V. A magyar „vitézlő nép” hadi bíráskodásának megszűnése

Full text search

167V. A magyar „vitézlő nép” hadi bíráskodásának megszűnése
A XVII. század végén Magyarország visszafoglalásáért indított nagy háború a végvári katonaság átalakulását és fokozatos felszámolódásának megindulását hozta magával. Ez a háború ugyanis már annak a fejlődési folyamatnak az előzménye volt, mely a XVIII. században a korszerű állandó hadsereg kialakulásához vezetett, és feleslegessé tette azt a társadalmi réteget, mely a magyar hadszíntéren szolgáló idegen csapatok mellett százötven esztendőn keresztül vállalt meghatározó szerepet a török elleni védelem biztosításában. Az 1699. évi karlócai békét követően Magyarországon a „vitézlő nép” alkalmazását egykor nélkülözhetetlenné tevő végvári harcok korszaka befejeződött. Az ország déli határainak védelmét a Habsburg katonai vezetés nem a magyar végváriakkal kívánta biztosítani, de maga a „vitézlő rend” sem szívesen hagyta ott egykori lakóhelyét, melyhez már hosszú évtizedek óta folytatott gazdálkodása, a helyi földesúri joghatóság alóli függetlensége és számos egyéb kiváltsága kötötte.1
1 Minderre lásd a III/2. alfejezet 2. jegyzetében idézett műveken kívül részletesen Takáts, é. n./3.; Czigány, 1989. és Czigány, 1991/1.
A török kiűzése után a magyar „vitézlő népre” katonai szempontból már nem volt szükség, hiszen fokozatosan alakultak át, illetve szűntek meg a létrejöttében egykor oly fontos szerepet játszó körülmények. Noha a feleslegessé vált társadalomi csoport megpróbálta megőrizni nehezen kivívott szabadságait, ezeket csupán néhány évtizedre tudta megtartani. A több irányú társadalmi fejlődési folyamat és a magyarországi hadügy Bécsből történő átszervezése a XVI. század második felében kialakult és megszilárdult hadi bíráskodás rendszerét is fokozatos felszámolásra ítélte. Az egykori szolgálati helyükön maradók a XVIII. század közepére önálló bíráskodásukat lassan elvesztették és újra földesúri joghatóság alá kerültek.2 A birodalomi hadseregbe állók pedig immáron az állandó császári hadsereg megreformált katonai igazságszolgáltatási rendszerének átvételére kényszerültek.
2 Erre az olykor fél évszázadig tartó folyamatra lásd Zimányi, 1960. 301–302.: No 10.; Degré, 1964.; Rúzsás, 1966. 246–252. és Szántó, 1984. 18–31.
A XVII. század utolsó harmadában a német hadi bíráskodás – az állandó hadsereg megszületésével párhuzamosan – jelentős mértékben átalakult. A korábbi Artikelbriefek helyébe az úgynevezett Kriegsartikel lépett, mely még egységesebb volt, mint az előző évszázad elején létrejött elődjei. I. Lipót császár 1673-ban kibocsátott, 60 pontból álló hadirendtartásának legfőbb újítása abban állt, hogy már fegyvernemtől függetlenül próbált egységes szolgálati szabályzatot és „haditörvényköny-vet” adni a császári hadsereg minden alakulata számára. A gyalogság és a lovasság eltérő hadi bíráskodása tehát fokozatosan egységesedett, melynek irányítói már nem a Landsknechteknél megismert soltészok, hanem az úgynevezett auditorok (Auditor) lettek.3
3 Erben, 1901. 511–529. és Erben, 1902. 8–9. Vö. Dangelmaier, 1891. 51–52. Kiadása Lünig, 1723. 102–104. Magyarul Fejérpataky, 1877.
