Kenyérmezei diadal

Full text search

Kenyérmezei diadal
Szép Erdélyországbán, a Maros mentében van egy kis sík lapály, kétoldalról hegyekkel beszegve, mely Alvinctól Szászvárosig terül. Ezt nevezik Kenyérmezőnek.
Mintha már a természet is csatatérnek alkotta volna. Három ízben volt a helyen nagy, véres, eldöntő ütközet, egy-egy temető nincs oly sűrűn beültetve sírhalmokkal, mint lenne a Kenyérmező, ha az ott elesetteknek mind külön sírt ástak volna.
Az ezernégyszázhetvenkilencedik évben Ali bég százezer emberrel rohant be Erdély virányaira, s vérrel és könnyekkel áztatá meg a vidéket Gyulafehérvárig.
Erdély kormányzója volt azon idő szerint Báthory István, derék, áldozatkész hazafi, amily vitéz a csatában, oly szűz érzelmű családi körében.
Ali bég hadseregének Báthory nem állhatott rendes haddal ellent, minden ereje csak a bandériumokból állt s rendetlen oláh csapatokból; a rémhírre gyorsan üzent a kormányzó Temesvárra, hol akkor Kinizsi Pál székelt, tudósítva a veszélyről, futtában nem is üzenhetett neki többet.
De bizonyos volt felőle, hogy Kinizsi, ha megtudja bajtársa veszedelmét, sietni fog védelmére, s ahol Kinizsi megjelen, baja van ott az ellenségnek.
Ki volt ez a Kinizsi Pál? Egy egyszerű molnár fia, kit egyszer útjában meglátott Mátyás király, amint félkarjára ölté az egész malomkövet s másik kezével vágta azt. E hatalmas erőt nem hagyta elveszni a király, s nemsokára kitűnt, hogy nemcsak a karoknak, de a léleknek is rendkívüli ereje van az ifjúban, s íme Isten annyira fölvitte a dolgát, hogy most temesi bánná lett. Ki mondhatja, hogy csúszás-mászás vitte oda?
Mintha a napot is tudná, mikor kell Kinizsinek megérkezni, oly bizton rendezé hadi tervét a vajda. Felszólítá a székelyeket, a szászokat, hogy gyülekezzenek mellé, fel is jöttek azok renddel, Kendi Antal vezeté a székelyeket, Csuka György, a nagyszebeni királybíró a derék szász harcosokat.
Október tizenharmadika volt, szép derült őszi reggel; az egész sík mező mintha ezüsttel lett volna behúzva, úgy csillogott az őszi fényes pókhálótól, melyet a harmat belepett. Mint fog egy óra múlva e mező kinézni!
Báthory korán reggel isteni tiszteletet tartott, s azzal hadnagyainak megparancsolá, hogy minden harcosnak adjanak egy hantot kezébe, tegye azt keblére, és ha a csatában leend, emlékezzék meg róla, hogy a haza fekszik szívén, s ha elesik, gondoljon rá örömmel, hogy hazájáért esett el.*
Fessler.
A férfiak megesküvének győzni vagy meghalni, s háromszoros „Jézus!” kiáltással fogadák a zászlók kibontását; mire a harmadik kiáltás elhangzott, íme mint a raj, ereszkedik le a török had Alvinc felől, számra háromszorta nagyobb a magyarnál.
Harmincezer rabot fűzött láncra Ali bég, azokat erős fedezet alatt hátrahagyá Balaméron, ami azt jelenté, hogy ő is harcra készül.
Báthory ezalatt csatarendbe állítá seregét, balfelől egész a Sibót vízig állítá a szászokat és oláhokat, jobbszárnyra a Rumes hegy alá a székelyeket, középütt állt maga az erdélyi bandériumokkal.
A szász atyafiaknak sok számadásuk volt már a szomszéddal, még a parancsszó előtt nekirohantak a törököknek, kik Alkenyér mellől jöttek felfelé; a csatazaj az oláhok tömegeit is magával ragadá; nagy sivalkodással nekizúdulának a székelyek is. E percben, amint Báthory meg akarja indítani a középet, lova elbotlik alatta, s lovagjával együtt a földre esik.
A harcosok elsápadva rebegik: „rossz jel!”
– Semmi rossz jel! – szól Báthory, ismét felpattanva lovára. – Akik Istenért és hazáért harcolnak, azokra nincsenek baljelek – s azzal kirántva kardját, ő maga vezeté lovasait az ellen derékhadai felé.
Ali bég csapatai szétnyílnak a súlyos roham előtt, két-három hadsor legázolva fetreng a lovak lábai alatt, de kétannyi tömeg áll újra elő, s egy óra múlva egy összebomlott gombolyag lesz a két ellenséges tábor; nincs már sem csatarend, sem harci fordulatok, ember ember ellen küzd, csak a hánykódó zászlókról láthatni még, hol harcol a magyar, hol a török. Csak az a kérdés, hogy melyik fogy el hamarább? Kevesebb a magyar, neki kell elveszni. Már a vezér maga, jó Báthory István a hatodik sebet kapta a viadalban, most egyszerre ledöfik alatta a lovat, s ő lezuhan a porba, mellette, körülötte dühödten foly a harc, törökök, magyarok egymást legyilkolva hullanak melléje; holttestekből egész halom emelkedik ottan, hol a vezér fekszik, ki már szemeire érzi nehezedni a halál ujjait.
E pillanatban megharsannak a kürtök, s az ellenség oldalában megjelennek Kinizsi páncélos vitézei, Rozgonyi huszárjai s Jaksics Demeter rácjai a Rumes felől. Régóta hallják már a viadalt és sietve jöttek, hogy el ne késsenek.
A viadal megújul, Kinizsi mindkét kezébe kardot fogva jobbra-balra osztja a kikerülhetetlen halált. Mindenütt Báthoryt keresik szemei; az ő nevét hangoztatja egyre.
A középen még egyre tartó vad viadal gyaníttatja, hogy ott kell lenni a vezérnek; Kinizsi utat tör odáig; mennydörgő szavára kiemelkedik a sebzett hős a halottak közül. „Báthory él!”, hangzik egyfelől, „Kinizsi jön!”, kiáltja a többi, s egy óráig tart még a harc, azontúl csak futók és üldözők viadala lesz az. A török sereg prédára hagyja táborát, rablott zsákmányát és diadalmas zászlóit, s fut, amerre futhat.
A nap lemenőben; utolsó sugarát azok közül, kik reggel oly jó kedvvel üdvözölték, nyolcezer jó magyar vitéz, kétezer szász és oláh s harmincezer török nem látják.
A győztes magyar had ott pihen meg a vér mezején, a harci tárogatóból lakomai dal zeng, s a győztes vezérnek jó kedve támad a vidám hangokra, táncra kerekedik a lobogó őrtűz mellett, s hogy ne táncoljon egyedül, felkap fogai közé egy elesett törököt és úgy járja vele a toborzót. Ez a Kinizsi Pál tánca.
Báthory István kiépült sebeiből, s azon a helyen, hol lováról leesve a holtak között feküdt, kápolnát építtetett, hogy Istené legyen a diadal dicsősége.
A kápolnának híre sincs már, de a kenyérmezei diadalra emlékezni fognak, amíg magyar szántja a vérrel öntözött mezőt.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me