I. 3. A felmérést irányító szervezet

Full text search

I. 3. A felmérést irányító szervezet
Az I. katonai felmérés idején külön térképező szervezet nem volt, a térképezést a K. k. Generalquartiermeisterstab13 (Cs. Kir. Főszállásmesteri Kar) beosztott tisztjei, illetve az ezredüktől vezényelt tisztek végezték.
A Generalquartiermeisterstab alakulása az 1863–1689-es török háborúk idején kezdődött, ideiglenes szervezete 1725-ben jött létre rendelet útján, akkor feladata a táborozási helyek előkészítése, egyéb elszállásolás, a téli szállások megszervezése, az összeköttetés helyreállítása, a tábori őrség szervezése volt, vagyis elsősorban „logisztikai” feladatok, de a háború végeztével feloszlatták. 1758-ban, a második sziléziai háború után Mária Terézia szerveztette át a Generalquartiermeisterstab intézményét, akkor vált állandó intézménnyé.
Első ízben a XVII. század elején jelentek meg az Osztrák Birodalomban a mérnök-tisztek (Ingenieur-offiziere, illetve Genieoffiziere), hogy a katonai-kartográfiai feladatok nagy részét elvégezzék. 1635-ben állt fel az „Ingenieur-Corps” (Mérnöki Testület), amelynek feladata többek között erődök építése, táborozási tervek, menettérképek készítése volt. Az „Ingenieur-Corps” utóda az 1747-ben létrehozott „Militär Ingenieur-Corps” (Katonai Mérnöki Testület) lett, amelynek fő feladatául az osztrák tartományok általános térképekkel való ellátását szabták. E szervezetet 1758-ban rendelték a Generalquar-tiermeisterstab alá, melynek szervezeti felépítése akkor vált véglegessé. Feladatai közé tartozott az ország különböző területeinek (különösen útjainak, folyóinak) felderítése, hogy a csapatok maximális mozgékonyságát biztosítsák, valamint ez a szervezet irányította az Osztrák Birodalom felméréseit 1839-ig.
A Generalquartiermeisterstab első vezetője (Generalquartiermeister, főszállásmester) 1758-ban gróf Moritz Lacy altábornagy lett, aki, mint arról már szó esett, a hétéves háború tapasztalatai alapján, 1764-ben, felvetette a részletes országfelmérés szükségességét. Az I. katonai felmérés ideje alatt, Lacy altábornagyot a következő főszállásmesterek követték14:
Paldus, 1919. 4. o.
1. sz. táblázat
Év
Név
Rendfokozat
1758-1760
Franz Moritz Lacy
altábornagy
1760-1763
Joseph Freiherr Siskovics
altábornagy
1763-1771
Dominik Fabris Tomiotti
ezredes
1771-1778
Benedikt du Hamelde Querlonde
ezredes
1778
Johann Freiherr Bechard
vezérőrnagy
1778
Georg von Kuhn
vezérőrnagy
1778-1779
Dominik Fabris Tomiotti
altábornagy
1779-1785
Philip Freiherr Elmpt
ezredes
1785-1790
Joseph von Zechenter
vezérőrnagy
 
Mivel az I. katonai felmérést az Osztrák Birodalom területére a császári-királyi hadsereg közös szervezete irányította, és a hadseregben használt nyelv a német volt, minden előírás, rendelet, utasítás német nyelven készült, noha a közös hadseregben, természetesen, a Birodalom minden nemzetisége szolgált. A térképeken található minden kereten kívüli szöveg német nyelvű, mind a felmérési, mind a levezett szelvényeken, így pl. a térképek címe, a jelkulcs (ha van), stb. A Birodalom országai, tartományai is német elnevezéssel szerepelnek. Német nyelvűek a térképeken található rövidítések (ld. az I. 7. fejezetet), az egyéb megírások (Rudera, Überfahr), a közigazgatási nevek, valamint a felmérésekhez tartozó országleírások is (I. 12. fejezet). A térképeken található települések neve viszont a helyben használt név, amely a lakosság többségi arányát követi, többnemzetiségű területen több név szerepel, pl. Waitzen, alatta: Ung: Vatz. Az egyéb földrajzi nevek írása változó: a földrajzi közneveket általában németül használták: Fluss, Gebirge, az előtagokat helyi néven (Sebes Körös Fluss). A Duna következetesen Donau Fluss, a Balaton esetében a magyar név mellett a német is szerepel: Platten See. Magyar földrajzi köznevek is előfordulnak: halom, „szigeth,” „to.” A nevekben előforduló elírások annak a számlájára is írhatók, hogy a felmérést végző tisztek többnyire nem beszélték a helyi nyelvet.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me