III. CANNAGATTA

Full text search

III. CANNAGATTA
Annyit hallottam ma már ezt a nevet emlegetni, hogy szinte kíváncsi lettem rá.
Azonban hozták a levest, s ez a világon a legnagyobb úr, aki még a királynak is parancsol. Sőt még a parlamentnek is parancsol. A leves a klotűr. – Még többet mondok! A leves még a ferblikompániának is parancsol. „Cupász.”
– No, csak tegye le a hegedűjét valahová a kadét – mondá az őrnagy.
– Aztán ösmered az anekdotát, öcsém; sohse keresd a helyed: ahová te leülsz, ott az utolsó hely – elméskedék a nagybátyám.
– Hogyne ismerném, már az öregapámat is ezzel traktálták patvarista korában.
A leves után sört hoztak az asztalra, nekünk is jutott egy pohárral.
– Kivételképpen – mondá katonás pedantériával az őrnagy. Ma, és soha többet tíz hónapig. A kadétok vizet isznak.
Aztán kegyes volt az elejtett témára visszatérni.
– Igaza van, madám. Nekem magamnak is felötlött első pillantásra, hogy az új kadét mennyire hasonlít a Cannagattához. Mindjárt le is hozattam az arcképét a képes teremből.
Azzal intett az inasnak, hogy hozza elő a portrét. Olajfestmény volt; egy mellkép: fiatal főhadnagyot ábrázolt.
– Majd meg fogja látni a kadét – szólt hozzám intézve a szót.
– Nekünk három nagy termünk van, tele hírhedett celebritások arcképével, akik nálunk lettek kiképezve. Úgy igyekezzék, hogy az ön képe is ide jusson.
(Már bizony nem jutott oda. Én vagyok a legalsó tízezerek egyike Magyarországon, akinek az arcképe sohasem jelent meg, sem a Politisches Volksblattban, sem a magyar élclapokban, még karikatúrának sem; ami elég nagy pironkodás.)
A Zsán odahozta az arcképet. Elég görbére volt festve. A jobb szeme a fülébe sugdosott, a szája meg utánasietett hallgatózni. Éppen nem hizlalta a büszkeségemet, hogy köztem és ez arckép között hasonlatosságot találnak. Az az egy, hogy annak is középen volt kétfelé választva a haja. – Elhatároztam, hogy holnaptól kezdve simára nyíratom a fejemet.
– Ez egy igen érdekes történetnek a hőse – magyarázá az őrnagy. – Jobban mondhatnám: hősnője. Minthogy autentikus följegyzéseken alapszik, elmondhatom önöknek a történetet, akik azt még nem ismerik. Cannagatta asszony előkelő milánói olasz hölgy volt. A férje Armeeliferant, aki dacára ezen minőségének meglehetős korlátolt vagyoni viszonyok közt halt meg. Két ikergyermeke maradt. Francesko és Franciska. Köznyelven: Cecco és Fanny. A Cecco nehézfejű fickó volt, annál élesebb eszű a Fanny. A házitanító oktatása közben a leány együtt tanult a fivérével, hogy kedvet csináljon neki a tudományhoz. Az lett belőle, hogy a fiú mindent rosszul tanult meg, a leány pedig jól. – Tizennégy esztendős korában Ferencet felküldte Cannagatta asszony a bécsújhelyi katonai akadémiába. Az volt az özvegy vágya, hogy a fiából derék katonatiszt legyen. – De a Cecco itt sem igen akart tanulni; vívásban, testgyakorlatokban sem volt ügyes, úgyhogy egy ünnepi szünidő alatt hazaküldték az anyjához pihenni. Ott a fiú maláriát kapott, s nagyhírtelen meghalt. Az anya kétségbe volt esve, hogy nagyralátó terveit így el kell temetnie. Ekkor így szólt az anyjához a Fanny. „Hát majd folytatom én ott, ahol a Cecco elhagyta. Én is Ferenc vagyok”. Az anya beleegyezett a vakmerő vállalatba. A leány bámulatosan hasonlított az ikerfivéréhez. Amint a bátya egyenruháját fölvéve, visszatért a katonai akadémiába, senki sem vette észre a cserét. Csak annyiban tapasztalták a változást, hogy a visszakerült Cannagatta Ferenc sokkal komolyabb volt az eltávozottnál; szorgalma, tanulékonysága által mindenkit meglepett, iskolatársait mindenben fölülmúlta, úgyhogy nem sokára mintaképül lehetett állítani a többiek elé. Elöljárói kegyét megnyerte, azt a kiváltságot élvezte, hogy egy külön cellát kapott lakásul, amelyet egyedül foglalt el. (Ez az, amelyben most a két kadét tanyáz.) Így lehetett valószínűvé, hogy három éven át el tudta titkolni a nemét. A tanfolyamot elvégezve, azonnal áttétetett hadnagyi ranggal a hadsereghez. Ott is nagyhamar kitüntette magát bátorsága, vitézsége által. Kitört a francia háború. Ferenc főhadnagy lett. Egy ütközetben, az ellenséget üldözve, megsebesült. Ekkor aztán nem lehetett a tábori orvos előtt eltitkolnia a nemét. Kitudódott, hogy a vitéz Cannagatta Ferenc – kisasszony. A dolog őfelsége elé került. Az udvarnál nagy szenzációt keltett. Határos volt a mesével. Őfelsége teljes fizetésével nyugdíjazta a vitéz főhadnagyot, aki azután ismét fölvette a szoknyát, s nagyhamar férjhez ment egy őrnagyhoz, akivel aztán élt évek hosszú során át boldog házasságban, s kísérte őt mindenüvé a napóleoni hadjáratokban. Végre özvegy lett, öregasszony lett. Levelében, mely az emlékezetes iratok közt látható odafenn a múzeumban, dátuma 1852, ezt a nevet látjuk aláírásul: „Cannagatta Ferenc, nyugalmazott cs. k. főhadnagy és özvegy őrnagyné”.
