A tatárfutás után

Full text search

A tatárfutás után
Iszonyúan elhallgatott minden.
Tavasz volt, a földeket fölverte a bojtorján, a gyom. Senki sem szántott, senki sem vetett, a mezőkön nagyot nőtt a fű a kiomlott vértől, senki sem jött azt lekaszálni.
Messze, messze, amennyire szem látott, egy torony nem emelkedett a láthatáron, szerte a síkon feketén tűnt elő egy-egy vigasztalan rom, város, falu hajdan; a leomlott falak, az összevissza dűlt kormos gerendák között… hevertek a holtak csontvázai. Egy hang, egy emberi lépés hangja nem hallatszott.
A gulyák kolomphangja, a pásztor furulyája, az estharang csengése elnémult; és hangzék helyettük a farkas és a hullakeselyű undok üvöltése, kiáltása; mintha a mongolok elvonulta után e sötét alakok foglalták volna el az országot, s jogaikat kiáltoznák vérfagyasztó kísértetes hangon.
Néhol csendes, néma rónákon, rekettyésbokrok berkében egy-egy elvadult paripa legelészett, szőre megnőtt, a kantár még nyakába volt vetve, amint a csatatérről elszabadult, hol gazdáját lelőtték róla. A berekből egész falka ordas bukkant elő, egy közülük sisakba szorult halálfőt hozva agyarában, új prédára lelve, utána rohannak, a mén elvadultan száguld a pusztaságnak, a csorda utána bőszült üvöltéssel, a vad robaj a távolban eltűnik.
Följebb az erdők között félénk alakok bujkálnak, rongyos, kiéhezett, elsápadt emberek, bujdosva és nem tudva merre, hallgatózva, emberhang után epedve, s összeriadva minden hang után, elbúva minden emberi alak elől. Lapis refugii.
Boldogok, kik a mentő sziklákra találnak. Mélyen benn a hegyszakadékok között emelkednek egyes magányos bércek, úttalan meredek havasi rejtekhelyek, erdőkkel körülnőve; oda vonult fel a népség legbecsesebbjeivel, oda hajtotta fel marháit, oda vitte élelmiszerét. Jól járt azon bujdosó, ki hozzájuk jutott. Könnyek között fogadták, megvendégelék lisztből s fenyőkéregből sütött kenyérrel, adtak neki puha mohából fekhelyet, vigasztaló testvéri szót, s ha imádkozni akart, oltárukhoz vezették, mit a szabad ég alatt építettek a reménység Istenének, feltéve rá a megmentett feszületet.
De jaj volt azoknak, kik a hegyek közt bolyongva, messziről egy büszke várat láttak kiemelkedni a fenyves közül, s vigasztalódva siettek a menhelynek vélt ormok felé.
Az Fülek vára, hol Fulkó gróf lakik, ki esténként meghúzatja a harangokat vára tornyaiban, hogy a vidéken bolyongó menekvők odacsábuljanak hozzá s ott kirabolja őket megmaradt drágaságaikból, s lehányatja vára szikláiról. (Ezt írtam le „Fulkó lovag” című elbeszélésemben.)
Vagy akik eltévednek az erdőben, s éjszaka valami tüzet látnak csillámlani s azután örömrepesve sietnek arra, azt vélve, hogy ott jóltevő rokonra fognak találni.
Ott a földből hányt kunyhóban egy rettentő ember tanyáz. Ha okiratok nem bizonyítanák, nem hinné senki. E szörnyeteg emberhúst árul! Százanként öldöste le a hozzá tévedt gyermekeket és papokat, míg a nép megtudta, hogy mit árul.
Az emberek nyomor miatt egymást ették.
S mintha egymást hívná a vész, mintha a természet maga is osztoznék a közhaldoklásban, iszonyú sáskarajok lepték el az országot, letarolva a kizöldülni akaró földet, s hogy semmi alakban se maradjon el a halál, a megromlott lég, mint egy sárga köd feküdt a földre, hogy akit fegyver, éhség vagy bánat meg nem ölt, a döghalál ragadja el.
Ilyennek találta a visszatérő király hazáját.
A jók elfogyva, a rosszak elszaporodva. Temetetlen halottak, vetetlen földek, elpusztult városok. A várakban rablók, hamis pénzverők, az erdőkben fenevadak. Belül kétségbeesett honfiak, kívül kárörvendő szomszédok.
