II. (Haditanács. Haditervek. Görgey nem fogadja el a terveket)

Full text search

II. (Haditanács. Haditervek. Görgey nem fogadja el a terveket)
A másnapi haditanácsban elhatároztatott: hogy a kormány Pestet el fogja hagyni.
Vetter megérkezett az aldunai táborból, megkínálták a fővezérséggel, de nem fogadta el.
„Amit más elrontott, azt én nem vagyok képes helyrehozni” – válaszolá. Kit értett azon „más” alatt?
Hanem ő is tanácslá: hogy Pestet el kell hagyni, Buda három napig sem levén tartható.
Az első terv ez volt.
A kormány elmegy Eszékre, a hadsereg vonul le a Duna mellett Adonyig, s ha pár nap alatt a Duna zajlása megáll, mely miatt hidat verni lehetetlen vala, ott a hármas szigetnél a jégen átkel s húzódik a Bánátból felfelé jövő seregekkel szemben, azokat maga elé bocsátja s megütközik; ha csatát veszt, a Tiszán átveti magát, s a Tisza-vonalt védi.
E terv elvettetett. A kormánynak nem lehetett magát egy várba bezáratni.
Másik terv volt tehát: a kormány menjen Debrecenbe, az egész hadsereg húzódjék át a Tiszán, s védje a Tisza és Maros vonalokat. Az eszme elég plauzibilisnek látszott, s dacára a legnyomósabb ellenvetéseknek, elfogadtatott.
Eszerint a magyar fel-dunai hadseregnek Ceglédnél, az északi hadseregnek Kassánál ütköznie kellett, – ezáltal időt nyerni az al-dunai hadseregek felvonulhatására, s megveretés esetére az utóbbinak Tokajnál, az előbbinek Szolnoknál a Tisza túlpartján venni pozíciót.
Szerencséjére a magyar hadjáratnak Görgey a tervet nem fogadta el.
E terv alapjában hibás volt.
A Tisza és Maros között egy százezer főre menő hadsereget élelmezni lehetetlen. Annyira: hogy midőn Perczel később átvonult a Tiszán, három nap alatt a lovasság számára szükséges zabkészletből nem tudtak többet előteremteni 500 mérőnél. A tiszántúli rész a Maroson innen inkább marhatenyésztésben, mint gabonatermékekben gazdag.
De nagyobb hibája volt e tervnek a Tiszára támaszkodás.
Be lévén fagyva a folyam, ott kelhetett át rajta az ellenfél, ahol akart.
S aztán túl a Tiszán sehol egy megvédhető pozíció, sehol egy biztos menhely, hova veszteség esetében egy megbomlott sereg magát reorganizálni visszavonulhasson.
Görgey sokkal jobban látott, midőn ahelyett: hogy a kormányt sietett volna fedezni, felfelé vonult a hegyi pozíciókba, s ezáltal a császári hadsereg fő erejét maga után vonta, időt nyerve a többi magyar hadtestek számára.
Ha a császári hadvezér ekkor teljes erejével nem Görgeyt, hanem Perczelt siet üldözni, a harcnak két hét alatt vége van.
Azonban Görgey iparkodott mozdulatai által elhitetni: hogy Bécs és Olmütz ellen törekszik, s e merész eszme által akkor kezdte újra a harcot, midőn az már éppen bevégezettnek látszott.*
Görgeynek e tette annyira nem tetszett a kormánynak: hogy Görgeynek nem küldte el a hadsereg számára megkívántató pénzt.
E tény később sokszorosan tagadtatott. Lehet: hogy küldött a kormány pénzt, de nem jutott hozzáig, – annyi bizonyos: hogy Görgey sok ideig a bányavárosokból elhozott ércpénzzel fizette katonáit, majd a vele volt kormánybiztosok egyike a közpénztárakból saját felelősségére felvett pénzekkel pótolta a hadsereg szükségeit, ki ez összegeket, mik mintegy 37 ezer pengőforintra mennek, most saját vagyonaiból kénytelen megtéríteni.*
Újabban e tényről akként értesültünk: hogy e mulasztás későbbi dátumú, azonban ez is csak hipotetikus állítás.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me