Dobó István, s az egri hősök

Full text search

Dobó István, s az egri hősök
Ali basa és Amhád, seregeiket egyesítve, százezernyi török haddal álltak a Duna-Tisza közt.
Szolnok várát egy nap alatt bevették: a hatalmas erődöt, amit erős sáncok, két folyam és mocsarak védtek, 24 öreg ágyúval, 3000 szakállas és spanyol puskáival. Nyáry Lőrinc egyedül védte azt. A szó teljes értelmében egyedül. Az egész várőrség megszökött a várból a törökök közeledtének hírére: a várnagy egyedül állt ki a várkapuba. Mert ha még ő is elhagyta volna a várat, a törökök kénytelenek lettek volna lakatost hívatni, s úgy nyittatni fel a kaput.
Most aztán Egerre következett a sor.
„Mit nekem ez a rozzant akol!”, kiálta Ahmed, a temesvári győző. – Megtudta nemsokára, hogy nem a fal teszi az erős várat, hanem ami benne lakik!
Ali basa jobban megbecsülte az ellenséget; ő még a boszniai és szendrői szandzsákbasákat is magához vonta a pécsi és székesfehérvári bégekkel együtt, úgyhogy százötvenezerre ment a serege, mikor Eger alá megérkezett.
Ezzel az Európa-hódító sereggel mit állíthatott szembe Eger? Hatvanöt híján kétezer fegyverest.
Hogy került ez is össze?
Eger várát Oláh Miklós püspök és királyi kancellár Dobó István és Mecskey István várnagyokra bízta, s adott nekik a vár védelmére kétszáz huszárt és kétszáz muskétást. Ez sem nagyon erőltette meg magát; de legalább valamit tett, s az ő csapatai derék vitézek voltak; többet értek, mint tízannyi engedetlen, kelletlen, várfeladó labanc német, olasz és spanyol, amilyen Temesvárt, Lippát feladásra bírta.
A királynak meg az ország rendeinek is volt ugyan derék serege, Szász Móricz nagyherceg parancsnoksága alatt; de már azt az egri várvédők megtanulták Losonczy és Szondy példájából, hogy mit lehet várni a felmentő seregtől. Dobó előre megírta Castaldónak még ez ostrom előtt: „A királyi tábornak a szélét és hosszát is tudjuk: de segítséget csak Istentől várunk, nem az emberektől.”
És saját maguktól.
Mecskey lelkesítő szavával bejárta a szomszéd vármegyéket, felszólítva a tűzvérű fiatalságot, hogy gyűljön fel Egerbe, ahol dicsőséget osztanak. Nem szerezte a seregét pénzzel; nem fogdosott zsoldos hadat: aki hozzája állt, mind a lelkesedés, a keserű hazaszeretet végső elbúsulása vitte oda; derék verekedők, jó lövő vadászok és mind csupa magyar gyűlt össze Egerbe. S ez volt a csodákkal gazdag védelemnek egyik fő-fő titka. Az egész seregben egy érzés lángolt.
Amíg Mecskey a hadakat gyűjté, amíg naponként új csapatok jöttek minden kapun Egerbe, a vármegyék bandériumai, Serédy György, Báthory György, Homonnayné, a jászai prépost drabantjai, addig Dobó mint igazi hadvezérnek született parancsnok, a gyakorlati előkészületekben serénykedett. Behozta a várba a vidékről a harcias lelkületű parasztok százait, akik értenek majd hozzá, hogyan kell az elrontott sáncokat helyreállítani a csata forró hevében; tizenhárom sebészt hozatott a szomszéd városokból, ácsokat, molnárokat, kenyérsütő és sörfőző asszonyokat, mészárosokat; egy pécsi lakatoslegény egész kompánia kovácsot és lakatost toborzott össze a számára.
Mindössze kilenc ágyúja volt s ahhoz ugyanannyi tüzére; de ő hirtelen begyakorolt azok mellé egy csapat diákot és parasztot; s olyan nagy volt az előrelátása, hogy nem csupán lőporral látta el a várat kellő nagy mennyiségben, de azt is lehetőnek tartva, hogy a kész lőport az ellenség fel is robbanthatja, még egyszer annyi ként és salétromot halmozott össze, amiből egyszerre lehet új lőport csinálni. – De még két papot is szerzett az őrsereg számára, akik azt lelki vigaszban részesítsék, akikről azonban azt zengi Tinódy, hogy „prédikálni nem tudnának vala”. (Hol voltak a többi papok?)
