III. 5. A III. katonai felmérés vetülete és szelvényezése

Full text search

III. 5. A III. katonai felmérés vetülete és szelvényezése
A III. katonai felmérésnél a poliéder vetületet alkalmazták, azzal szoros összefüggésben alakították ki az alap- (1:25 000) és levezetett (1:75 000, 1:200 000) térképművek szelvénybeosztását. Mindkettőt 1872-ben vezették be264.
Ez magyarázza, hogy Erdély és Tirol szelvényei, amelyek felmérésére 1869-től került sor, még a II. katonai felmérés rendszerében készültek.
A poliéder vetület265 fő jellemzője, hogy a térképszelvények összessége az alapfelülethez – a III. katonai felmérés idején a Bessel-féle ellipszoidhoz – simuló soklaptestet (poliédert) alkot, tehát minden térképszelvény külön síkban fekszik. Egy részletes térképszelvény nyugat-keleti irányban 30’, észak-déli irányban 15’ kiterjedésű trapéz, amelynek fedőterülete 4 db 1:25 000 méretarányú térképszelvény területéből tevődik össze (1. sz. ábra).
A poliéder vetületnek több előnye van. Mivel egy vetületi egység kiterjedése viszonylag kicsi, elhanyagolható a vetületi torzulás mértéke. A másik nagy előny, hogy bármely irányban, bármely mértékben kiterjeszthető. Hátránya viszont, hogy az egymáshoz csatlakozó térképszelvények nem fekszenek ki síkban, valamint nincs az egész térképezési területre kiterjedő, egységes síkkoordináta-rendszer.
 
Mint az ábrából látszik, a felmérési szelvényeknek csak két oldalát határolja a földrajzi fokhálózat vonala, másik két oldaluk derékszögben találkozó egyenes, ha pedig negyedekre bontjuk őket, trapézokat és téglalapokat kapunk, tehát a szelvénynegyedek különböző nagyságúak.
A felmérési szelvényekre, mint erről már esett szó, a háromszögelési pontokat földrajzi koordinátáikkal szerkesztették fel, a koordináta-kezdőpont a felmérési szelvényeknek az a sarokpontja, amely egybeesik a részletes térképszelvény geometriai középpontjával (1. sz. ábra). Amennyiben kataszteri háromszögelési pontokat használtak fel, először kiszámították azok földrajzi koordinátáit, majd az előzőhöz hasonló módon szerkesztették fel azokat.
A hetvenötezres térképek alapján készült 1:200 000 méretarányú térképszelvények területe 1×1 fok, vagyis egyenként 8 hetvenötezres szelvény területét ölelik fel (2. sz. ábra), de közös síkban, vagyis egy további, második poliéder vetületet képeznek. Tehát a III. katonai felmérésnél kettős poliéderrendszerről beszélhetünk: egyrészt minden hetvenötezres, másrészt minden kétszázezres szelvény külön-külön síkban fekszik.
 
A legkisebb méretarányú térkép, az 1:750 000-es léptékű áttekintő térképmű szelvényei Bonne-féle vetületben266 készültek, és nincsenek összefüggésben a poliéder vetületi rendszerrel.
A II. katonai felmérés 1:288 000 és 1:576 000 méretarányú térképműveihez hasonlóan; a vetület leírását ld. ott.
A szelvényezés tekintetében először valósult meg az a törekvés, hogy az az egész Birodalom, ez esetben az Osztrák–Magyar Monarchia területét ölelje fel. A szelvénybeosztás és jelölés a II. katonai felméréséhez hasonlóan alakult, de kimunkálásakor az 1:75 000 méretarányú részletes térképet vették alapul. Az Osztrák–Magyar Monarchia területét fedő szelvényhálózat nyugati és keleti határa a Ferrótól keletre levő 27°-os, illetve 44° 30’-es meridián, északon az 51° 15’-es, délen a 42°-os szélességi kör. A térképezésre kerülő területet a hetvenötezres szelvények kiterjedésének megfelelően szélességi értelemben 15’, hosszúsági értelemben 30’ sűrűségű földrajzi fokhálózati vonalakkal borították. A szelvényhálózat sorait sorokba (Zone) és oszlopokba (Colonne) rendezték, a sorokat északról dél felé haladva 1-től kezdődően arab, az oszlopokat nyugatról kelet felé haladva római számokkal jelölték. Kezdetben a hálózat 37 sorból és XXXV oszlopból állt (70/a., b. sz. CD melléklet). Egy hetvenötezres szelvényen belül a huszonötezres szelvényeket a világtájakkal jelölik: NW = északnyugat, NO = északkelet, SW = délnyugat, SO = délkelet (1. sz. ábra).267
1917. január 1-jétől ezt a szelvényjelölést módosították, erről később esik szó.
A kétszázezres szelvények jelölése a szelvények közepén áthaladó kerek földrajzi fokok értéke szerint történt (2. sz. ábra). A kétszázezres szelvények által fedett terület kiterjedése a részletes térképekénél jóval nagyobb, egész Közép-Európa területére elkészültek, mégpedig a Ferrótól számított keleti hosszúság 24° 30’ és 48° 30’, valamint az északi szélesség 53° 30’ és 39° 30’ közötti területre (71/a., b. sz. CD melléklet). A hétszázötvenezres szelvények beosztása a nagyobb méretarányú térképművekétől független, részletes leírásuk később következik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me