Ezek mind autentikus adatok Cannagatta Franceskórul. Azért az előadás végén mégis azt mondá a bűbájos Fritillária német repülőszóképpen „Und wer das nicht glaubt, der zahlt einen Groschen.” (S aki ezt el nem hiszi, az fizet egy garast.)
Úgy látszik, hogy a nagybátyám reszkírozni akarta a garast.
– Hihetetlen történet ez, őrnagy úr – szólt, egyet hörpentve a karloviciból. (Amiből mi már nem kaptunk.)
– Hogyan? ön nem hisz az írott dokumentumoknak? – szólt fölfortyanva az őrnagy. – Az autentikus jegyzőkönyvnek? A császár Handbilletjének?
A nagybátyám meg volt szorítva, könyörgő tekintettel fordítá szemfehérig elveresült arcát az őrnagyné felé, mintha azt instálná, hogy ha belevitte ebbe a csávába, hát rántsa ki belőle.
Fritillária megtette neki e szolgálatot.
– A tekintetes úr bizonyosan nem abban kételkedik, hogy Cannagatta kisasszony mind e rendkívüli vállalkozást egész a csatatéri megsebesülésig valóban megtette, hanem hogy női volta, az adott körülmények között, oly hosszú időn át fölfedezetlenül maradhatott, egy négyszáz diáktól lakott internátusban.
– Igen, igen, így értettem! – kapott a mentőkötélhez a kalugyer, akinek különben jól húztak a lovai, csak ha a kátyúba rekedt szekerét valaki onnan kiemelte.
– Hát először is – magyarázá az őrnagy – Cannagattának egy külön cella volt átengedve, kiváló szorgalma végett, ahol szobatárs nélkül lakott. Azonfelül pedig kulcsot ád ez a tény ahhoz az abszolút morális integritáshoz, amiben a mi kadétjaink neveltetnek. Az a fiatal katona, aki a bécsújhelyi akadémiából kikerül, mikor a hadnagyi kardbojtot megkapja, még nem ismeri a bort, a dohányt, a kártyát és az asszonyt.
– Ezt elhiszem, de a professzorok csak ismerik! – Erősíté a témát a nagybátyám, aki mindenáron szeretett volna magánál okosabb ember hírébe keveredni.
– Nos aztán? – kérdezé az őrnagy.
– Hát – hát – hát, hogy is mondjam? Akkoriban a katonai egyenruha frakk volt, és feszes nadrág. Hát már csak lehetetlenség…
Az őrnagyné tűkön látszott ülni.
A kalugyer még tovább feszegette a dolgot. Falusi rüpők volt. Nem tekintette, hogy asszony ül az asztalnál. A két diákgyerek pedig éppen nem zsenírozta semmit.
– Hát – hát az asszonyi organizmusnak vannak bizonyos szabályai, amiket nem lehet eltitkolni.
Az őrnagyné már emelkedett a székéről, hogy kiszaladjon a szobából.
Én aztán megmutattam, hogy snájdig gyerek vagyok. Bátorságot vettem magamnak közbeszólni.
– Úgy tudom, hogy urambátyám nőtlen legény, honnan ismeri hát olyan nagyon az asszonyok szokásait?
Ez az ostobaságig naiv közbeszólás roppant hatást idézett elő. Az őrnagyné visítva kacagott föl; az őrnagy kolerikus nevetésre döcögtette a mellét; mi ketten kadétok is bátorkodtunk minden Vorschrift mellőzésével akkompányírozni a röhögésünkkel; csak a nagybátyám mérgelődött. Nem tudott egyebet mondani, mint azt a goromba frázist, hogy „pueri taceant in ecclesia”. (Nem is „pueri”-nek szól pedig a regula. – Aztán ez nem ecclesia, hanem refektórium.)
Ezzel azonban szerencsésen agyon volt ütve a delikát természetű napirend előtti tárgyalás.
Én pedig egy csapással figyelemreméltó szubjektté lettem.
– Ez egy Teufelskerl! – mondá az őrnagy. (Ami magyarul tán úgy mondható, hogy fenegyerek.) S aztán, hogy a bácsi vissza ne térhessen a kényes témára, tartott neki egy tudományos disszertációt a héber Sulchán Áruchból, melyben az parancsoltatik, hogy asszonyokrul in natura csupán feleséges embereknek vagy özvegy férfiaknak szabad szólni; ha nőtlenek cselekszik azt, szíjjal megkorbácsoltassanak.
A bácsi azzal akart rajtam bosszút állni, hogy beárulkodott.
– No hát akkor csak tessék az öcsémuramat jól végigkorbácsoltatni, mert ez már tudja, hogy mi az x + y? Azért kellett idejekorán azt a lakodalmat megtartani, ami miatt elkéstünk. Hát aztán az a hét szűk cipő, ami mind asszonylábra való volt! Te istentelen!
Én alázatosan húztam a fejemet a vállam közé, bűnbánó hangon rebegve:
– Ha tudtam volna, hogy kedves nagybátyámnál atyai érzelmeket érintek…
Erre a második erupciója következett a közderültségnek. Nagybátyám átlátta, hogy jobb lesz neki a bifsztekkel vesződni, mint velem.
Fritilláriának a szeme azonban egészen hozzám szegődött. Jól be voltam már nála auffűrolva. Valahányszor rám nézett, elnevette magát, csipkekendőjét szája elé tartva. Azt is mondta, hogy „Dummer Kerl”. – Ami húsz éven alul – hízelgő epitheton.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me