Azonban az élelmiszerekről is bőven gondoskodék. Tárházait megrakta gabonával, az aklokat tulkokkal, két száraz malma egyre őrölte a lisztet, a harmadik készítette a lőport; a szénakazlakat befedette nyers bőrökkel, hogy az ellenség fel ne gyújthassa, s aztán minden házról, kunyhóról, palotáról leszedette a födelet; még a templomokról is: a várfalakat pedig kívülről-belülről megerősítteté palánkokkal, amiket láncokkal kötöttek össze.
Akkor aztán ketten együtt berendezték a védelmet: a hadsereg vezetője lett Mecskey, a tüzérségé Dobó: hadnagyaik voltak Pető Gáspár, Zoltay István, Bornemisza Gergely és Fügedy János.
Még csak híre jött a rengeteg török tábor közeledtének; a közel falvakból mind szétfutott már a nép, napi járóföldre köröskörül üres volt Eger táján az ország; e vihart előző csöndességben egy fogoly magyar által Amhád basa levélben üzenetet küldött Eger várnagyainak, aminek fele nyájas ígéret volt, fele mérges fenyegetés.
Dobó nem titkolta el a levél tartalmát; összegyűjté a harcosait a piac közepén, s felolvastatta előttük András deákkal, Eger város írástudó bírájával a török vezér levelét. Egy szívvel és szájjal harsogta rá az egész sereg: „Nem adjuk fel a várat!”
Akkor azután előbb a két vezér esküdött meg a nép előtt, hogy semmit a nép és a sereg, és annak hadnagyai tudta nélkül tenni nem fognak; azután pedig az egész nép borult térdre, és úgy esküvék meg Isten szabad ege alatt, hogy végső leheletéig engedelmes lesz a vezéreknek; haláláig harcolni fog, s azt, aki feladásról csak az első szót is kimondja, oda a városi kút oszlopára akasztja fel: ha pedig még levelet küld a török a várba, azt bizony olvasatlanul égessék meg a piac közepén.
Arra Dobó a vár Bolyki-bástyájának kimagasló tornya fölé egy vaskoporsót helyeztetett el, kétfelől melléje tűzött lándzsával, miknek egyikén a magyar, másikon a török jelvény lobogott. Érthető jelkép! Vagy a vívónak, vagy a védőnek meg kell itt halni e helyen!
Amint a török sereg megérkezett s körül beborítá sátorözönével a szőlőhegyeket: úgy tűnt fel a várban levőknek, mintha ez volna körülöttük a tenger, ők pedig egy elhagyott szigeten e tenger közepette: s a tengeren túl a semmi, a pusztaság, a halálába belenyugodott haza.
Egyedül ők kiálták, hogy „nincs még halva Magyarország.”, s mentek helyette meghalni.
A török vezérek azt hitték, hogy amint kiterjesztik iszonyú hatalmuk tömegeit a kis város körül, annak a védőit bölcs rémület fogja megszállni, a győztes hódító lábaihoz csúsznak, miként a többi.
Az első éjjel felvilágosította őket tévedésükről. Pető és Zoltay hadnagyok az éjféli órákban kirohantak csapataikkal az ókapun az elbizakodott ellenségre, s Arszlán bég seregét meglepve, abból sokat lekoncoltak, ágyúit beszegezték, magát is majd elfogták, lovait, tevéit, a sátorokban felhalmozott zsákmánnyal megrakva, jó prédául magukkal a várba visszavitték.
Ez volt az első üdvözlet a felhívásra.
Másnap a bosszúra gerjedt Amhád pasa elkezdte Eger vár sáncait lövetni. Százhúsz nehéz ágyú okádta a tüzet minden oldalról a városra. Azok között voltak olyanok, amik félmázsás golyókat zúdítottak alá.
Ezeknek Dobó István csak kilenc ágyúval válaszolgatott. De ő maga intézvén a harcot, olyan jól vitte a dolgát, hogy a töröknek sok ostromágyúját leszerelte: úgyhogy Amhád valamennyi ostromágyújával csak a megszállás tizennyolcadik napján tudott annyira menni, hogy a bástyafalon vívható rést törjön. Még akkor is előbb megkísérté a békés feladást Amhád. Ismét beküldött a várba egy magyar foglyot, Dobóhoz írt levelével. Mi volt a levélben, azt senki sem tudja: mert Dobó egy parázzsal telt üstöt hozatott elő, a levelet széttépve a parázsra vetette, s a levél hozóját rátartatta a füstre s erősen megfüstölteté, s vasra verve tömlöcbe záratta.
