda-Aranyos, Torontál, Turócz, Ugocsa, Veszprém és Zala. A míg tehát az 1907. évi Helységnévtárban 30, most már az új kiadásban 59 vármegye új községi és egyéb helynevei közöltetnek. Olyan tömegét vetette fel ez a névváltoztatásoknak, hogy ez már egymagában is szükségessé tette a Helységnévtár új kiadását. Ez idő szerint az országnak még csak négy vármegyéjében, nevezetesen: Árva, Liptó, Hunyad és Fogaras vármegyékben nincs befejezve a törzskönyvezés munkája.
A névváltoztatások olyképen vannak a Helységnévtárban kitüntetve, hogy a községek és egyéb lakott helyek adatai az új név alatt fordulnak ugyan elő, a régi név azonban utalásképen szintén közöltetik, úgy hogy a Helységnévtárt azok is használhatják, akik a községet régi nevén keresik.
Megemlítem végül, hogy a Helységnévtárnak Horvát-Szlavonországokra vonatkozó része ezúttal is a zágrábi kir. országos statisztikai hivatal összeállításában készült. A Helységnévtárnak ez a része is jelentékenyen változott, a mennyiben a horvát-szlavonországi helynevek helyesírása tekintetében a legutolsó Helységnévtár kibocsátása óta több fontos módosítás történt. A legnevezetesebb ezek közül az, hogy az összetett községneveknél nem a törzsnév iratik elől, és után a jelző, mint eddig szokásban volt, hanem a magyarországi helynevek módjára a jelző megelőzi a törzsnevet. Igy például az eddigi: Miholjac-Dolnji név helyett ezentúl Donji-Miholjac szerepel. A horvát- és szlavonországi adóközségeket alkotó községrészek, házcsoportok, stb. külön elnevezése sok helyütt megszünt és az illető csoportok egy közös gyűjtőnév alá foglaltattak. A régi nevek azonban ezeknél a változásoknál is ki vannak tüntetve utalásképen, úgy hogy a Helységnévtár kezelhetősége ebben a tekintetben sem szenved.
Budapest 1913. február havában.
Dr. Vargha Gyula
min. tanácsos
a m. kir. központi statisztikai hivatal igazgatója.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me