Isten csodája, hogy volt még kedve valakinek e népből nemzetet, ez országból hazát alkotni újra.
Romok között állt meg a király, országa romjai közt.
Végigtekinte az elhagyott, elpusztult, fenyegetett földön, s lelkében teremtő eszmék támadának, egy az istenséggel határos gondolat, újjáteremteni, halottaiból föltámasztani a magyar nemzetet; – kivívni: hogy ez elpusztult földön újra tejjel, mézzel folyjon a patak; hogy a dúlt romok közül népes városok keljenek ki újra, s ismét nép lakjék e földön és e nép legyen boldog és magyar, és tanulja a világ még egyszer a magyar népet becsülni és irigyelni.
A király megjelenésére előjött az elbújdosott nép rejtekeiből, a megmaradt falvak harangjai megszólaltak, a király külföldről élelmiszereket, igás barmokat hozatott a szűkölködőknek; fölszabadítá a rabszolgákat; a hon védelmében érdemeket szerzett jobbágyokat nemesi rangra emelte; visszahívta a kunokat, kik Kuthen holtával kivándoroltak; munkás, szorgalmas népeket gyarmatosíta a megnéptelenült földekre, s mikor a lerontott városok fel voltak építve, megemlékezett az ország kül- és belellenségeiről.
Babenbergi Fridrik, ki őt mint futamodót kincseitől megfosztotta, s a mongollal egyszerre ütve az országra Győrt felégeté, a neustadti csatában ugyanazon Frangepán kardcsapásai alatt esett el, ki a futó királynak azon időben menedéket nyújtott.
A nádori ítélőszék körbejárta az országot. A szabad ég alatt felhányt halomra kitűzetett a nemzet zászlója, s a hírnök kürtszavára előidéztettek mindazok, kik a rémület napjaiban a nemzetet rablák, pusztíták, gonoszabbul, mint maga az ellen.
A megjelenő vádlottak számára készen állt a forró víz és tüzes vas próba, többen háromszáznál lőnek elítélve kisebb vétségekért.
A nagyobb bűnösöket „istenítélet” várta.
A király választott bajnokával kelle egyenként megküzdeniük. Tizenegyen küzdettek le a törvényes párbajban, köztük a mátrai hentes, ki emberhúst adott a népnek. Fulkó megszökött az istenítélet elől s rablóvárát a nemzet foglalta el.
S néhány év múlva, mikor a fű benőtte a sírhalmokat, az idő a lelkek sebeit, a magyar nemzet a tatárpusztításból ismét újjá volt teremtve: új nép, új öröm, régi nemzet, régi dicsőség. Csak e dicsőségen ejtett csorba nem volt még kifenve. A tatár kardok által vett sebek be voltak már gyógyítva, de nem voltak még visszaadva.
Egy éjjel Béla király Bécsben a cseh királlyal lakomázva, a vendégsereg közepette porral fedett hírnök által félrehívatik. A hírnök arca míg beszélt, elsápadott, a király arca kigyulladt.
– Paripámat elő! – kiálta lovászainak, elvetve kezéből a kupát s otthagyva békekötést és lakomát, menyasszonyt és cseh királyt, a bámuló vendégek elől gyors száguldással eltűnik.
Gyanítani sem tudá senki, hogy hová lett.
És egy hét múlva az egész keresztyén világ fennen hirdeté, hogy Béla király a Kárpátokon keresztül másodszor országára rontó tatárokkal Nogáj és Telebug kánok alatt megütközött – azokat megverte, leölt közülük ötvenkétezret, a többit visszakergeté hírt mondani népeiknek: hogy a magyar nemzet föltámadott és él!
Béla hatvannégy éves korában halt meg; utolsó évében a kormánya alatt újra megnőtt nemzet körös-körül minden határán harcot viselt a szomszéd országokkal, és diadalmasan. – Érezte fegyverei súlyát a halottaiból feltámadottnak Csehország, Dalmácia, a Nogájok és Bolgárország. Ez utóbbit elfoglalá.
A király ellenségei közt volt saját koronás fia, István. Ez is legyőzetett. A király megbocsátott a lázadó fiúnak, holta után királlyá lett az, de beteljesültek rajta az isteni parancsolat szavai: ki apja – a király, és anyja – a hon ellen kivonta fegyverét, nem lett hosszú életű a földön. Elhalt ifjúkorában, eredménytelen harcai közepette. (Szigligeti drámát írt IV. István történetéből.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me