Szent Mihály napján fúvatott első rohamot a vár ellen a török fővezér, kora hajnalban. Háromfelől rohantak a janicsárok a falakra, lábtókkal. Legnagyobb erővel támadtak az ókapura. Itt huszonhét zászlót egyesített a török. Az ókapu tornyát védő Pető Gáspár nem bírta visszatartani a tömeget, melyet hátulról furkósbottal kergettek előre, s már-már hátrálni kényszerült, amidőn Dobó nekifordítva a toronynak a szomszéd toronyból az ágyúit, addig kartácsolt a törökök rohamoszlopai közé, míg az mint a hangyaboly szétzavarodott, s akkor Pető és társai ismét visszafoglalhatták a vitatott bástyatornyot. Háromszor megújította a török a rohamot, mindannyiszor vissza lett verve. Ezer török holtteste maradt az árkokban.
De a nap diadalának a magyarok részéről is nagy ára volt. Halva maradt négy vitéz hadnagyuk: Gyulai György, Bolyki Tamás, Nagy Imre, Pozsgay János: a sereg hős daliái.
Az elesettek között volt András deák is, az egri bíró; s maga Pető Gáspár, a főhadnagyok egyike is könnyű sebet kapott.
Másnap nagy temetés volt Egerben, százharminc koporsót vittek egymás után a temetőbe. Dobó István még arról is gondoskodott előre, hogy legyen szép temetőnek való hely és elégséges koporsó minden tisztességes halottnak, aki a hazáért harcolva dicsőült meg. A két pap győzte őket beszentelni.
Alighogy be voltak hantolva a sírhalmok hosszú sorai, jön a török táborból, bekötött szemmel idáig vezetve, egy magyar küldött, Sáry Endre volt a neve. Levelet hozott Dobónak Arszlán bég fehérvári szandzsáktól.
Dobó kettéhasítá a levelet, s felét a levélhozóval eteté meg, a másik felét tűzre vetteté, Sáryt mint magyar árulót a tömlöctorony fenekére záratta.
(Csak az ostrom után kérdezték meg a kibocsátott Sárytól, hogy mi volt abban a levélben? A legfényesebb feladási feltételek: jutalom, kincs, szabad elvonulás Dobónak és egész fegyveres népének; s nehogy Losonczy sorsa ijessze lelküket, Arszlán basa maga kínálkozik túszul velük menni, amíg a török tábortól napi járóra el nem távozának.
A törökök levéllel nem értek célt; más, szemmel látható módhoz folyamodtak a várőrség elrémítésére. A minapi kirohanás alkalmával néhány magyar vitéz a kezük közt maradt. Azokat előhozták az ágyúsáncaikra, s ott végezték ki iszonyú kínzásokkal. „Így jártok mind valamennyien!”, kiáltozának a várfalakon állókra.
Az ostromlók vízárkai olyan közel voltak már a várfalakhoz tolva, hogy azoknak a gátjai mögül átbeszélhettek a törökök a falon álló magyarokhoz. Voltak közöttük magyarul tudó pribékek, kik éjjel a falon járkáló magyar őröket mézes-mázos szavakkal csábítgatták, s akadt a várbeliek között olyan bolond, aki az árulásra biztató felhívást továbbadta. Hanem a polgárok torkába fojtották a nyomorultnak az árulást, felakaszták a piac közepén, s mindazoknak, akik még rajta kívül hallották e csábítást, levágták a fülét, hogy máskor ne halljanak vele.
Amhád basa meggyőződött róla, hogy ezt a „rozzant aklot” egész rendszeres ostrommal lehet csak megvenni, ahogy híres nagy várakat szoktak, amiknek csillagsáncaik, Miksa-tornyaik, mamelonjaik vannak. Sáncárkokkal, parallellákkal kell a falaihoz közelíteni, föld alatti tűzaknákkal a sáncaikat légbe röpíteni, összesített ágyútelepekkel a bástyáit halomra dönteni: emberi erő maga meg nem töri, pokolbeli tudománynak kell benne segíteni.
