I. A KALUGYER

Full text search

I. A KALUGYER
A nagybátyámat hítták az ismerősei odalenn a Bánságban „kalugyernek”. Egész helytelenül; mert a kalugyer jelent orosz papot, akinek a felesége meghalt, s akit a dogma kényszerít azontúl nőtlennek maradni és száját a húsevéstől megtartóztatni. – Márpedig az én nagybátyám soha rác pópa nem volt, soha feleséget nem vett, és így özvegy nem lehetett, ami pedig a vegetarianizmust illeti, attul olyan messze állott, mint az a debreceni diák, akinek a dárdása hozta a civától az ebédet fazékban, s keletkezett közöttük a következő szóváltás: „(Quid tulisti?” – „Brassicam.”– „Est ne sus íntus?” – „Minime gentium.” – „Tundas ad eperfám!” Ezt az anekdotát a vakáció alatt nekem minden héten kétszer kellett a bácsitól bevennem, vasárnap meg szerdán, amikor a töltött káposztát fölmelegítve adták föl az asztalra; hát csak vegye be a tisztelt olvasó is, ha már ismeri, fölmelegítve, s ha új volna, fogjon magának egy gimnazistát, s magyaráztassa meg, mit tesz.
Azért híhatták így a bácsit, mert egészen visszavonulva élt. Ő sem járt mások nyakára, őtet sem látogatta senki. A kaszinóba is csak pipázni járt; nem kártyázott. Hivatkozott a nagy emberek példájára. – Deák Ferenc, Kossuth Lajos, Nyáry Pál notorie nem vett kártyát a kezébe soha. Valamennyi celebris politikus mind „achartista”. (Lásd, milyen szép új szóval gazdagítottam az irodalmat!) Hej, ha most látná a Ferraris históriai tarokkpartiját!
Szép nagy ősi háza volt; nagy kertje, külső, belső gazdasága. A külső árendába volt adva mindig, a belső fölött pedig korlátlanul gazdálkodott a Flóra asszony.
A Flóra asszony valamikor tüzes szépség lehetett, a szerecsikáról és az ólomfehérről ugyan előhaladt korában sem mondott le. Az arcát divat szerint csak a füléig zománcolta be, azontúl aztán kőbarna volt a bőre, s a fogai megfeketültek a festéktől. Az öltözete zsíros volt, de selyemvirágokkal és skófiummal hímezve, s a fején arany-ezüst fejkötőt viselt; az aranycsipke már egy kicsit zöldes volt, az ezüst pedig gyöngén vereses. Írással, olvasással soha nem vesztegette az idejét; de azért a számadáskor úgy ki tudta a fejében kalkulálni, hogy mikor a bácsinak egy forintból beszámolt, száztíz krajcár került ki belőle.
Énnek az érdekes hölgynek a társaságában töltötte el az én nagybátyám az egész életét.
Mert hát a cölibátust nem csak a papok jóvoltára találták föl. Akadnak az eklézsián kívül is okos emberek, akik ennek az előnyeit fölismerik, és magukra alkalmazzák.
Nem volt a bácsi életében semmi tragikus sorsfordulat, holmi poétás szerelmi csalódás. Ő egyszerűen kommodus ember volt, aki nem akart senkivel bajlódni. Asszony! Gyerek! Minek az?
Mikor lejött értem Esdrás úr vészharangozására, hogy hajamnál fogva kirántson az enyvből, kegyes útmutatásokat adott: „Édes öcsém, ha bolondságokat csinálsz, úgy csináld, hogy mást tégy bolonddá, ne magadat. – Magadra vigyázz. – Hidd el nekem, hogy a házasságoknak fele vigyázatlanságból származik. Valamint hogy a lábtöréseknek is száz eset közül ötvenben vigyázatlanság az okozója.”
Eszerint ő a lábeltörést meg a házasságot egy kategóriába sorozta.
Óh, be mély belátású és látnoki eszű politikus volt az én kalugyer bátyám! Ha az ő elvei szerint komponálná magát a társadalom, most nem volna egyházpolitikai herce-hurca. Az volna egyszerűen a jelszó: „Keresztények, vigyázzatok, hogy házasságba ne bukjatok.”
Az is igaz, hogy ezzel az életnézettel nem állt egyedül a bácsi. El volt az terjedve magában a népben is. De biz a legszebb petrezselyem teremhetett volna ott az ő mezővárosában a plébános és a pópa házának a küszöbe előtt, a házasságra lépni kívánó párok miatt. Bevett népszokás volt, hogy vőlegény és menyasszony egy félesztendeig kitanulják elébb, hogy egymásnak valók-e? S ha a praxisban arra a meggyőződésre jutottak, hogy nincs meg köztük a kellő harmónia, akkor szépen elbúcsúztak, széjjelmentek. Az új menyecskének egy esztendeig föl sem tűzték a kontyát, s nem tették föl a fejkötőjét, s egy évig szabad volt neki táncolni a rodinában és eljárni a fonókába.
Aztán volt vajákos asszony elég; aki kényes természetű helyzetben készen állt a segítséggel. Nem történt ott szerencsétlenség soha. A pap stólája többet látott a temetések, mint a keresztelések alkalmából.
De mármost üss hátba, kérlek: hiszen csaknem beleestem a moralizálásba.
Hát, bánja a szösz, hogy milyen volt az én nagybátyám, gazdasszonyostul; meg az ő egész házatája! Hanem beszéljünk már egyszer a szép Iringórul.
Iringónak hívják a virágzó korában (eringium) csodaszépségű burjánt; levele, szára kék, mint az indigó; csupa tövis, még a virága is, megszúrja a hozzányúlókat; mikor azután megszárad, a szél letöri a szárárul; megkapja, végigkergeti a fenyéren, akkor már úgy hívják, hogy „ördögszekér, ördögborda”.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me