2. [1548 január-február]

Full text search

2.
[1548 január-február]16
A Mihály nevű pribék beszámolója, melyet a budai beglerbég küldött17
Istanbul, Topkapi Sarayi Müzesi Arşivi, E 4473.
16 Az iratot – sok egyéb információ mellett – a Perényi Péterre vonatkozó közlések alapján datálhatjuk 1548 elejére. A hírek jó része természetesen az előző hónapok – durván 1547 második felének – eseményeit összegzi.
17 1548 január végéig még Jahjapasazáde Mehmed gyakorolta a budai beglerbégi funkciót, jóllehet a legújabb adatok szerint utódját, Kászimot már 1547. december 15-én kinevezték. Dávid Géza: Kászim vajda, bég és pasa. Keletkutatás, 1996 tavasz (megjelenés alatt). Ha a levél februárban kelt, akkor Kászim pasa küldte a Portára.
[A pribék] ezeket a híreket hozta:
A bécsi király18 Pozsonyba jött, összes bégjével tanácskozott,19 majd onnan felkerekedve Bécs felé indult. Bécsből aztán Linzbe ment, hogy találkozzék testvérével20 201és megbeszélje vele: fizessen-e harádzsot a boldogságos padisah őfelségének vagy másképpen járjon el, s hogy akarja-e a békét vagy sem, s aztán eszerint cselekedjék.21
18 I. Habsburg Ferdinánd magyar király.
19 Valószínűleg ezúttal is az 1547 decemberi nagyszombati országgyűlésről van szó, ahol Ferdinánd - mint láttuk - nem jelent meg személyesen.
20 V. Károly császár.
21 Arra a valós ellentmondásra utal, hogy a Habsburg fivérek követei 1547. június 19-én ötéves békeszerződést írtak alá Isztambulban, noha Károly korábban határozottan megígérte, hogy háborút indít Magyarország felszabadítására. Harádzson (adón) a Ferdinánd által vállalt évi 30 000 forint „ajándék”-ot érti.
A Horvát Bertalan nevű hitetlen magyar urat 400 lovassal Eger várába helyezte, és meghagyta neki, hogy gondosan őrizze a várat.22 A környékbeli falvakban tartózkodó lovas szpáhijait utasította, hogy legyenek a segítségére.
22 Egy adat szerint Horváth Bertalan 1544-ben Komárom kapitánya volt. Némethy Lajos: Emléklapok Esztergom multjából. Esztergom, 1900. 79. Egerben viszont 1547-ben Varkoch Tamás töltötte be a kapitányi posztot.
A Cső (Çön), a Szanda (Sonda), a Gyarmat (Gyermak), a Szécsény (Siçen) és a Ság (Şak) nevű várakba egyenként 200-300 lovast helyezett, s őket is figyelmeztette, hogy bár ő békében él a padisahhal, őket nem köti a béke; valamennyi várnak erősen meghagyta és parancsolta, hogy legyenek résen.
A Komárom nevű várban korábban 500 lovas állomásozott; a király most küldött még 500 lovast, hogy gondosan vigyázzák a várat.
A király titokban leveleket küldött valamennyi német, magyar és cseh úrnak, hogy aki képes lovat és fegyvert kiállítani, az minden tartományban szerszámozza fel a lovát, összes hadi eszközével álljon készen, hogy amint ő visszatér a testvérétől, annak állásfoglalása szerint tegyenek intézkedéseket.
Perényi Péterért a magyar urak és az érsek nevű hitetlen kezességet vállaltak, és [így] rögtön elengedték. Jelenleg Bécsben fekszik betegen. A király 40 000 aranyat követelt tőle, és mellé az Eger és Füzér (Füyuz) nevű várak átadását. Ő pedig az Eger nevű várat átadta, s megígérte, hogy a Füzér nevű várat is átadja, amikor a pénzt megfizeti.23
23 Perényi Péter országos főkapitányt 1542. október 10-én tartóztatták le, s egészen 1548 elejéig tartották fogságban. Elengedéséért pontosan az itt előadott feltételeket szabták. Vö. Sztárai Mihály: História Perényi Ferenc kiszabadulásáról. Perényi Péter élete és halála. Válogatta, a szöveget gondozta, a bevezető tanulmányt és a jegyzeteket írta Téglásy Imre. Budapest, 1985. passim.
Ferdinánd mellett jelenleg csupán 3000 katona áll készen, a többit épp most sürgette meg.
Az uraktól úgy hallottam, hogy Ferdinánd embert küldött Keglevich horvát bánhoz és őt is tanácskozásra hívta. Ő azonban nem jött el, ezért [a király] 202némi katonaságot küldött ellene azzal, hogy vagy fogják el és hozzák el neki, vagy ha nem tudják kézre keríteni, erővel vegyék el néhány várát.24
24 Ferdinánd és Keglevich Péter (1538-tól horvát bán) viszonya azért romlott meg, mert az utóbbi nem volt hajlandó átadni Ferdinándnak egyik elhalt rokona vagyonát. A király valóban csapatokat küldött ellene, mégpedig a magyar források ellentmondó beszámolói szerint vagy 1542-44-ben, vagy 1546-ban. Ha datálásunk helyes, akkor az affér 1547-re teendő. Vö. Nagy Iván: Magyarország családai czímerekkel és nemzékrendi táblákkal. Hatodik kötet. Pest, 1860. 154-155.
A Barát25 követe[i] pedig folyamatosan járnak Ferdinándhoz; pontosan tájékoztatják [a királyt] a boldogságos padisah őfelsége minden lépéséről. A Barát éjjel-nappal várat épít és erősít. Követe Ferdinánddal együtt részt vett a Károllyal folytatott tanácskozáson, hogy bármit határoznak is, arról rögtön beszámoljon a Barátnak.
25 Martinuzzi (Fráter) György, Erdély kormányzója. A törökök is Brata-nak, azaz Barátnak hívták.
Úgy hallottam, hogy a Barát minden katonáját készültségbe helyezte azzal a szándékkal, hogy ha a király és testvére, Károly hadra kelnének és megindulnának, ő is a segítségükre siet.
Annak, hogy a boldogságos padisah őfelsége által követelt Becse nevű várat nem adta át, az az oka, hogy amennyiben a király nagy sereggel jönne, ő is felkelne és segítséget nyújtana neki. Ha [a király] mégsem jönne, akkor valószínűleg kénytelen lesz átadni [Becsét].26
26 A törökök 1546-tól kezdték követelni Becse átadását; a várat 1541 július-augusztusában egyszer már bevették Szülejmán csapatai, de 1542 elején az uralkodó visszaadta János Zsigmondnak. Mihnea Berindei–Gilles Veinstein: L’Empire ottoman et les pays roumains 1544-1545. Paris-Cambridge, 1987, 28. Ld. még Rokay Péter: I. Ferdinánd és Becse (1526-1551). In: A Habsburgok és Magyarország a XVI–XVIII. században (Tanulmányok). Debrecen, 1997. 11-15.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me