Éjjel-nappal szórták a tüzes golyókat a városra. A nép föl se vette. A tüzes golyót jól lehetett látni, mikor közelít; ember kitérhet az útjából; faneműt nem talál, amit meggyújtson; a háztetők gerendái mind sánckaróknak vannak felállítva. A tüzes golyók azonban a lőporraktárt keresték. Az a főtemplom sekrestyéjében volt.
Ötödnapján a szakadatlan lövöldözésnek iszonyú robbanás reszketteté meg a várat: a lőporraktárt felgyújtá egy tüzes golyó, s a robbanás szétdönté a monostor egy részét a hozzá épített várfallal együtt, nyolc drabantot Nagy Pál hadnagyukkal, kik a raktárt őrizték, a levegőbe vetette, s a két szárazmalmot felgyújtá.
Erre az egetverő pukkanásra nagy diadalordítás hangzott fel a török táborból, Amhád rögtön rohamot indított a ledőlt fal engedte rés ellen a legközelebb álló Arszlán bég csapataival.
– Ne féljünk a pokoltól! – mondá Dobó István Mecskeynek. – Bízzunk az Istenben.
– És édes magunkban – felelt a hős bajtárs –, kend, bátya, bánjon el a tűzzel, én majd elbánok a vassal.
S amíg Mecskey a harcinéppel vitézül visszaverte a falra mászó ellenséget, azalatt Dobó eloltatta a tüzet a maga bátor szívű parasztjaival, s a falban támadt rést hirtelen betömték kövekkel töltött hordókkal, amiket baj volt az ellenségnek megbolygatni, mert ha megbontotta, mind a hegyébe gurult.
A roham vissza lett verve, csak az volt a nagy kár, hogy annyi lőpor kárba veszett, s a szárazmalmok elpusztultával nem volt min őrölni.
– Sebaj – mondá Dobó –, itt vannak az ácsok, a molnárok két összetört malomból majd csinálnak egyet: aztán itt van Gergely diák, ez ért a puskaporcsináláshoz, van hozzávaló kénkő, salétrom elég.
Bornemisza hadnagyot hívták úgy a tudományáért, hogy „Gergely diák”. Ez hirtelen összeszedé, aki csak van Egerben tímár, szűrcsapó, nekiállítá az Eger vizén felállított kölyüknek; azok nagy hamar megérték, hogyan kell a puskaport csinálni, s azt most pinceboltokban rejték el. Helyre lett pótolva a veszteség.
De még ezzel nem érte be Gergely diák; hanem a molnárokkal, akik a mathematikát értik, mindenféle furfangos stratagemákat fundált ki, amikkel az ellenséget meg lehet konfundálni: tűzkerekeket készített, amik a lejtőn eleresztve olthatatlan tűzzel vegyest patkószegeket szórnak maguk körül, azután meg fiatal sugár jegenyefákból a hajdani római catapulták mintájára készült hajítógépeket, amik arra voltak jók, hogy vasabroncsok közé fogott, szurokkal itatott venyigekévéket hajigáltak el messzire. Nagy szolgálatot tettek ezek a parasztgépek az ostromlottaknak minden alkalommal.
Amhád basa a minap oly hősiesen megvédett Bolyki-toronnyal szemközt tömérdek szálfákból egy akkora farakást halmoztatott össze, hogy annak a dombja magasabbra emelkedett magánál a torony párkányánál. Arra való volt ez, hogy a roham alatt majd a török puskások innen lövöldöznek a szakállasokkal a védősereg közé.
Egy szép éjjel aztán Gergely diák nekiereszté a maga katapultáit a roppant fahegynek, s a szurkos kévékkel felgyújtá azt, ellenkező szélben. A törökök összeröffentek a tüzet oltani, hanem akkor meg folyó terpentinnel tele csobolyákat hánytak közéjük, amitől a tűz az oltókra is elterjedt: aki el nem futott, maga is ott égett. A fenyegető nagy Bábel-torony ott égett el szépen a törökök átkozódásai s a várvédők Alleluja-éneklése mellett.
Október 12-én, több mint egy hónapi ostrom után, Amhád basa újabb általános rohamot indított a vár minden sáncai ellen. Az ókapu tornya rommá volt már lőve, a kapu maga is beszakítva, a földbástya téglaburkolatából levetkőztetve, a tömlöctorony alja ledöntve, a Bolyki-tornyot csak alárakott gerendák tartották.
