Uszkokok és vlahok a horvát–szlavón végeken

Full text search

179Uszkokok és vlahok a horvát–szlavón végeken
A szerbek nagy számban történő felhasználása a határvédelemben Mohács után – néhány Duna menti várunkat kivéve – tehát nem járt számottevő eredménnyel. Erre majd csak a 18. század elején a harmadik törökellenes védelmi hálózat, az Al-Duna és Száva menti határőrvidékek (Militärgrenze) rendszerének kiépítése alkalmával adódott új, akkor már sikerrel megvalósított lehetőség. Az 1526 utáni rövid 16. században mégis volt a középkori magyar királyságnak egy olyan területe, ahol a szintén menekült délszláv lakosság nem vált a két egymással viaskodó magyar király küzdelmének áldozatává. A dalmát tengerparton és a vele szomszédos horvát területeken az uszkokok (latinul uscoci, a szó jelentése menekült), Szlavóniában pedig az említett vlahok más csoportjainak letelepítése és felfogadása hozott komolyabb eredményeket.
Ezt a folyamatot több tényező segítette elő. Egyrészt Ferdinánd király uralma Horvátországban és Szlavóniában Frangepán Kristóf említett halála (1527. szeptember) után gyorsan megerősödött. Másrészt a horvát területeken az oszmánok meglehetősen közel kerültek Krajna határaihoz, a védelem mielőbbi megszervezése ezért az osztrák tartomány számára égető szükség volt. Végül a középkori magyar királyság bukása után északnyugati irányba itt is jelentős népvándorlás indult meg. A törökök szokásait ismerő és a kardforgatáshoz értő menekültek foglalkoztatására tehát kiváló alkalom kínálkozott, miközben ez anyagi, katonai és politikai megfontolásokból egyaránt igen ajánlatos volt. A földönfutók katonaként vagy letelepített katonaparasztként való alkalmazása azért sem okozhatott jelentősebb problémát, mert Horvátország hegyvidékes tája tele volt kisebb-nagyobb középkori várakkal, a frontvonal jelentős sávja pedig a megelőző fél évszázadban ugyanúgy károsodott, mint a szerémségi területek. Különösen a tengerparti Zenggtől Bihácsig terjedő dalmát–horvát terület pusztulása volt csaknem teljes.
A bécsi hadvezetés nem hagyta kihasználatlanul a kedvező alkalmat. A védelemben érdekelt krajnai rendekkel való együttműködésben a Boszniából és Hercegovinából érkező uszkokokat hamarosan letelepítették vagy végvári 180szolgálatba fogadták. Az előbbire a Kulpa felső folyásának északi partján fekvő Sichelberg, Novo Mesto, Möttling (Metlika) és Tschernembel (Černomelj, ma mindegyik Szlovénia, akkor Krajna déli részén) környékén több hullámban került sor. A telepítést elősegítette, hogy a frontvonaltól nem messze fekvő terület főhercegi birtok volt, és azt a korábbi zálogbirtokos, Kobasics Iván özvegyétől sikerült visszaváltani. Ezután már nem maradt akadálya a menekültek letelepítésének. 1535-ben az uszkokok katonai szolgálatok fejében külön kiváltságlevélben nyerték el szabadságaikat (előbb húsz esztendőre, majd – bár kimondatlanul – örökös adómentességet stb.). Vajdáik és bíráik előjogai azonban szélesebb körűek voltak, mint a közembereké. Az elkövetkező évtizedekben a szomszédos területeken újabb menekült családok kapták meg a privilégiumokat – összesen mégis csak mintegy 150 família. A század közepére így jött létre az úgynevezett sichelbergi kerület (Sichelberger Distrikt), melynek élén egy a katonai és a civil életet egyaránt irányító kapitány állt. Ő a horvát generálisok alárendeltségébe tartozott, így körzete a 16. század második felétől a károlyvárosi főkapitányság különleges része volt, s egészen a 19. századig fennmaradt.
