Háború, pusztítás

Full text search

Háború, pusztítás
Az 1601-es hadműveletek más tekintetben is hatalmas károkat okoztak a bazilikában. Az ostrom során a belső várba szoruló törökök felrobbantották az itt berendezett lőporraktárt, minek következtében – Pecsevi szerint – a templom déli része és két tornya megsemmisült. A leomlott kövek valóságos hegyet 12alkottak, amiből utóbb a törökök öt hatalmas tornyot emeltek.
Ezek után szinte csodával határos, hogy Evlia Cselebi, a nagy török utazó, amikor az 1660-as évek közepén meglátogatta a várost, még mindig talált síremlékeket Fehérvárott. Előadásából ugyan kevés információ hámozható ki, de alábbi mondataiból – a túlzásokat leszámítva – több emlék meglétére következtethetünk: „E templom [a bazilika] közelében jelenleg egy magas kupola van s e kupola alatt van hetven-nyolcvan királynak sírja. … a templom kupolája és tornya levegőbe repült és így elpusztult… aki még a mostani állapotban látja is, az is megzavarodva, elbámulva nézi. Azon oldal, ahová a királyokat temetik, igen szép…” Leírásából kitűnik, hogy Fehérvár földje a magyarság számára e nehéz időkben is megőrizte jelentőségét: „…ezen Fejérvár földjét egymásnak ajándékul küldik és kívánatos kenőcs gyanánt szemeikre dörzsölik. Ennek egyetlen kövéért ezer fejet, egyetlen… fájáért százezer embert is örömmel feláldoznak.”
Evlia beszámolója az utolsó érdemleges tudósítás a bazilika és a sírok török uralom alatti állapotáról. Tekintve, hogy a várost 1688-ban harc nélkül foglalták vissza, szándékos pusztítás a hátralévő időben valószínűleg már nem érte nevezetes emlékeinket. Valószínű viszont, hogy az 1686-os tűzvész komoly károkat okozott bennük, mert a bazilikának a 18. század elején már csak a falai álltak.
*
Ha ezek után feltesszük a kérdést: mennyiben járultak hozzá a törökök a magyar királysírok megsemmisüléséhez, azt válaszolhatjuk, hogy semmivel sem jobban, mint keresztény elődeink. Felróhatjuk nekik, hogy a kincsek egy részét elrabolták, hogy itatóvályúnak használták Szent István állítólagos szarkofágját, hogy – véletlenül – összetörték a várbeli munkák során előkerült sír gyönyörű márványfedelét, vagy azt, hogy nem viselték gondját a nagyszerű építményeknek. De akkor azt is el kell mondanunk, hogy a sírfosztogatások már jóval előttük elkezdődtek, hogy a keresztény zsoldosok egy év alatt több kárt tettek a sírokban, mint ők 150 év alatt, hogy az emlékeket igazából és véglegesen a 18–19. században pusztították el. S ami feltétlenül a javukra írandó: eltérően egyes európai társaiktól – Szapolyai esetét leszámítva – e „barbár hódítók” általában tartózkodtak attól, hogy halott ellenségeik tetemét meggyalázzák.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me