I. 1. Az I. katonai felmérés előzményei

Full text search

I. 1. Az I. katonai felmérés előzményei
Mint a világon általában mindenütt, a térképezést a XVIII. század végéig Magyarországon is főleg katonai szempontok uralták. Ez igaz a részletes topográfiai felméréseket megelőző időszakok térképeire is. A Magyar Királyság már a XIV. századtól kezdve harcban állt a török hódítókkal, így egyre nagyobb szükség volt az országot ábrázoló térképre. Az első ma ismert, fennmaradt Magyarország-térkép elkészítése Lázár (Lazarus) nevéhez fűződik, aki valószínűleg Bakócz Tamás esztergomi érsek titkára volt. Lázár feltehetően a Dózsa-parasztháború idején, 1514-ben dolgozott a térképén, de az csak halála után jelent meg, 1528-ban, Ingolstadtban, Petrus Apianus nyomdájában. A térkép fametszet, egyetlen fennmaradt példányát a Széchényi Könyvtár őrzi,1 de több faximile kiadása ismert. Méretaránya körülbelül 1:1 200 000.
Lazarus: Tabula Hungarie ad quator latera…jelzete: OSZK App. M. 136.
A mohácsi csatavesztést követően az ország három részre szakadt, Európa többi része is fenyegetett lett, így a keresztény világ figyelme Magyarország felé irányult. Miután felméréseken alapuló munkák a török által elfoglalt területeken nem folyhattak, a Lázár-térkép került többszöri kiadásra (1553-ban és 1559-ben Rómában, 1571-ben Zsámboky János által, Ausztriában). Habár ezek a térképek nem pontos másolatai a Lázár-térképnek, lényeges változást nem tartalmaznak, amiképpen Wolfgang Lazius, osztrák orvos és térképész Magyarország térképe sem, amely 1556-ban jelent meg (Regni Hungariae Descriptio vera).
A XVI–XVII. századot az atlaszkartográfia századainak is szokták nevezni. Minden jelentős atlaszban megtaláljuk a Magyarországot ábrázoló lapot, ami jelzi a külföldi kartográfusok törekvését, hogy kielégítsék a török háborúk iránti európai érdeklődést. Az Ortelius-, Mercator-, Janson-, Speed-, Hondius-, de Wit-, Sanson- és Bleau-atlaszok – hogy csak néhány jelentősebbet említsünk – Magyarországot ábrázoló lapjai Lázár és Lazius nyomán készültek, lényegesen újat nem hoztak. Az atlaszlapok méretaránya változó, 1:1 300 000–2 000 000 közötti.
Mivel a magyarországi török hódoltság megszűntével a XVII. század végétől a hadszíntér délre, délkeletre tevődött át, immár lehetőség nyílott az ország felméréseken alapuló térképezésére. Megemlítendő az olasz Luigi Ferdinando Marsigli és a német Johann Christoph Müller császári hadmérnökök munkássága. Marsigli nevéhez a Duna felmérése fűződik, amelyről egy 18 szelvényből álló térkép jelent meg 1:103 000 méretarányban2, Mülleréhez pedig az 1709-ben Bécsben kiadott, első, felméréseken3 alapuló, pontos Magyarország-térkép, amelyet rézmetszés útján sokszorosítottak.4 Méretaránya körülbelül 1:550 000, vagyis az addig megjelent legrészletesebb térkép Magyarországról.
Luigi Ferdinando Marsigli: Danubius Pannonico Mysicus observationis geographicis, astronomicis, hydrographicis…c. hatkötetes művében jelent meg. Haga–Amstelodami, 1726. A Duna Bécs és Giurgiu közötti szakaszát ábrázolja, 18 csatlakozó térképlapon, egyenként 60×41 cm. Hadtörténeti Térképtár (a továbbiakban HT) jelzet: A V d 24, B IX b 112.
Csillagászati helymeghatározásokon, távolságméréseken alapult, a hegyábrázolás „vakondtúrásos,” ami a hegyeket helyzethűen, de sematikusan ábrázolta.
Johann Christoph Müller: Augustissimo Romanor. Imperatori Josepho I. Hungariae Regi Invictissimo Mappam hanc Regni Hungariae propitiis elementis fertilissimi cum adjacentibus regnis et provinciis nova et accuratiori forma ex optimis schedis collectam. Wien, 1709. A térkép 4 szelvényből áll, egy szelvény mérete: 75×55,5 cm. HT jelzet: B IX a 491.
Erdély területéről kiemelkedő minőségű Morando Visconti hadmérnök 1699-ben készített, 1:550 000 méretarányú, Hermannstadtban (Nagyszebenben) kiadott térképe.5
Morando Visconti: Mappa della Transilvania e Provintie contique nella qualesivedano il Consini Ongaria eli Campam fatti dall Armata Cesare in quelte ultime guerre. Méret: 116×98,5 cm. HT jelzet: B IX a 487/15.
A katonai felmérések „előfutáraként” említhető a Temesi Bánságról 1723–1725 között, Szavoyai Jenő parancsára készített 1:255 000 méretarányú, kéziratos térkép.6
Claudius von Mercy: Der Temesvarer Bannat. Abgetheilt in seine Districte, aufgenommen und abge-messen auf hohen Befehl Ihrer Hochfürstlichen Durchlaucht des Prinzen Eugenii von Savoyen… Wien, Kriegsarchiv (a továbbiakban: KA). Kartenabteilung. Jelzet: B IX a 554. Az „à la vue” készült felvételnél a hegyeket alaprajzban, ferde megvilágítást feltételezve ábrázolták. HT jelzet: B IX a 1166, eredeti méretű színes fénymásolat, 86×98,5 cm.
Az újjáéledt magyar kartográfia első nagy úttörője Mikoviny Sámuel kamarai mérnök volt a XVIII. század első felében, akinek megyetérképei az addigi legrészletesebb ábrázolást nyújtották az adott területekről. Méretarányuk megyénként változó (1:120 000 – 1:230 000), de nem minden megyéé készült el. Mikoviny célja részletes országtérkép megalkotása volt a megyetérképek felhasználásával, de korai halála, sajnos, meghiúsította tervét.
1769-ben Lacy tábornagy, a bécsi Hofkriegsrat (Udvari Haditanács) elnöke parancsára Ignatz Müller ezredes a meglevő források alapján egy 1:360 000 méretarányú térképet készített Magyarország területéről.7 A Birodalomban akkor már folytak az I. katonai felmérés munkálatai, de más területeken. Ez a térkép is jelzi a részletes térképek iránti igényt.
Ignatz Müller: Mappa geographica novissima Regni Hungariae divisi in suos Comitatus... Wien, 1769. 12 szelvény, egyenként 85×57 és 85×36 cm. HT jelzet: B IX a 513.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me