Az uszkokok jelentősebb csoportjainak letelepítésére földhiány miatt nem volt lehetőség. Őket ezért részben a kialakulóban lévő horvát főkapitányság várainak (főleg Zengg, Karlobag, Szlunj, Cetin és Ogulin) katonaságába, részben az adriai-tengeri flotta hajóira fogadták fel. Akiknek itt sem jutott hely, azok vagy tovább vándoroltak Krajna belső területeire és Stájerországba, vagy az oszmánok szolgálatába álltak és martalócként vagy hajósként katonáskodtak. A királyi várakban és a keresztény flottán szolgálók rendes havi zsoldban részesültek, azaz hasonló végváriakká váltak mint például a Balaton-felvidéki végházak magyar védői. A tengerpartiak tevékenysége azonban sok problémát okozott, hiszen az akadozó zsold miatt a kalózkodás mesterségét is gyorsan kitanulták. Ebből hamar komoly politikai bonyodalmak támadtak, hiszen az uszkokok a török bárkák mellett az oszmánokkal fontos kereskedelmi kapcsolatban álló velenceiek gályáit sem kímélték.
A századfordulóra a Bécs és Velence közötti ellentétek pattanásig feszültek. A grazi hadvezetésben ezért merült fel a 17. század legelején – az alább említendő vlahok egy 181részével együtt – az uszkokok Tiszántúlra történő áttelepítésének lehetősége. Ennek azonban sem katonai, sem társadalmi, de legfőképpen politikai okokból éppúgy nem volt realitása, mint a német lovagrend szintén többször szóba került magyarországi letelepítésének. Ráadásul Bocskai István mozgalma idején az udvar a magyar rendekkel nem vállalhatott újabb politikai konfliktust. A Tiszántúlon pedig volt elég probléma magukkal a hajdúkkal is, hiszen 1607 őszén Nagy András vezetésével újabb felkelést robbantottak ki. Az uszkok-kérdés így még bő egy évtizedig napirenden maradt, mígnem a császári hadvezetés fegyverrel kényszerült megregulázásukra, illetve letelepítésükre.
A Szlavóniában előrenyomuló vlahokkal jóval szerencsésebben járt a Habsburg hadvezetés. Hasonlóan privilégiumok fejében való letelepítésük jelentette az egyetlen megoldást arra, hogy ne vándoroljanak tovább Krajnába és Stájerországba. A 16. században ez még viszonylag kevés problémát okozott, hiszen a Dráva és a Száva között szinte minden folyóvölgy széles sávban teljesen elpusztult. Kőrös megye eredeti lakosságának jelentős része pedig elmenekült, amiről hamarosan még szólunk. Az uszkokokhoz hasonlóan katonáskodásuk fejében tehát a szlavón főkapitányság területén a vlahok is földet és különféle kiváltságokat (adó- és egyéb szolgálatok alóli mentesség) kaptak. A fontosabb utak és átkelők mentén teljesített őrszolgálatuk jól kiegészítette a végvárak német és délszláv katonaságának tevékenységét. Jelentős szerepük ellenére előjogaik sértették az országrész horvát és magyar földbirtokosainak érdekeit, még mindig megmaradt jobbágyaik ugyanis gyakran kívánkoztak el a kiváltságoltak falvaiba vagy követeltek hasonló kedvezményeket. A 16. században a keveredést megkönnyítette az is, hogy a vlahok még nem bírtak azonos privilégiumokkal és nem alkottak egységes réteget.
Mivel a tizenöt éves háború 1593-ban éppen az e területen kirobbant hadakozásból szélesedett országos konfliktussá, a kisebb-nagyobb expedíciókkal járó következmények itt is tragikus helyzetet eredményeztek. Az 1597 és 1600 közötti esztendőkben a szlavón főkapitányság területére mintegy tízezer újabb bevándorló érkezett. A 17. század elején ez mind társadalmi, mind ellátási szempontból igen komoly problémát teremtett. A horvát és a szlavón rendek közös gyűlései, valamint a magyar diéták 182ezért emelték fel egyre gyakrabban szavukat a vlahokkal szemben. A kérdés rendezése tehát egyre égetőbb feladattá vált. Ez elsősorban Kőrös, Ivanics és Kapronca vidékén történt letelepítésük után 1630-ben valósult meg. II. Ferdinánd király ekkor külön privilégiumlevélben (Statuta Valachorum) rendezte helyzetüket, melyet utóbb I. Lipót császár is megerősített (1667). A „vlahok statútumai” részletesen szabályozták önkormányzatukat, igazságszolgáltatásukat, katonai feladataikat és félig katonai, félig „civil” életük minden területét. A különleges szerkezetű megerődített településeken lakó vlahoknak fontos szerep jutott még a 18. század elején újonnan megszervezett határőrvidék-rendszerben is. Letelepítésük ugyanakkor alapvetően hozzájárult ahhoz, hogy a törökkor másfél évszázada alatt Nyugat-Szlavónia lakossága szinte teljesen kicserélődött.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me