Huszonnyolc zászlóalj rohanta meg az ókaput.
A romokon könnyűszerrel áthatoltak a janicsárok; hanem akkor látták elbámulva, hogy a lerontott kőfalon belül egy új fal van emelve: nem kőből, csak vályogból; de erős sánc az annak, akinek onnan a fal tetejéről buzogánnyal üdvözlik a fejét. Vályogsáncon, gerendapalánkon nem bírt keresztültörni az ozmán erőhatalom, reggeltől napestig harcoltak körös-körül, újra meg újra felszított dühvel, egy rést sem tudtak elfoglalni.
Gergely diák tűzkerekei most mutatták meg, hogy mit tudnak. A lejtőn aláeresztve egész utcákat vágtak az ostromlók tömött soraiba motolláló kaszáikkal, míg a süvöltő tűz, bodonjaik likaiból rémületet támasztott közöttük. Estére a második nagy roham is diadalmasan lett visszaverve.
Ebben a harcban maga Mecskey is megsebesült, s egyik vitéz főhadnagya a borsodi hajdúságnak, Nagy István halva maradt.
A török fővezér átkozódott elkeserült dühében.
A dervisek processiót tartottak a táborban, éles kardokkal verve kopasz fejeiket, hogy a vér csurgott alá a kantusaikon, s kardalban üvöltöttek az égre: „Allah buffáj! Allah mitrej chrestinnai!” A főuléma egy sánta szamáron ülve lovagolt előttük hamuszín gyászruhában.
A vezérek között nagy volt a viszálykodás a másodszori kudarc miatt; mind egymást okolták miatta. Amhád Ali basát szidta, hogy minek biztatta őt ennek a nyomorult fészeknek a megvívására, ami többe került már eddig a török seregnek, mintha derék csatát vívott volna Nándor király és a német császár egész seregével. Ott legalább dicsőség is termett volna, de itt maga a győzelem is oly hitvány bér, hogy osztozni nem érdemes rajta.
Ali basa azzal vetett véget a vezéri viszálykodásnak, hogy másnapra még egy általános ostromot indítványozott; amelyben ő maga fog elöl rohanni, s vagy feltűzi bíborzászlóját a vár falára, vagy elesik alatta.
El lett határozva a végerőfeszítéssel megindítandó ostrom. Százezernyi harcos viadala egy ezerötszázra leapadt maroknyi hős sereg ellen. A janicsárok hada egész éjjel üvöltött a török táborban. A magyarok ismerték már ezt a harci kiáltást, tudták, hogy mi vár rájuk.
Mindenki a falakra gyülekezett, mindenki fegyvert fogott a kezébe. Az volt elég: a törökök hagytak ott annyi puskát, kardot, hogy még a gyermekeknek is jutott belőle.
Október tizennegyedikén déltájon riadoztak fel a török táborból szerte a tárogatók, s megindultak három oldalról a török hadoszlopok Eger sáncai felé.
Ali basa kezdé a rohamot a tömlöcbástya felől. Ott állt Dobó István és tűzontó Bornemisza Gergely.
A földbástya ellen Uláma basa és Veli bég vitték a szarácsi hadat: itt Fügedy hadnagy vezényelt. A fegyverre kapott parasztság is mind körüle gyűlt most.
A Bolyki-bástyát Arszlán bég választotta magának, ott vezérkedett Zoltay hadnagy.
Az ókaput a sebesült Mecskey védte ötszáz puskásával, bekötött jobb karját a nyakába kötve, baljában a kardja. Őellene a janicsárok agája intézte a rohamot.
Amhád basa maga a tartaléksereggel az ágyúk sáncai mögött állt készen; a várvédők részéről pedig Pető Gáspár volt tartalékul hagyva a főpiacon, hogy ahol erőt talál venni az ellenség, legott helyben legyen és az ingadozókat megsegítse.
Ali basa, kinek vitézségét a szégyen fokozta, egymás után tolta előre zárt hadoszlopait a tömlöcbástya ellen; melynek párkányain folyvást férfi férfi ellen küzdött. A magyarok a lőréseken át hosszú rudakkal a falnak vetett lábtókat visszadöntögették, derékban tördelték; azok újra ki lettek pótolva. Dobó mellett egymás után hullottak el hős bajtársai, már az aranyos sisakját tartó apródja is elesett az oldalánál; amidőn a válságos pillanatban megharsannak Pető Gáspár trombitái; a tartalékcsapat új erővel rohan az ostromlóknak, s azokat hanyatt-homlok veti le a básyákról; akik már felmásztak, azokat lekaszabolja: aztán egy sortüzeléssel vad futásra készti az egész hadoszlopot.
