XII. MÁTYÁS DIÁK (Nyugdíjazottak föllépte)

Full text search

XII. MÁTYÁS DIÁK
(Nyugdíjazottak föllépte)
Az egyszeri tót pap azon kezdé mondását: „Minthogy ma vagyon Szent Istvánnak az ő napja, tehát fogok beszélni az káromkodásrúl”, én is ilyenformán kezdem: „Minthogy ma vagyon farsang utolsó hétfője, fogok én beszélni a színházi tapsokról.” Mi a taps? Két tenyérnek egymáshoz ütődéséből származott hang. Tessék bővebben magyarázni! Tehát megmagyarázom bővebben. Egy este egy fiatal igyekező és tehetséges színészünket három, nagyon bizonytalan külsejű fiatalember megszólítá a Beleznay-kertben, éppen a roszprádli mellett ilyenformán: „Ön ma fölségesen játszott.” „Képzelem, rekedt voltam.” „Mégis milyen keveset tapsoltak önnek.” „Azt bölcsen tették.” „Lám, pedig X.-nek, Y.-nak mennyit tapsolnak, akármit játszik.” „Az gusztus dolga.” „Nem annak a dolga az, mert az a mi dolgunk.” Már erre a szóra a fiatal színész kezdte odább húzni a poharát a beszélő elől, attól tartva, hogy beleiszik. Ez pedig folytatá: „Lássa ön, mikor X. vagy Y. szerepel, akkor az minekünk mindig ad egy-egy bilétet a karzatra, meg öt garast, s azért mi aztán kihívjuk minden felvonás után kétszer, háromszor, ahogy jön: ha ön is spendírozna rá, önnek is megtennők szívesen.” Az ifjú színésznek nem volt kedve tovább vacsorálni; otthagyta roszprádliját, fizetett, és futott. Nekem azután elbeszélte ezt az esetet, melyet nemcsak ő egyedül hallgatott végig. És azóta nekem, valahányszor ama karzatromboló tapsokat hallom, mindig eszembe jut „az egy bilét és öt garas”, a jókedvű színészek pedig odafenn a függöny mögött nevetve mondják egymásnak, mikor X. és Y. szereplései alkalmával az Olymp „mindnyájan”-t kiabál: „Gyerünk ki mind! Ez most úgysem a mi költségünkre megy.” Egy bilét és öt garas! Ilyen olcsó nálunk a taps, a koszorú és a hírlapi dicsőítés: mind (de nem mindenütt) megszerezhető egy bilétért, egy pénzért, egy nyájas kézszorításért (ez utóbbi legbolondabb, mert semmi egzakt dolgot nem képvisel). És ez annyival gonoszabb állapot, mert a hamisak mellett vannak igazi tapsok, koszorúk és dicsőítések, és mert az igazi lelkesülés tapsát a bérenc tenyércsattogásaitól, a megtisztelő koszorút attól, amit a művész maga vesz magának a piacon, éppen nem lehet megkülönböztetni, és ez fáj annak, aki kapja, fáj annak, aki adja; s olyan jólesik azután közönségnek és művésznek, mikor egy-egy ihletett pillanatában a költői lelkesülésnek néző és játszó egy gondolatba olvad, s midőn felzendül az igazi taps riadója; a művész gondolhatja magában: „Ez az én szívem dobogása; az én tulajdon lelkem tapsol nekem.”
Ilyen ritka órák egyike volt farsang utolsó hétfőjén a színházban. Ez este urak, úrfiak és szegénylegények dalidói mindenfelé; a színházban bérletszünet és „Mátyás diák” az előadás, amit már mindenki tud könyv nélkül. És mégis tele volt a színház. A színészi nyugdíjintézet javára volt ez előadás, s három nyugdíjazott tagja ez intézetnek lépett fel abban: Kovácsné, Szilágyi és Balog.
Az antik mindig szép maradt. A szépség megvénül, de a művészet soha. Ez Kovácsnén bebizonyult ma. Hány hírhedett színházi szépség járt térdig a koszorúban, mikor ő évek előtt szintén ezen mulatságos, kedélyes, nevettetni való szerepeket adta, és lám, azoknak a koszorúi már elfogytak, és neki még mostanra is maradt. És az igazi koszorú volt, és azok igazi tapsok voltak. Kovácsné egy háladatlan alárendelt szerepkörből, minő a komikai vén hölgy alakoké, művészi értékkel bírót, mindig emlékben maradót tudott alkotni, melyből utódai csak torzképeket és mázolt ijesztőket csinálnak; azt a furcsa szendeséget, apprehendáló kifejezést, finom mérgelődést, természetes affektációt, nevettető pátoszt, alakítási ügyességet még csak utánozni sem tartják érdemesnek. Azért vele együtt az a szerepkör szép lassan le is marad a színpadról; miként egyike legtermékenyebb és legkedveltebb színműíróinknak maga mondá előttem, hogy amint írtak eddig Kovácsné kedveért szerepeket, úgy nem fognak írni ezután, s az egész szerepkör megy az antikok közé a múzeumba: oda, ahol Megyeri szerepköre fekszik bebalzsamozva. A jó közönség érzeni látszott ezt a gondolatot, azért tapsolt ma oly igazán. Az Isten áldja meg érte. Bizonyosan még azután a jelenlevők mind dalidókba mentek, s táncaik öröméből szakítának el néhány órát e színházünnepély számára. Az Isten őrizze meg őket a farsang után a grippétől és a szabókontótól.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me