168Az új hadbírói tisztséget a XVII. század első felében hívták életre. Gusztáv Adolf svéd király már az 1620-as években egy Generalauditort állított hadserege élére, akinek alárendeltségében az egyes ezredek jogszolgáltatását felügyelő audito-rok tevékenykedtek. A profoszok szerepét az úgynevezett Regimentsgewaltigerek vették át, akik az egykori Oberstprofosnak megfelelő Generalgewaltigernek tartoztak engedelmességgel.4 A svéd reform először porosz területeken fejtett ki jelentős hatást,5 a XVII. század második felében azonban már a bécsi Udvari Haditanács is fokozatosan tért át az új katonai igazságszolgáltatási személyzet alkalmazására. 1657-ben Johann Georg Hohmannt Bécsben „Obrister Veldt Auditor”-rá nevezték ki, 1662-ben pedig már külön Bestallung-mintákat állítottak össze az auditorok kineve-zésének zavartalan lebonyolítása érdekében.6 Az 1670-es években már a magyar hadszíntéren is megtaláljuk a megreformált hadi bíráskodás irányítóit. 1670–1671-ben Szatmár várában Johannes Werther auditor tartott tanúkihallgatást,7 Paris von Spankau generális ezredében pedig ugyanebben az időben Georg Franz Hermann töl-tötte be a Regimentsauditor tisztségét, akit néhány esztendő múlva a Felső-Magyar-országon szolgáló német és horvát csapatok General-Auditor-Leutnantjává neveztek ki.8 Hermann, akinek székhelyét Kassán jelölték ki, szoros kapcsolatot tartott a végvidék magyar hadbírájával, Fodor Jánossal is.9 Tiszte mégsem volt egyedülálló a magyar hadszíntéren. Az alsó-magyarországi – mely alatt jelen esetben a bánya-vidéki és az Érsekújvárral szembeni végek értendők – hét „freÿe Compagnien” feletti katonai igazságszolgáltatás irányítására ugyanis Hermann kinevezésével egyidejűleg a központi katonai vezetés Johann Peielt állította.10 Mindkettőjük bírósá-gáról a Haditanács elé lehetett fellebbezni, mely annak köszönhetően vált lehetővé, hogy Bécsben – feltételezhetően már bizonyos XVI. századi előzmények után – a katonai jogszolgáltatás legfőbb ügyeinek intézésére létrejött az úgynevezett „főhad-bírói hivatal” (General-Schultheiß-Amt, majd General-Auditoriats-Amt), mely azu-tán a XVIII. században a rövid időre önálló „hivatallá” fejlődött.11
4 Dangelmaier, 1891. 49–50.; Schwind, 1966. 9–11. és Wörterbuch, 1985. 581.
5 Hülle, 1971. 25–53.
6 ÖStA KA Best. No 1564. és No 1691.
7 MOL E 211 Series I. Fasc. 20. fol. 93–94. és uo. Series II. 3. t. fol. 114.
8 ÖStA KA Best. No 1984. és ÖStA KA HKR KlA VIII. a. 4.
9 MOL P 1774 26. t. fol. 96–98.
10 ÖStA KA HKR KlA VIII. a. 3.
11 „Appellationes seind Zum Ka˙serlichen HoffKriegsRath Zu dirigiren.” Uo. A bécsi General-Auditoriats-Amt-ra: BónisDegréVarga, 1961. 77. Vö. Firnhaber, 1864. 171.: No XX. 11–12. pont.
Az auditor tisztségének megjelenése a magyar katonai igazságszolgáltatás fejlődésében is éreztette hatását. 1661-ben a nádor lovasezredének törzskarában már megtaláljuk a „Regiminis Auditor” posztját, noha a tisztséget ekkor még nem töltötték be.12 A XVIII. század elején II. Rákóczi Ferenc hadseregében azonban már nem pusztán várakban szolgáló judex bellicusok szolgáltattak igazságot, hanem a híres 1707. évi ónodi országgyűlésen elfogadott kuruc katonai szabályzat,13 a Regulamentum 169Universale alapján magyar „hadi és seregbirák, s regimentbéli auditorok” büntették meg az esküjüket megszegőket és a kihágások elkövetőit. Rákóczi fejedelem a hadi bíráskodás terén tehát kísérletet tett a birodalomi seregben már bevett szervezet és gyakorlat átvételére. 1707. augusztus 21-én kiadott rendeletében Kajali Pálnak adományozta „Magyarországban mind mezei, s mind hüségünkben lévő várbéli egész hadaink között való Generalis Auditorságnak, vagyis minden Magyarország hadai fő hadi biróságnak [kiemelések tőlem – P. G.] tisztit és hivatalját”.14 Kajali alárendeltségében a hadkerületi auditorok és az egyes ezredeknél vagy várakban szolgáló hadi bírák álltak. Mindez már a korszak általános hadügyi fejlődésével és Rákóczi hadseregének a végvári katonaságnál fejlettebb voltával állt kapcsolatban. Az állandó hadsereg 1715. évi becikkelyezését követően ugyanis – mely a magyarországi katonaság beépülésének kezdetét jelentette a Habsburg Birodalom hadigépezetébe – a katonai igazságszolgáltatást a magyarországi haderőben is a kor állandó hadseregének auditor-bíróságai gyakorolták. A „vitézlő rend” megszűntével és átalakulásával, valamint a birodalmi haderő nélkülözhetetlen részévé váló reguláris magyar katonaság létrejöttével a magyar hadi bíráskodás története új korszakába lépett.
12 MOL E 211 Series II. 30. t. (95. cs.) fol. 201–203.
13 A Rákóczi szabadságharc szabályzataira lásd MarkóTóth, 1954.
14 Heckenast, 1980. 37–38.: No 12. Vö. Iványi B., 1928. 165. és BónisDegréVarga, 1961. 78.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me