Ámde ezalatt a földbástyánál vett erőt a török. Uláma basa, Veli bég egyesült dandárai visszanyomták a sánchátról Fügedyt: annak már csak egy belső gyönge téglafala volt, amit védelmezett, a sánctető maga tele törökkel; ott lobogott már Ali basa vörös bársonyzászlója a fal szegletére kitűzve.
Bornemisza Gergely nosza nekiirányozza a sáncnak a tömlöcbástyán levő két ágyúját: szeges zsákot, fürtgolyókat, ugyan közé lövöldöz a sűrű tömegnek, hogy az csoportostul hull rakásra. E nem várt üdvözlet rövid időre megakasztja az ostromlók előnyomulását: a védők rendbe szedkőzhetnek.
– Csak még egy segédcsapatunk volna! – sóhajt fel Pető.
Csak egy ital bort adhatnánk az embereinknek! – mondja a praktikus Gergely diák.
Meglesz mind a kettő! – dörmögi Dobó István, s leszállva a bástyáról, lovára veti magát; útban talál egy csoport leányt és menyecskét. – Hej, menyecskék, derék leányok! Kinek volna bátor szíve egy veder bort a sáncra felvinni a legénységnek? Nagy ott a szomjúság: meleg van a tánctól!
De hát valamennyinek volt ehhez kedve is, bátorsága is.
Dobó uram felnyitá előttük a pincéjét; a fehérnép csebrekre csapolta a bort, s aztán futott vele fel a kőfalakra.
Tudja azt minden katona, aki valaha a csatatűzben sütkérezett, hogy akkor egy ital bor annyit ér, mint egy égből érkező segítség. Hát még ha szép leányok nyújtják! Ez az igazi angyali segedelem. Mikor ezt a tűzzel teljes jó vörös egri bort itták, akkor kiáltották legelőször: „Török vér! Hadd folyjon!” S azóta is „török vér” a neve az egri bornak.
S ha már egyszer ott voltak az egri leányok, menyecskék, bizony senki sem kívánhatta tőlük, hogy maguk is részt ne vegyenek abban a nagy dáridóban, ahol karddal muzsikálnak, ott látták a nők férjeiket, a leányok vőlegényeiket, vad, kegyetlen pogánnyal tusakodva, melyik állhatta volna meg, hogy maga is fel m kapjon valami öldöklő szerszámot, ütő, vágó eszközt, amit más elejtett, s oda ne rohanjon a kedvesét védeni, gyilkosát rontani. S ha egyszer az asszonyféle elkezdi a harcot, az nem hagyja abba! Énekek, krónikák hirdetik örök időknek, hogyan harcoltak az egri asszonyok, leányok a vívott vár bástyáin; menyasszony az elesett vőlegénye kardjával: nő a férje mellett, a holtteste felett; hogy zúdítottak tűzön forralt szurkot, forró olajat a falra mászók kopasz tarkóira, hogy verték le őket a lábtókról kövekkel, rudakkal.
Rosszabb volt az asszony ellen harcolni a töröknek, mint a férfi ellen; mert az nem lát, ha a harcba kezd, s vett sebet nem érez. A legveszélyesebb ponton asszonyi segítséggel lett megverve a török; s még hogyan elverve: Uláma bég alig bírt kiszabadulni a halomra tóduló katonái gomolya alól. Veli bég az Ali basa zászlójával kezében, mellén keresztüldöfve esett el, s a pompás, aranybetűkkel kihímzett piros bársonyzászló az aranygomb mundcsukkal és félholddal a végén a magyarok kezében maradt.
Két helyen vissza lett verve keservesen az ostromló török: erre Dobó a felszabadult bástyák csapatait a harmadik vívott pontra küldé. A Bolyki-bástyánál a török sereg legdaliásabb hőse, Arszlán bég vezérlé a harcot. Ott is volt az ostromlóknak leghatározottabb diadaluk. Nyolc zászlót tűztek már ki a falakra; s Zoltay körül volt fogva általuk a tornyában, csak alig védhette már magát.
Ekkor hangzott fel két oldalról a „Jézus! Jézus!” kiáltás. Jött a szabadító: Fügedy egy felől, Pető másik felől, felkaptak a már elfoglalt sáncra, s visszanyomták az ostromló hadat.
De még ez az erő sem tarthatta volna azokat fel.
Arszlán bég kérlelhetetlen kegyetlenséggel hajtá előre tartalékban levő csapatait: s annyi életnek csak le kell győzni magát a megtestesült halált is. A védők erejének csak ki kell fogyni végre.
Mind a két fél érzé, hogy ez a válságos óra: aki ezt megnyeri, az egy egész halhatatlanságot nyert meg.
„Csak még egy óráig ne hagyd magad, magyar! Ez az utolsó erőszak rajtad!” – kiáltozák a népnek az ifjú vezérek.
Ebben a percben, mikor a Bolyki-bástya előtti sáncárok, amit a törökök rőzsekötegekkel temettek be színig, olyan sűrűen volt tele az ostromra tóduló hadakkal, hogy a vörös csalmáktól nem látszott a tér, egy mélyen dördülő robaj rázta meg a földet, melyre sűrű füstfelleg tört elő a mélyből, piros csalmákat, kalimpáló embercsoportokat hajítva föl a magasba. – Ez Gergely diák utolsó tromfja volt. Föld alatti tűzakna, lőporral megtöltve, adta fel a pokol tüzét az ostromlók lába alatt.
Mikor a füst eloszlott, lángoló rőzsekévéket hajigálva szerteszéjjel, széttépett emberi tagokkal: Arszlán bég csak egy forgatagot érzett a légben és a földön; a lég forgószele kócsagját csavarta le a fejéről, az embertömeg forgatagja pedig mint az örvény ragadta magával.
Amhád vezér bástyája tetejéről látta ezt a romlást. A hamu az égből az arcára hullott. Legalább eltakarta a szégyenpírt rajta.
– Előre! Rohamra! – parancsolá a mellette álló bajraktárnak.
Az pedig, egy sebhelyekkel tépett arcú veterán, zászlója nyelének hegyes végét a földbe ütve, így szólt:
Allahnál a segítség. A magyarok mellett Isten harcol. Isten ellen ki küzd?
És egy katona sem mozdult meg Amhát parancsára, se vezér, se közvitéz.
A Bolyki-bástyánál menekült, aki fennmaradt; de két zászlót otthagytak az őket űző magyarok kezében.
Az óriási erővel kísérlett ostrom minden ponton vissza lett verve; a törökök csupán a Bolyki-bástyánál 8000 halottat vesztettek, de a magyarok közül is elhullott csupán e ponton 140 vitéz.
Hanem ez volt a roppant török tábornak utolsó rohama Eger ellen. Pedig akkor már olyanok voltak a bástyái, hogy lóháton fel lehetett rájuk nyargalni.
– Ki küzd Isten ellen! – azt mondák a török harcosok.
S a temesvári győzteseknek, Amhádnak és Alinak szégyendühhel kellett felszedni a sátraikat a szőlőhegyekről. Rossz hely is az ott nagyon, ahol még a hegy is olyan nedvet terem, aminek lelke van: lelket ad!
A török tábor hazament szégyennel.
Az egriek pedig „téged, Isten, dicsérünk”-et énekeltek: az egyetlen pap vezetése alatt. A másik pap az utolsó roham alatt, dicső hivatását teljesítve, a haldoklók végvigasztalása közben, maga is halállal áldozott.
Az ostrom bevégeztével az egriek 12 000 ágyúgolyót szedtek össze, amit az ostromlók 38 nap alatt városukra szórtak. Egész vasgúlákat emeltek belőlük.
A három elfoglalt zászlót pedig felküldték Bécsbe (az egyik Ali basáé volt, a másik Arszláné), tisztelettel jelentve, hogy megmaradtak Isten segítségéből és a maguk emberségéből.
 
Erre aztán Szász Móric herceg is, látván, hogy minden jól végződött, szépen hazatért Bécsbe az egész táborával, s ment mindenki a téli nyugalomra.
 
Az egri ostromnál hétszáz hős magyar esett el.
De együtt élnek ők egy szóban, amit érteni fog mindenki, míg a világ, míg magyar lesz. – Ha valakit nagyon fel akarnak dicsérni a magyarok, csak ezt mondják róla:
„Kivívta az egri nevet!”

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me